Rymanów-Zdrój – co warto zobaczyć?

manawpodrozy.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Rymanów-Zdrój - co warto zobaczyć?


Rymanów-Zdrój to obok Iwonicza-Zdroju i Wysowej-Zdrój uzdrowisko leżące u podnóża szczytów Beskidu Niskiego. Jego historia sięga 1876 roku, kiedy to rodzina Potockich postanowiła poszukać w jego okolicy źródeł leczniczych wód. Jak dzisiaj wiadomo, ich działania zakończyły się sukcesem, a Rymanów-Zdrój stał się jednym z najbardziej malowniczych i kameralnych uzdrowisk w naszym kraju. Jesteście gotowi na spacer jego uliczkami?

Rymanów-Zdrój i urokliwa Pijalnia Wód Mineralnych

Rymanów-Zdrój – jak dojechać?

Rymanów-Zdrój to niewielka miejscowość położona 2 kilometry na południe od Rymanowa. Przez tę drugą miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 28, która łączy Jasło z Sanokiem. Rymanowa należy szukać mniej więcej w połowie drogi między tymi dwoma miastami.
W Rymanowie-Zdrój dla turystów i kuracjuszy przygotowano bezpłatne parkingi. Dwa z nich, sporej wielkości znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie parku zdrojowego. My w sierpniowy weekend nie mieliśmy problemu, aby na nich zaparkować. Ich lokalizację zaznaczyliśmy na poniższej mapie.

Rymanów-Zdrój — krótka historia uzdrowiska

Był 1876 roku. Stanisław i Anna Potoccy, właściciele Rymanowa pozazdrościli rosnącej sławy pobliskiemu Iwoniczowi-Zdrój. Postanowili poszukać leczniczych źródeł wód mineralnych również w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Pierwsze źródło znalazł syn małżeństwa — Józef. Oddana do badań woda okazała się być bogata w jod i żelazo. Wykazano, iż ma ona adekwatności lecznicze.

To wydarzenie dało impuls do budowy uzdrowiskowej infrastruktury. W 1881 roku powstały pierwsze sanatoria, do których zaczęli zjeżdżać kuracjusze. Pamiątką tamtych czasów są drewniane wille – “Gołąbek”, “Maria”, “Biały Orzeł”. Również dzisiaj służą one turystom i kuracjuszom przybywającym do tego uzdrowiskowego miasteczka.

Rymanów-Zdrój został założony pod koniec XIX wieku

Rozwój uzdrowiska Rymanów-Zdrój została brutalnie przerwany przez dwie wojny światowe. Najpierw podczas I wojny światowej przez tutejsze tereny przebiegał niezwykle krwawy front wojenny. Podczas II wojny światowej nie było lepiej, a akcje wysiedleńcze sprawiły, iż okolice Rymanowa opustoszały. Na szczęście po 1947 roku postanowiono stworzyć tutaj uzdrowisko dla dzieci. Ta decyzja uratowała to miasteczko od całkowitego zapomnienia.

Rymanów-Zdrój — atrakcje, które warto zobaczyć!

Rymanów-Zdrój położone w dolinie rzeki Tabor, choć jest niewielkie, to ma sporo do zaoferowania. Większość atrakcji znajduje się w obrębie rozległego parku zdrojowego. Oczywiście, my dodatkowo zachęcamy, aby wybrać się na pobliskie górskie szlaki. Jest, gdzie tutaj wędrować, a niektóre z górskich celów kończą się miejscami, z których rozpościera się przepiękna panorama!

1. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Rymanowie-Zdroju to serce uzdrowiska. Został założony pod koniec XIX wieku. Za jego budowę odpowiadała sama Anna Potocka. Przypomnijmy, iż to jej determinacja sprawiła, iż odkryto tutaj lecznicze wody mineralne. To również ona zaprojektowała układ alejek parku, które wiją się po obu stronach rzeki Tabor. Przemierzając nieśpiesznie alejki parku, dotrzemy do Pijalni Wód Mineralnych, niewielkiej tężni, czy do uzdrowiskowego amfiteatru. Warto usiąść na jednej z ławeczek lub skorzystać z oferty parkowych kawiarni. Wówczas na własnej skórze poczujemy wyjątkowy klimat XIX-wiecznego uzdrowiska.

Rymanów-Zdrój – Park Zdrojowy
Rymanów-Zdrój – Park Zdrojowy
Fontanna w Parku Zdrojowym

2. Pijalnia Wód Mineralnych

Jeśli Park Zdrojowy jest sercem uzdrowiska, to Pijalnia Wód Mineralnych jest zdecydowanie sercem parku! To od niej warto rozpocząć zwiedzanie Rymanowa-Zdroju. Pijalnia to mały, niezwykle urokliwy drewniany budynek, w której całkowicie bezpłatnie otrzymamy wody mineralne pochodzące z tutejszych źródeł.

