Rezerwat Diable Skały w Bukowcu – szlak przez kamienne miasto

mynaszlaku.pl 1 miesiąc temu

Rezerwat Przyrody Diable Skały w Bukowcu to jedna z atrakcji turystycznych w gminie Korzenna. Położony jest w urokliwym i spokojnym miejscu. Warto się tam wybrać na rodzinną wycieczkę z dziećmi.

  • Zwiedzanie Rezerwatu Przyrody Diable Skały zajmie Ci około 60 minut,
  • Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne,
  • Diable Skały są otwarte przez 24 godziny,
  • W niedzielę na szlaku możesz spotkać sporo osób,
  • Trasa nie jest trudna,
  • Ścieżka mierzy 2,1 km,
  • W okolicy warto zobaczyć ścieżkę Las Plebański w Lipnicy Wielkiej,
  • Ciekawe jest także Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach,
  • Zobacz także atrakcje turystyczne w gminie Korzenna.

Parking przy rezerwacie

Podjeżdżamy do Bukowca i zostawiamy samochód na parkingu nieopodal zabytkowego drewnianego kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP i cmentarza, który znajduje się tuż pod nim. Co ciekawe, pod dachem wieży kościelnej bytuje kolonia rozrodcza szwagrów diabła, bo tak w podaniach ludowych nazywano kiedyś nietoperze. Są to okazy z rzadkiego gatunku podkowiec mały.

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu przy rezerwacie: 49.7503, 20.8505.

Formacje skalne w rezerwacie – mapa szlaku

Na terenie rezerwatu znajdują się formacje skalne.

  • 1 stanowisko – Skała Diabeł
  • 2 stanowisko – Bloki Skalne
  • 3 stanowisko – Dwie Skały
  • 4 stanowisko – Urwisko
  • 5 stanowisko – Samotna Skała
  • 6 stanowisko – Głaz
  • 7 stanowisko – Jaskinia Diabla Dziura
  • 8 stanowisko – Skała Grzyb
  • 9 stanowisko – Skała Kapa

Poniżej podrzucam jeszcze mapę trasy po Diablich Skałach.

Skała Diabeł w rezerwacie

Wycieczkę rozpoczynamy przy wspomnianych tablicach i idziemy chwilkę za niebieskim i zielonym szlakiem, które prowadzą nas do Bacówki na Jamnej. Jednak my chcąc zwiedzić Rezerwat Diable Skały, udajemy się za znakami ścieżki czerwonej. Pierwsza skała to oczywiście „Skała Diabeł„. Na niej widoczne są odbite szpony czarta, które prawdopodobnie powstały, gdy ten niósł skałę z Węgier na Bukowiec.

Bloki Skalne

Kolejną formacją były „Bloki Skalne”, które możemy dostrzec jako poukładane kilka bloków, niczym klocki, jeden na drugim. Widoczne też są bardzo wyraźne szczeliny z niewielką jaskinią.

Dwie Skały

Trzecią skałą, do której już pewniej podeszliśmy to były „Dwie skały”. Wyraźnie widać, iż takowe są, oddzielone między sobą szczeliną, obie obrośnięte mocno mchem i roślinnością leśną. Do kolejnej dalej udajemy się na zachód.

Urwisko

Czwartym stanowiskiem jest „Urwisko”. Nie bez powodu przypisana została taka nazwa. Wyobraźcie sobie, iż ściana skalna ma długość 50 metrów, a jej wysokość mierzy 15 metrów. Na ścianie można dopatrzeć się dwóch szczelin, które są wejściami do niewielkich jaskiń, czyli do „Jaskini pod Okapem” i „Schroniska w Omszałej Skale”.

Samotna Skała i Głaz

Kolejna formacja „Samotna Skała” była oddalona o większy odcinek, niż do tej pory mieliśmy. Do stanowiska „Głaz” mieliśmy ciut więcej czasu. Szliśmy cały czas za czerwoną ścieżką.

Jaskinia Diabla Dziura

Siódmym stanowiskiem była „Jaskinia Diabla Dziura”. Wejście do środka jest zablokowane ze względu na nietoperze. Z tym miejscem związana jest pewna legenda.

Rezerwat Diable Skały – legenda o diabłach

Tuż wyżej, gdzie przyszedł do nas szlak niebieski, docieramy do tablicy, na której jest napisana legenda o ukrytych skarbach zrabowanych przez zbójców i ukrytych w rezerwacie. Gromadzone były przez zbrodnie i morderstwa, więc przeszły później pod moce złego Lucyfera. Zaś on wyznaczył diabełka Borutę, aby pilnował wspomnianych skarbów.

Ludzie bali się przez wiele wieków wychodzić tutaj na tą górę, jednak Kasia Maciaszkówna skusiła się i przypłaciła swoją wolnością. Boruta uwięził dziewczynę w jaskini i została zmuszona na wieki liczyć skarby, tak jak on to robił, a sam Boruta hula beztrosko po świecie. Oczywiście byli odważni, którzy chcieli uratować panienkę, ale im się nie udało, bo nie dali rady przeprawić się na drugą stronę wody, która ich oddzielała od pięknej Kasi.

Urwisko i punkt widokowy

Z towarzyszącymi znakami niebieskiego szlaku przechodzimy na „Urwisko”, na którym znajduje się punkt widokowy. Można dostrzec z tego miejsca dolinę potoku Paleśniaka, górę Jamna i Ostrzyż, a także Rozsulec.

Skała Grzyb

Ósmą formacją jest „Grzyb”, który jako jedyny jest zbudowany z warstwowo ułożonych płyt piaskowca. Ta skała jest bardzo piękna i wyróżnia się wśród innych.

Skała Kapa

Idziemy dalej do kolejnej i stajemy przed skałą „Kapa”. Na niej została zamontowana tablica upamiętniająca ofiary walki z hitlerowskim okupantem.

Teraz, zamiast iść za szlakiem niebieskim w lewo, aby dojść z powrotem do skały „Diabeł”, skręcamy w prawo i za drogą wychodzimy obok plebani. Idziemy jeszcze do kościółka. Dla zainteresowanych stąd można zobaczyć Bruśnik z wieżą widokową, a choćby cmentarz numer 118 w Staszkówce.

Idź do oryginalnego materiału