
W piątek, 16 marca 2023 roku, minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, poinformował o zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów, w wyniku którego ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady. Szef polskiej dyplomacji poinformował, iż „wszyscy są cali i zdrowi”, co jest ogromnym zaskočeniem w obliczu rosyjskich ataków.
Według danych Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło ponad 8 000 cywilów, a ponad 13 000 zostało rannych. ONZ donosi, iż ponad 5,5 miliona ludzi opuściło Ukrainę od początku wojny.
Ataki na Kijów
W nocy z czwartku na piątek, Kijów padł ofiarą zmasowanych rosyjskich ataków powietrznych, w wyniku których rannych zostało co najmniej 23 mieszkańców. Lokalne władze poinformowały również o poważnych zniszczeniach w infrastrukturze miejskiej. Wśród uszkodzonych obiektów znalazły się między innymi najważniejsze elementy infrastruktury kolejowej oraz liczne budynki mieszkalne.
Sytuacja humanitarna
Sytuacja humanitarna w Kijowie jest bardzo trudna. Miasto doświadcza braku energii elektrycznej, wody i żywności. Ukraińskie władze apelują o pomoc humanitarną dla mieszkańców Kijowa i innych miast dotkniętych konfliktem.
Polska pomoc dla Ukrainy
Polska jest jednym z największych darczyńców pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Od początku wojny, Polska przekazała Ukrainie ponad 1,5 mld złotych pomocy humanitarnej, w tym żywność, lekarskie środki i sprzęt medyczny.
Środki obrony przeciwlotniczej
Radosław Sikorski napisał na Twitterze, iż Ukraina pilnie potrzebuje środków obrony przeciwlotniczej, aby chronić swoje miasta i mieszkańców przed rosyjskimi atakami. Środki obrony przeciwlotniczej są niezbędne do zabezpieczenia ukraińskich miast i ochrony mieszkańców przed rosyjskimi rakietami.
Warto zauważyć, iż polska pomoc dla Ukrainy nie ogranicza się tylko do pomocy humanitarnej. Polska również wspiera Ukrainę w działaniach militarnych, dostarczając sprzęt wojskowy i szkolenia dla ukraińskich żołnierzy.
Konkluzja
Sytuacja w Kijowie jest bardzo niebezpieczna. Rosyjskie ataki na Ukrainę trwają, a ukraińskie władze potrzebują pomocy międzynarodowej, aby chronić swoje miasta i mieszkańców. Polska, jako jeden z największych darczyńców pomocy humanitarnej dla Ukrainy, powinna kontynuować swoją pomoc dla Ukrainy, aby zabezpieczyć ukraińskie miasta i ochronić mieszkańców przed rosyjskimi atakami.