Można tu spróbować kilku wyjątkowych wód, których nazwy mają znaczenie historyczne. „Tytus” nazwano na cześć ojca Anny Potockiej, „Celestyna” upamiętnia jej matkę, a „Klaudia” odnosi się do matki Stanisława Potockiego. W ofercie znajdziemy także wody takie jak: „Staś”, „Ignacy”, „Marysieńka”, „Jan”, „Krokusowe”, „Anna”, „Mieczysław” i „Danuta”. Wody te są cenione za swoje adekwatności zdrowotne, pomagając w leczeniu m.in. chorób układu oddechowego, moczowego, krążenia, a także w problemach metabolicznych i zdrowiu dzieci. Z kubeczkiem napełnionym leczniczą wodą możemy udać się na spacer po parku, usiąść przy sąsiedniej fontannie, albo niewielkiej tężni solankowej. Na, który wariant się zdecydujesz?;>

Rymanów-Zdrój – Pijalnia Wód Mineralnych
Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

3. Wille w Parku Zdrojowym

XIX-wieczne wille znajdujące się w Parku Zdrojowym w Rymanowie-Zdrój to prawdziwa perełka tego uzdrowiska. Do 1905 roku powstało aż 38 tego typu budynków. Budynki pamiętające założycieli uzdrowiska służą kuracjuszom i turystom również dzisiaj. Niestety nie wszystkie przetrwały do dzisiejszych czasów. Pełnią one funkcje sanatoryjne oraz służą jako pensjonaty. Dodają także uroku parku zdrojowemu, po którym spacerujemy. Zdjęcie willi “Opatrzność” wraz z uzdrowiskową fontanną można zobaczyć praktycznie na każdej pocztówce z Rymanowa-Zdroju.

XIX-wieczne wille w Parku Zdrojowym w Rymanowie-Zdrój

4. Bajkowa Altana i Amfiteatr

W rymanowskim parku zdrojowym koniecznie musicie odwiedzić Bajkową Altanę. To obowiązkowy punkt zwiedzania nie tylko dla tych osób, które przyjechały tu z dziećmi. Altana znajduje się na wysepce na Czarnym Stawku. W jej wnętrzu odnajdziemy wiele baśniowych postaci. Najmłodsi są zachwyceni, a nam dorosłym miejsce to przypomina o beztroskich latach dzieciństwa.

Tuż obok Bajkowej Altany znajduje się amfiteatr. Jest on miejscem, w którym realizowane są liczne wydarzenia kulturalne. W niedalekiej odległości od niego zwróćcie uwagę na Studnię Zakochanych. Choć nie ma w niej żadnej wody, to zakochani wierzą, iż gdy powieszą na niej kłódkę i wyrzucą do jej wnętrza kluczyk, to pozostaną ze sobą na zawsze. Blisko amfiteatru każdego dnia z lokalnymi wyrobami rozstawiają się kramy. Można tu kupić nie tylko miody, czy sery owcze, ale i liczne rękodzieło.

Bajkowa Altana w Parku Zdrojowym
Amfiteatr – Rymanów-Zdrój

5. Jak w góry to na Przymiarki!

Przymiarki to jeden z najbardziej malowniczych szczytów znajdujących się w okolicach Rymanowa-Zdroju. Wszystko za sprawą rozległej panoramy, jaka się z niego rozpościera! Najbardziej w oczy “rzuca się” Cergowa z trzema wierzchołkami i wieżą widokową na najwyższym z nich. To, co jednak przyciąga tu turystów to możliwość ujrzenia tatrzańskich wierzchołków. Należy ich szukać na lewo od Cergowej.

Na Przymiarki można dojechać samochodem. My, jednak rekomendujemy spacer uroczym spacerem. Z centrum Rymanowa-Zdrój dotrzecie tu po nieco ponad godzinnym marszu. W tym celu należy trzymać się zielonego szlaku. Szlakowskazy, które go wskazują dodatkowo okraszone są dopiskiem “Czy zobaczymy Tatry?”.

Malowniczy szlak na Przymiarki
Widokowy szlak na Przymiarki

6. Jaśliska — miejscowość żywcem wyjęta z kinowego ekranu

Jaśliska to niewielkie miasteczko leżące 15 kilometrów na południe od Rymanowa-Zdroju. Zachowało ono pierwotną, średniowieczną zabudowę. Może poszczycić się przepięknym rynkiem zabudowanym niskimi, drewnianymi budynkami. Na jego środku stoi ratusz, pod którym biegną liczne piwnice. W Jaśliskach należy również zwrócić uwagę na kościół św. Katarzyny.

Czemu Jaśliska są warte uwagi? Zostały one zauważone przez kinematografów. Kręcono tu wiele polskich filmów, w tym znane na całym świecie “Boże Ciało”, czy kultowe “Wino Truskawkowe”. Odwiedzając Jaśliska, warto przejść się szlakiem filmowym. Tym samym odwiedzimy miejsca znane nam z sali kinowej!

Jaśliska
Jaśliska

Jeśli podróżujesz po Podkarpaciu, Rymanów-Zdrój to miejsce, które warto uwzględnić w swoich planach – niezależnie od tego, czy jesteś kuracjuszem, czy turystą. Ten urokliwy zakątek zachwyca wyjątkową atmosferą i oferuje niezapomniane wrażenia. Co więcej, uzdrowisko jest świetnym przystankiem na trasie do wielu innych atrakcji regionu, w tym Beskidu Niskiego. To idealne miejsce do połączenia z innymi wyjątkowymi punktami na mapie Podkarpacia.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału