Rybnik, zobacz najciekawsze miejsca warte zwiedzenia
Rybnik to historyczne miasto położone w południowo - zachodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Nacyną i Rudą, niedaleko Żor, Wodzisławia Śląskiego i Gliwic. To najbardziej zielone miasto w okolicy, a może i w Polsce. Zadbane i dobrze zarządzane. Ośrodek zdobył I miejsce w konkursie "Zielone Miasto 2000". Już w latach międzywojennych Rybnik nazwany został "miastem kwiatów i ogrodów", a w 2006 roku w rankingu "Rzeczpospolitej" został zwycięzcą jako najlepiej zarządzane miasto, m.in. przed Krakowem.
Rybnik to raj dla rowerzystów. Miasto posiada jedną z najdłuższych sieci ścieżek rowerowych w Polsce, liczącą około 300 km. Turystyka rowerowa pozwala zapoznać się z najciekawszymi obiektami w mieście, o dużej wartości historycznej oraz kulturalnej. Przede wszystkim jednak daje możliwość podróżowania przez piękne, zielone obszary, prowadzące aż do malowniczego, ogromnego parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.
Atrakcje w Rybniku
Już w centrum historycznego Rybnika znajdziesz kilka ciekawostek. Głównym punktem jest rynek, wytyczony w dobie średniowiecza. Pierwotną, drewnianą zabudowę zastąpiła z czasem murowana, która przyjmuje tu różne style. Stąd ulice poprowadzą Cię do zabytków na starym mieście, ale jak polecam zajrzeć też w bardziej, odległe zakątki miasta, po interesujące atrakcje przyrodnicze i nie tylko.
1. Zalew Rybnicki
Jezioro Rybnickie to jedna z ciekawszych atrakcji w mieście. Nazywane Morzem Rybnickim ze względu na swą wielkość, stanowi świetne miejsce rekreacji i wypoczynku. choćby zimą jezioro to nie zamarza! To ulubiony cel rowerowych wycieczek oraz ośrodek sportów wodnych. Znajdziesz tu zaporę, plaże i campingi. Jednym z dogodnych miejsc do jego poznania jest zapora, a samochód można tu zostawić np. na parkingu przy ulicy Cisowej.
2. Rynek w Rybniku
Plac ten wytyczono jeszcze w średniowieczu, na przełomie XIII i XIV wieku. Początkowo stała tu drewniana zabudowa, w tej chwili zastępuje ją murowana. Kamienice reprezentują różne style, ale w większości są zadbane i tworzą harmonijną całość. Niegdyś pośrodku stał ratusz, ale został rozebrany.
3. Ratusz w Rybniku
Obecny ratusz to klasycystyczny budynek z wieżą zegarową. Tak naprawdę to tylko owa wieża wyróżnia go spośród pozostałych kamienic. Powstał w 1822 roku, w zamian za wcześniejszy ratusz stojący pośrodku placu. w tej chwili w Ratuszu mieści się Muzeum oraz USC.
4. Zamek w Rybniku
Początki średniowiecznego zamku sięgają przełomu XII i XIII wieku. w tej chwili reprezentuje on styl późnobarokowy oraz klasycystyczny. Jest siedzibą Sądu Rejonowego.
pl. Mikołaja Kopernika 2
5. Bazylika Mniejsza w Rybniku
Kościół św. Antoniego Padewskiego to okazała, monumentalna świątynia neogotycka, zbudowana w latach 1903-06. Wysokie wieże wznoszące się na wysokość 96 m sprawiają, iż jest to najwyższy kościół na Górnym Śląsku. Wewnątrz zachowało się oryginalne wyposażenie.
ul. Mikołowska 4
6. Schody Teatru Ziemi Rybnickiej
7. Tężnia w Rybniku
8. Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku
9. Kościół MB Bolesnej
Kościół Matki Boskiej Bolesnej to świątynia stojąca niedaleko Rynku. Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. We wnętrzu zachowało się zabytkowe wyposażenie wnętrza, m.in. późnogotyckie płaskorzeźby. Świątynia nazywana jest Starym Kościołem. Dlaczego? Bo była to najważniejsza świątynia Rybnika do początku XX wieku, gdy zbudowano nowy kościół Św. Antoniego.
ul. Rybnickiego 2
10. Kościół Wniebowzięcia NMP
Ten kościół w Rybniku stojący na Górce Kościelnej to najstarsza świątynia w mieście. Początkami sięga XII wieku.
ul. Gliwicka