Zobacz przysmaki kuchni ukraińskiej:
Sało
Sało to nic innego jak słonina. W Polsce można kupić słoninę białostocką, gotową, pokrojoną w plastry. Zwijamy ją w różyczkę, układamy estetyczny wzór i podajemy z czosnkiem. Czosnek obrany, nie cięty – całe główki.
Ikra - kawior
Spróbujcie kawioru z jesiotra - pomarańczowy, duże kulki. Kawior podajemy w specjalnym pojemniku na lodzie. Obowiązkowo podajemy go na grzance z chleba z masłem.
Ozory wieprzowe z sosem chrzanowym
Ozory należy ugotować, ostudzić i pokroić w cienkie plastry. Można poukładać je na talerzu jak carpaccio. Podajemy je z sosem chrzanowo-majonezowym. Wystarczy wymieszać tarty chrzan z majonezem. Majonez powinien mieć delikatny smak. Ostrość sosu uzależniony jest od preferencji smakowych.
Kuchnia ukraińska – dowiedz się więcej
Jeżeli chcecie lepiej poznać smaki kuchni ukraińskiej i ugotować coś oryginalnego – zachęcamy po sięgnięcie do książki „Mamuszka”. Jej autorka, Olja Hercules, zamieściła tam ponad 100 przepisów z różnych regionów Europy Wschodniej: od Baku po Morze Czarne, od Kijowa po Kazachstan.
Kuchnia ukraińska ma bardzo bogatą historię i oferuje różnorodne dania. Tamtejsze potrawy zachwycają ciekawymi smakami i aromatami. Kuchnia Ukrainy znana jest przede wszystkim z wielkiej doskonałości i zróżnicowania potraw, a to ze względu na mnogość wpływów, jakie wywarła na nią kuchnia rosyjska, polska, niemiecka i turecka.
Autorka książki, Olia Hercules, pochodzi z położonego nad Dnieprem miasta portowego Kachowka, dorastała w greckiej części Cypru, a teraz mieszka i pracuje w Londynie. Szkoliła się w prestiżowej Leiths School of Food and Wine, a potem terminowała w wielu znakomitych restauracjach (m.in. u Ottolenhiego). Doceniona przez krytyków, media i klientów jest z w tej chwili jedną z najbardziej popularnych szefowych kuchni i autorką bestsellerowej książki kulinarnej „Mamuszka. Od Lwowa do Baku”, nagrodzonej prestiżową Fortnum and Mason Award.