Przy jakich lekach brać probiotyki? Wsparcie leczenia probiotykoterapią

agamasmaka.pl 10 miesięcy temu

Probiotykoterapia jako wsparcie leczenia? Przy przyjmowaniu jakich leków warto rozważyć włączenie probiotyków? Na co zwrócić uwagę wybierając suplement probiotyczny?

Wiesz, iż przyjmowane leki należą do czynników środowiskowych wpływających na stan mikrobioty jelitowej? Przy przyjmowaniu jakich leków warto rozważyć probiotykoterapię i dlaczego?

Post powstał we współpracy z marką Vivomixx.

1. Antybiotyki

To leki, bez których czasem po prostu nie możemy się obyć. Skutkiem stosowania antybiotyków może być jednak redukcja ilości niektórych szczepów bakterii i modyfikacja składu mikrobioty.

W trakcie i po antybiotykoterapii warto sięgnąć po sprawdzone i przebadane suplementy. Ja często polecam probiotyk Vivomixx, bo zawiera unikalną formułę profesora De Simone, złożoną z 8 precyzyjnie dobranych szczepów o potwierdzonym w badaniach działaniu. Preparat ten może nas wesprzeć poprzez m.in. zwiększenie liczebności cennych Lactobacillusów i Bifidobakterii, oraz aktywizację układu immunologicznego.

Jak to działa w praktyce bez wnikania w szczegóły? Mniejsze ryzyko biegunki poantybiotykowej i szybsza rekonwalescencja. W dłuższej perspektywie: uniknięcie negatywnych skutków zaburzenia składu mikrobioty. A jakie to negatywne skutki? Może być ich sporo. Od zaburzeń pracy przewodu pokarmowego po poważne choroby cywilizacyjne, autoimmunologiczne czy choćby takie jak… depresja. Ale o tym nieco dalej.

2. Inhibitory pompy protonowej (tzw. IPP)

To leki stosowane często w refluksie żołądkowo-przełykowym. Blokują one wydzielanie kwasu solnego i zwiększają pH treści żołądka. To jedne z najczęściej stosowanych leków. Przepisywane są niestety często również na inne problemy gastryczne lub „osłonowo” przy stosowaniu niektórych leków, o czym przeczytasz w następnym punkcie. Dostępne są niestety bez recepty, a przez to nadużywane. Polacy masowo łykają je „na zgagę”.

Coraz częściej pojawiają się jednak publikacje naukowe o negatywnych skutkach długotrwałego przyjmowania inhibitorów pompy protonowej (m.in. ryzyko rozwoju SIBO). IPP mogą niestety także doprowadzić do redukcji bakterii o działaniu ochronnym w stosunku do błony śluzowej jelit, a więc wspomnianych Lactobacillusów i Bifidobakterii, które znajdziesz właśnie w suplemencie diety Vivomixx.

3. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (tzw. NLPZ)

Te leki są również bardzo często nadużywane przez Polaków, a jak się okazuje mają również niebagatelny wpływ na mikrobiotę. Często wraz z nimi stosuje się przecież wspomniane wyżej IPP, aby ochronić górny odcinek przewodu pokarmowego przed ich działaniem… Tymczasem prowadzi to do modyfikacji mikrobioty i ograniczenia ilości m.in. dobroczynnych Bifidobakterii.

Wsparciem mogą być tu właśnie odpowiednie preparaty probiotyczne. Niekiedy przyjmowanie leków z grupy NLPZ jest konieczne i nie ma zmiłuj. Mam na przykład pacjentów borykających się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, którzy przyjmują leki przeciwzapalne. Działanie formuły profesora De Simone zostało zweryfikowane między innymi właśnie na pacjentach z tą nieswoistą chorobą zapalną jelit (również przyjmujących leki przeciwzapalne stosowane w ich jednostce chorobowej). Okazuje się, iż leczenie wsparte probiotykoterapią było skuteczniejsze!

