Rachunki za prąd w gospodarstwach domowych

gazetasenior.pl 3 dni temu
Zdjęcie: prąd w gospodarstwach


Jakie będą rachunki za prąd w gospodarstwach domowych w drugim półroczu 2024?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wzrost cen

– Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen sprzedaży energii dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co przekłada się na mniejszą długoterminową zmienność cen energii elektrycznej w obrocie hurtowym, a to z kolei pozytywnie wpływa na kształtowanie cen za energię elektryczną. – powiedział Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energii.

Ile wzrośnie

Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie nie przekracza 2 MWh, wzrośnie o 27,50 zł netto miesięcznie.- wyliczył i podał w komunikacie Urząd Regulacji Energii.

grafika, Urząd Regulacji Energii, miesięczny wzrost cen energii netto

Czyli na rachunkach możemy spodziewać się kwoty wyższej o około 34 złote na miesiąc. Jednak dla gospodarstw domowych o niskich dochodach będzie dostępny bon energetyczny.

Prąd w gospodarstwach domowych wg URE

  • Taryfy zatwierdzane przez URE są cenami bez VAT i akcyzy.
  • W Polsce jest 16,9 mln odbiorców w gospodarstwach domowych. Według danych pochodzących z zatwierdzanych przez URE taryf, średnie zużycie w grupie G w 2022 roku wynosiło 2 MWh.
  • Grupa G11 (czyli ze stałą ceną energii w cyklu dobowym) stanowi 88 proc. odbiorców z grup G (ok. 14,8 mln). Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w grupie G11 wynosi 1,8 MWh.
  • Średnie roczne zużycie w grupie G12 wynosi 3,2 MWh.

Zmiany taryf na dynamiczne

zapotrzebowanie na prąd w dniu 22 maja 2024, wykres Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną będą wprowadzały taryfy dynamiczne. Polega to na tym, iż w czasie dnia, kiedy mamy nadmiar prądu z paneli fotowoltaicznych, ale też w nocy, ceny prądu są niższe. Nadmiar prądu jest zużywany przez oświetlenie uliczne, to jakieś 6 milionów lamp. gdyby zmniejszyć zużycie prądu w wieczornym szczycie, było by to korzystne dla kieszeni i środowiska. Pranie, odkurzanie, gotowanie i gromadzenie energii w magazynach w czasie gdy jest tania, to sposób na oszczędzanie pieniędzy, ale wcześniej trzeba zainwestować w magazyny energii.

Rewolucja, czy raczej ewolucja

Czeka nas ewolucja i dostosowanie naszych przyzwyczajeń do cen prądu. Magazyny energii w domu do zasilania komputera, telefon routera wielu już posiada. Możemy także oszczędzać energię, zmieniając oświetlenie pomieszczeń lub gotując szklankę wody na herbatę, a nie 1,5 litra. Gdy ceny będą rosły, to nie pomoże załamywanie rąk, tylko trzeba będzie zacząć myśleć. Oszczędności energii można uzyskać, gdy lodówka jest w chłodnym pomieszczeniu na przykład w piwnicy, a mała podręczna w kuchni. Szklane drzwi w lodówce też pozwalają oszczędzać energię. Umiejętne wietrzenie w zimie i obsługa grzejników to kolejne oszczędności. jeżeli potrafimy dostosować nasze przyzwyczajenia do wzrastających cen energii, ból będzie mniejszy.

Na własnym przykładzie

Ja już wiem, o ile więcej zapłacę za prąd w tym roku. W 2022 zapłaciłem 1568 złotych za cały rok, odpowiednio w 2023 było to 1662 złote, a teraz po opłaceniu faktur do końca roku wychodzi mi 1803 złote. Staram się nie przekroczyć limitu 2000 kWh rocznie. Zużycia też pilnuję i jeżeli ceny prądu gwałtownie nie przyspieszą, to nie zamierzam zmieniać taryfy.

W gospodarstwach emeryckich warto zastanowić się, czy nie lepiej zrezygnować z kuchni gazowej na rzecz kuchenki elektrycznej. To wszystko zależy od indywidualnych poglądów i przekonań. Ale warto policzyć i rozważyć wszystko.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera

Kiedy smog na dworze

Idź do oryginalnego materiału