Ruszają warsztaty: Nie wyrzucaj, przetwórz i smacznie przyrządź

pila.pl 1 rok temu

Zestaw kuchni mobilnej wraz z wyposażeniem oraz 10 stołów roboczych przekazała Gmina Piła Bankowi Żywności w Pile. Kuchenne urządzenia wykorzystane zostaną do prowadzenia warsztatów i prezentacji, na temat przygotowania atrakcyjnych i smacznych posiłków z produktów żywnościowych, którym zbliża się koniec terminu przydatności do spożycia, Wartość zestawu to 88 000 złotych, a jego zakup został sfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu 2014-2021 i budżetu państwa.

W skład kuchni mobilnej wchodzi:

  • stanowisko mobilne nr 1 – wraz z wbudowanym piekarnikiem i 2 płytami indukcyjnymi,
  • stanowisko mobilne nr 2 – wyposażone w zlew i lodówkę,
  • 5 planetarnych robotów kuchennych,
  • 4 wolnostojące kuchenki indukcyjne,
  • 10 sztuk stołów roboczych wraz z pokrowcami ułatwiającymi transport.

Sprzęt został przekazany Bankowi Żywności w Pile, który złożył najlepszą ofertę na przeprowadzenie 22 warsztatów i prezentacji dla mieszkańców Piły i okolicznych Gmin.

Dzięki ścisłej współpracy z władzami miasta, będzie się działo dużo dobrego. Będziemy chcieli przeprowadzić w Pile warsztaty dla prawie 1500 osób. Będziemy towarzyszyć pilanom przy przeróżnych imprezach, wydarzeniach, organizować własne - informuje prezes Banku żywności w Pile Mieczysław Augustyn i podkreśla. - Tak ażeby uczyć, co zrobić z tak zwaną żywnością problematyczną. Taką która zbliż się do upływu terminu ważności, taką która nam została po kolejnych, nadmiernych zakupach. Taką która gdzieś zalega w głębi naszych lodówek. Żeby nie wyrzucać, żeby przetwarzać i robić atrakcyjne posiłki.

Warsztaty będą prowadzone w ramach realizacji działania pn. „Piła miastem zrównoważonym i kompaktowym – działania nieinwestycyjne_PRL – Wyposażenie kuchni stacjonarnej i mobilnej, jej prowadzenie, organizacja warsztatów edukacyjnych” będącego elementem projektu pn. „Miasto Piła z nową energią!” realizowanego przez Gminę Piła w ramach Programu Rozwój Lokalny. Projekt finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i budżetu państwa.



Bardzo dziękuję, iż bank żywności jest głównym koordynatorem, bo to świetne połączenie tych dwóch idei. Pokazywać jak przetwarzać te produkty, a z drugiej strony pokazywać jak wiele zbieramy, jak wiele jest produktów które trafiłyby na śmietnik, gdyby nie wspólne akcje mieszkańców i firm, które pozwalają do swoich zasobów sięgać, a nie wyrzucają na śmietnik – mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

Ważną rolę w projekcie, który ma integrować mieszkańców regionu w róznym wieku, odegrają seniorzy.

Zależy nam żeby wszystkie pokolenia były w to zaangażowane. A seniorzy jeszcze pamiętają czasy, kiedy chleba wyrzucić nie wolno było, jeszcze pamiętają przepisy co z tym można zrobić, co gdzieś tam zalegało albo zostało. Będą naszym wzmocnieniem i liczymy na to, iż do tych rodzin, które będą zainteresowane, dotrzemy z atrakcyjną formą edukacji – zaznacza M. Augustyn.

Dlatego jednym z uczestników i wykonawców projektu jest pilski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Zobowiązujemy się jako Związek do propagowania szkoleń i warsztatów, które będą organizowane w ramach właśnie tej kuchni i w ramach tego programu. Na pewno rozpropagujemy to w miarę możliwości jak najszerszemu gronu, żeby jak najwięcej osób - naszych członków – mogło z tych warsztatów i z tych prezentacji skorzystać -deklaruje przewodnicząca PZERiI Leokadia Figurniak.

Najbliższe warsztaty odbędą się 22.04.2023 r. Parku „Na wyspie” podczas zaplanowanego Wydarzenia „Miasto Ogród”. O kolejnych warsztatach będziemy informować na bieżąco.




Idź do oryginalnego materiału