Robisz tak w czasie śniadania? Dlatego nie chudniesz i brak ci sił

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pyszności - Fot. Adobe Stock


Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To, co zjemy z samego rana, decyduje o tym, w jakiej formie będziemy przez cały dzień. Dlatego też warto przykładać wagę do tego, jak komponujemy pierwszy po całonocnej przerwie posiłek. Często nie zdając sobie sprawy, pochłaniamy ogromne ilości niepotrzebnego i szkodliwego cukru, który później odzywa się niekontrolowanym spadkiem energii i brakiem sił.

Śniadanie powinno dostarczyć organizmowi niezbędnej energii i składników odżywczych, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie przez cały dzień. Zaniedbując ten posiłek, jedząc pochopnie, w pośpiechu, czy pomijając go, skazujemy się na częstsze podjadanie w ciągu dnia, a choćby przejadanie się. Jak powinno wyglądać zdrowe i zbilansowane śniadanie, które zapewni nam dobrą formę i samopoczucie na cały dzień?

Czego nie jeść na śniadanie?

Największymi błędami, jakie popełniamy przy śniadaniu, to pomijanie go lub sięganie po byle bułkę jedzoną w biegu. Śniadanie powinno być syte – w przeciwnym razie gwałtownie poczujesz głód i zaczniesz podjadać. Natomiast spożywanie posiłku w pośpiechu prowadzi do przejadania się. Zrezygnuj z kanapek kupowanych w sklepie – wiele takich produktów zawiera konserwanty i dużą ilość soli. Produkty te często składają się ze słabej jakości składników.

Chleb tostowy i słodkie drożdżówki to kolejne produkty, od których nie powinno rozpoczynać się dnia. Zawierają małą ilość błonnika oraz sycą na krótko. Drożdżówki zawierają sporo cukru, który gwałtownie podnosi poziom glukozy we krwi, a następnie powoduje jego spadek, brak energii i wahania stężenia insuliny. Podobnie działać będą słodkie płatki śniadaniowe i owocowe jogurty.

Niepotrzebnie też „tuczymy” kawę. Wszelkiego rodzaju dodatki, takie jak syropy czy bita śmietana sprawiają, iż zdrowy napar zamienia się w prawdziwą bombę kaloryczną. To samo tyczy się dosładzanych soków ze sklepu. Mimo iż te wyciskane w domu również zawierają cukry proste, nie są wypełnione kilkoma nadprogramowymi łyżkami białego kryształu.

Pyszności – Fot. Adobe Stock

Jak powinny wyglądać idealne śniadania?

Śniadanie powinno składać się z produktów, dostarczających zarówno łatwo przyswajalnych węglowodanów (które gwałtownie zaspokoją głód), jak i tych dłużej trawionych, dzięki którym przez dłuższy czas będziemy mogli czerpać z energii dostarczonej ze śniadania. Należy także pamiętać, by w śniadaniu znalazły się produkty białkowe i tłuszczowe.

Nie oznacza to oczywiście, iż na „dzień dobry” powinno się serwować smażoną kiełbasę. Lepiej postawić na chudą wędlinę lub pasty z nasion roślin strączkowych. Wybieraj mleko i produkty mleczne o zawartości tłuszczu do 2 proc. Na śniadanie doskonale sprawdzą się jajka, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a choćby sery żółte, które stanowią źródło białka zwierzęcego i wapnia. Używaj masła, ale nie za dużo.

Jeśli chodzi o produkty zbożowe, najlepszym wyborem będą te pełnoziarniste (np. chleb graham czy płatki zbożowe, byle nie „błyskawiczne”). Śmiało sięgaj też po orzechy czy suszone bądź świeże owoce. Nie zapominaj również o warzywach. jeżeli nie możesz obejść się bez słodkości z rana, sięgnij po gorzką czekoladę. Gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao znakomicie uzupełni poranną owsiankę. Dwie kostki czekolady zjedzone rano pobudzą nasz mózg do pracy, dodadzą energii i wzmocnią serce.

Zobacz także przepis na zapiekane naleśniki z serem:

Idź do oryginalnego materiału