Na terenie województwa świętokrzyskiego mamy sporo ciekawych miejsc. Rezerwat Wzgórza Sobkowskie zwykle mijałem, jadąc do Korytnicy lub widziałem z daleka z samego Sobkowa. Postanowiłem odwiedzić to miejsce i zobaczyć czy jest ciekawe.
Rezerwat Wzgórza Sobkowskie – lokalizacja i dojazd
Rezerwat Wzgórza Sobkowskie znajduje się na północ od Sobkowa (świętokrzyskie). Administracyjnie rezerwat znajduje się w powiecie jędrzejowski i gminie Sobków. Oddalony jest on od Kielc o około 35 kilometrów. Jest on całkiem spory i możecie użyć jednej z wielu dróg i szlaków. Ja zostawiłem samochód przy boisku do piłki nożnej i dalej poszedłem na nogach pod górę.
O rezerwacie
Rezerwat Wzgórza Sobkowskie powstał stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku. Ma on powierzchnię 37,08 ha i jest rezerwatem krajobrazowym. Ochroną objęte są szczytowe partie wzniesienia o nazwie Międzygórze. Geologicznie zbudowane jest ono z margli i wapieni górnojurajskich. W sporej części rezerwat porośnięty jest lasem, zaroślami i łąkami.
Rezerwat powstał, aby zachować naturalne krajobrazy oraz ze względów naukowych i dydaktycznych, aby chronić stanowiska roślinności kserotermicznej z występującymi tu gatunkami roślin chronionych.
Wyruszając do rezerwatu od strony wspomnianego już boiska sportowego, traficie także na tablice informacyjne, które poruszają różnorodną tematykę związaną z rezerwatem. Mają już swoje lata, ale w większości są czytelne i aktualne. Jedynym wyjątkiem jest tablica informująca o widoku na Dolinę Nidy, który być może jest piękny, ale trzeba by wyciąć sporo krzaków i drzewek, aby go ujrzeć.
Aktualną podstawą prawną działania rezerwatu jest Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 20 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uznania za rezerwat przyrody Wzgórza Sobkowskie (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2017 r. poz. 2901).
Rezerwat od północnego wschodu graniczy z działającą kopalnią „Wierzbica”, w której eksploatowane są złoża uznawane za jedne z najlepszych w Europie, o ile chodzi o zawartość węglanu wapnia. Są to jurajskie wapienie z okresów oksfordu i kimerydu (163 – 152 miliony lat temu).
Co na miejscu?
Na miejscu czekają na Was murawy, zarośla kserotermiczne oraz las pochodzący zarówno ze sztucznych nasadzeń, jak i naturalnej sukcesji wtórnej. o ile pospacerujecie dłużej, to znajdziecie na pewno fragmenty muraw kserotermicznych. o ile będziecie mieli szczęście, to na swojej drodze spotkacie np. oman wąskolistny, astra gawędkę, zawilca wielkokwiatowego, pajęcznicę gałęzistą, dzwonek syberyjski, ciemiężyk białokwiatowy i wiśnię karłowatą.
W rezerwacie znajduje się także jedno z dwóch w całym województwie stanowisk deptana jesionolistnego, ale tego nie udało mi się odszukać. Oprócz wspomnianych już gatunków występuje tam również podkolan biały czy sasanka łąkowa.
Wspomniane murawy i zarośla znajdują się na skraju lasu. Same zbiorowiska leśne nie są spektakularne i wyjątkowe, ale nadają się idealnie na spacer. Swoją nazwę rezerwat zawdzięcza wzgórzom, na których leży, więc wejście na szczyt wymagać będzie niewielkiego wysiłku. Najwyższym szczytem Wzgórz Sobkowskich jest Góra Galicowa o wysokości 291 m n.p.m.
Co w okolicy?
Rezerwat i Wzgórza Sobkowskie zawdzięczają swoją nazwę, jak łatwo się domyślić wsi Sobków. To właśnie w niej znajdziemy pozostałości fortalicji nad rzeką Nidą. W samym Sobkowie znajdują się także pozostałości cmentarza żydowskiego. kilka z niego zostało, ale jest to doskonały ślad po społeczności żydowskiej, która przed II Wojną Światową zamieszkiwała polskie miasta, miasteczka i wsie.
Całkiem blisko macie stąd także do Korytnicy, gdzie czekają na Was niezwykłe skamieniałości, a fani zamków odwiedzić mogą także ruiny zamku w Mokrsku (wystarczy przejechać na drugą stronę Nidy). Niestety teren zamku jest zamknięty dla zwiedzających, więc musi Wam wystarczyć widok z łąki lub przelot dronem i obejrzenie ruin z lotu ptaka.
Warto odwiedzić?
Rezerwat Wzgórza Sobkowskie to interesujące miejsce, które warto mieć na uwadze, o ile będziecie w okolicy. Być może nie dla wszystkich będzie to wystarczający powód, aby przejechać 35 kilometrów, ale warto przemyśleć wizytę. interesująca okolica i interesujące obiekty w okolicy sprawiają, iż ma on spory, spacerowy potencjał. o ile przyroda nie leży w kręgu Waszych zainteresowań i spodziewacie się „zjawisk spektakularnych”, to możecie poczuć się nieco zawiedzeni.