Przez rok jadł tylko ziemniaki. Zdradził, co stało się z jego organizmem

pysznosci.pl 1 rok temu

Ziemniaki na śniadanie, obiad i kolację. Przez 356 dni. Tak ekstremalnego wyzwania podjął się Australijczyk Andrew Taylor. Restrykcyjna dieta miała być jego remedium na uzależnienie od jedzenia. Po roku z ziemniakami na talerzu przyznaje, iż jest zdrowy, pełen energii i lżejszy o 55 kilogramów. Dietetycy jednak mówią wprost, iż taki styl odżywiania na dłuższą metę może wywołać więc szkód niż pożytku.

Andrew Taylor z australijskiego miasta Melbourne postanowił przejść na dietę ziemniaczaną. Kontrowersji sprawie nadaje fakt, iż mężczyzna przez rok jadł wyłącznie ziemniaki. Przez cały czas był pod opieką lekarza, dbał o aktywność fizyczną, a posiłki nieco urozmaicał, np. dodatkiem przypraw. Finalnie mężczyzna schudł 55 kilogramów, czuje się zdrowszy i silniejszy. Dietetycy jednak ostrzegają, iż diety składające się wyłącznie z jednego składnika, nie są dobrym wyborem.

Przez rok jadł wyłącznie ziemniaki. Jak to wpłynęło na jego organizm?

Taylor podkreśla, iż jego ekstremalny plan żywieniowy nie miał być stricte metodą na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, a sposobem na wyjście z uzależnienia od jedzenia. Jak wspomina na swoim blogu, jedzenie traktował jako emocjonalne wsparcie, kojarzyło mu się z komfortem i przyjemnością. Nie potrafił kontrolować tego, co i ile zjada.

Dziesięciolecia objadania się sprawiły, iż wciąż byłem głodny, straciłem kontrolę nad jedzeniem i naprawdę martwiłem się, co przyniesie przyszłość. Problem nie polegał na tym, iż nie wiedziałam, iż sięganie po ciastka po stresującym dniu sprawia, iż ​​jestem gruby. Chodziło o to, iż po prostu nie wiedziałem, jak przestać to robić. Nie istniała żadna dieta, plan ani program, który mógłby mnie tego nauczyć. Więc stworzyłem jeden. To tylko eksperyment, który przeprowadziłem dla siebie – czytamy na jego blogu spudfit.com.

Głównymi zasadami diety Taylora było jedzenie wyłącznie ziemniaków, w tym słodkich. Nie liczył kalorii, jadł tyle, by zaspokoić głód (ok. 3 kilogramy ziemniaków dziennie). Używał minimalnej ilości ziół, przypraw i beztłuszczowych sosów, aby dodać trochę smaku. Do przygotowania puree ziemniaczanego dodawał odrobinę mleka sojowego. Ponadto, starał się ćwiczyć 90 minut dziennie. Jedynym suplementem, jaki brał, była witamina B12.

Wyświetl ten post na Instagramie

Przeczytaj również: Przez tydzień gotowałam posiłki, na które wydałam 100 zł. Sprawdziłam, czy można jeść zdrowo i smacznie za taką kwotę

Dieta ziemniaczana. Tak czy nie?

Mężczyzna był pod stałą opieką lekarza, regularnie badał sobie krew. Po roku na diecie ziemniaczanej, jak przyznaje, przestał borykać się z problemami z cholesterolem, poziom cukru we krwi unormował się, a ciśnienie i inne wskaźniki zdrowotne znajdowały się w granicach normy. Taylor zdradził też, iż jednym z najistotniejszych skutków diety było uporanie się z depresją i lękiem. Finalnie mężczyzna schudł 55 kilogramów.

Nie jest to do końca zaskakujące, ponieważ utrata wagi zwykle poprawia wiele wskaźników zdrowotnych, które narażają na ryzyko chorób serca. Jest również bardzo możliwe, iż składniki odżywcze zawarte w ziemniakach odegrały w tym rolę – powiedział specjalista od otyłości, Spencer Nadolsky w rozmowie z „Men’s Health”. „Każda dieta, która wprowadza organizm w deficyt kaloryczny, pomoże schudnąć. Więc tak, możesz jeść tylko ciastka lub pizzę lub prawie wszystko inne i możesz zrzucić kilogramy, jeżeli spalasz więcej kalorii niż przyjmujesz. To niekoniecznie oznacza, iż ​​​​jest to zdrowe – kontynuuje.

Warto zaznaczyć, iż taki rodzaj diety nie zapewnia adekwatnej równowagi składników odżywczych i może być szkodliwy dla zdrowia. Ziemniaki, owszem, są są bogate w witaminy, minerały i błonnik, ale mają bardzo niską zawartość białka. To może obniżyć poziom energii i osłabić układ odpornościowy. Ponadto, spożywanie niewystarczającej ilości tego składnika odżywczego może spowodować pogorszenie stanu mięśni.

Ciało ostatecznie pobiera aminokwasy potrzebne do funkcjonowania z mięśni, co jest niezdrowe. Dieta niskobiałkowa może wpływać na chemię mózgu, która wykorzystuje aminokwasy z białka do normalnego funkcjonowania – powiedziała Madelyn Fernstrom, redaktor NBC News Health and Nutrition.

Po roku restrykcyjnej diety, Taylor zmienił nieco styl odżywiania. W swoim jadłospisie przez cały czas uwzględnia dużo ziemniaków, ale także wiele innych nieprzetworzonych pokarmów roślinnych, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Mężczyzna podkreśla często, iż mimo trudności kontynuował dietę, ponieważ czuł, iż zmienia się jego podejście do jedzenia – odzyskał poczucie kontroli.

Idź do oryginalnego materiału