4. Leki stosowane w depresji blokujące wychwyt zwrotny serotoniny (SSRI)

Coraz częściej wskazuje się w publikacjach naukowych na udział dysbiozy mikrobioty w patogenezie chorób takich jak depresja. Oczywiście to fascynujący temat i możemy zastanawiać się, co było pierwsze: jajko czy kura. To znaczy, czy depresja u konkretnej osoby jest przyczyną, czy w jakiejś części skutkiem zaburzeń mikrobioty?

Natomiast niezależnie od odpowiedzi na to pytanie, warto rozważyć probiotykoterapię oraz generalnie działania dietetyczne wspierające mikrobiom. Bo można tu zrobić całkiem sporo pod kątem żywieniowym.

Istnieją przesłanki, iż w niektórych sytuacjach stosowanie leków SSRI łącznie z suplementacją probiotykami może przynieść lepsze efekty. Niektórzy lekarze psychiatrzy wraz z lekami antydepresyjnymi zalecają już probiotykoterapię.

Po czym poznać dobry probiotyk?

Wybierz skuteczny, bezpieczny i przebadany produkt. Nie sięgaj po przypadkowy suplement. Ja polecam moim pacjentom często Vivomixx, bo zawiera on szczepy w konkretnych ilościach o określonym działaniu:
– 4 szczepy Lactobacillus (chronią przed drobnoustrojami),
– 3 szczepy Bifidobacterium (dbają o szczelność i pracę jelit),
– szczep Streptococcusthermophilus (wspiera odporność).

To tzw. formuła De Simone, która została przebadana na dzieciach i dorosłych – także borykających się z IBS czy też wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Probiotyk ten cechuje nie tylko skuteczność, ale także bezpieczeństwo potwierdzone przez ponad 20 lat stosowania. Jest certyfikowany w EU.

Mam dla Ciebie kod rabatowy (20%): AS20 na zakup produktów Vivomixx w sklepie Pharmabest. Odwiedź sklep: Kliknij, żeby przejść do sklepu.

Kod rabatowy jest istotny przez 7 dni od publikacji tego materiału.

Probiotyk – jak stosować?

Jak stosować Vivomixx 450 mld? O dowolnej porze, wedle uznania. Przechowuj go koniecznie w lodówce. Saszetkę rozpuść w niewielkiej ilości letniej niegazowanej wody (lub w soku, mleku czy jogurcie). Wymieszaj i od razu wypij. jeżeli właśnie przyjmujesz antybiotyk, zrób choć kilkugodzinną przerwę od jego spożycia.

Na zdrowie i dbaj o siebie całościowo!

Wybrane źródła:

Bambling M, Edwards SC, Hall S, et al. A combination of probiotics and magnesium orotate attenuate depression in a small SSRI resistant cohort: an intestinal anti-inflammatory response is suggested. Inflammopharmacology. 2017; 25(2): 271–274, http://dx.doi.org/10.1007/s10787-017-0311-x,

Liśkiewicz P i wsp. Flora jelitowa a patomechanizm powstawania zaburzeń afektywnych i lękowych — aktualny stan wiedzy i dalsze perspektywy, Psychiatry 2018; 15, 2: 70–76

Marlicz W, Łoniewski I. Enteropatia indukowana NLPZ i IPP— istotny i niedoceniany problem kliniczny, Gastroenterologia Kliniczna 2014, tom 6, nr 1, 24–33
Szajewska H. Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej. Med. Prakt., 2017; 7-8: 19–37

Vich Vila, A., Collij, V., Sanna, S. et al. Impact of commonly used drugs on the composition and metabolic function of the gut microbiota. Nat Commun 11, 362 (2020)

Węgielska I, Suliburska J. Wpływ leków na mikroflorę jelitową; Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016, tom 7, nr 1, 1-7

Post powstał we współpracy z marką Vivomixx.
Idź do oryginalnego materiału