Przez 18 lat starali się o dziecko. Pomogła dopiero sztuczna inteligencja

polsatnews.pl 8 godzin temu

Dzięki sztucznej inteligencji, po 18 latach prób zajścia w ciążę, pewna para spodziewa się swojego pierwszego dziecka - informuje CNN. Spełnienie marzeń o rodzicielstwie przyniosła im nowa metoda o nazwie STAR, która wykorzystuje algorytmy AI do oceny jakości plemników w nasieniu. Z podobnych rozwiązań zaczyna korzystać coraz więcej amerykańskich klinik.

Przez 18 lat pragnący zachować anonimowość kobieta i mężczyzna odwiedzili ośrodki leczenia niepłodności na całym świecie, przechodząc wiele zabiegów zapłodnienia in vitro (IVF). Zapłodnienie in vitro polega na pobraniu komórki jajowej kobiety i połączeniu jej z plemnikiem w laboratorium w celu stworzenia zarodka, który następnie jest wszczepiany do macicy.

W przypadku tej pary próby zapłodnienia in vitro zakończyły się niepowodzeniem z powodu azoospermii - czyli braku plemników w nasieniu. Podczas gdy typowa próbka nasienia zawiera setki milionów plemników, mężczyźni z azoospermią mają ich w nasieniu tak mało, iż mimo długotrwałych poszukiwań nie dają się zaobserwować pod mikroskopem. Może ich być nawet 100 milionów razy mniej niż normalnie.

Dziecko poczęte dzięki AI. Nowa metoda w USA

W końcu para zgłosiła się do Columbia University Fertility Center. W ośrodku tym wykorzystywana jest nowa metoda o nazwie STAR, wykorzystująca sztuczną inteligencję (AI). AI pomaga zidentyfikować i odzyskać ukryte plemniki choćby u mężczyzn, którzy wydawali się wcale ich nie mieć.

Gdy próbka nasienia zostanie umieszczona pod specjalnie zaprojektowanym mikroskopem, system STAR - co oznacza Sperm Tracking and Recovery - dzięki szybkiej kamery i technologii obrazowania o dużej mocy skanuje próbkę, wykonując ponad osiem milionów zdjęć w ciągu godziny, aby znaleźć plemniki. System natychmiast izoluje plemnik w maleńkiej kropli medium, umożliwiając embriologom odzyskanie komórek, których mogliby nigdy nie być w stanie znaleźć ani zidentyfikować własnymi oczami.

ZOBACZ: Barbie i sztuczna inteligencja. Mattel nawiązało współpracę z OpenAI

W tym przypadku udało się znaleźć trzy plemniki i wykorzystać je do zapłodnienia komórek jajowych żony. Po wszczepieniu zarodka ciąża rozwija się prawidłowo, a dziecko ma się urodzić w grudniu.

Sztuczna inteligencja coraz częściej wspiera in vitro

Coraz więcej placówek medycznych w USA korzysta ze sztucznej inteligencji, aby pomóc ocenić jakość komórek jajowych lub oceniać zarodki, gdy pacjenci przechodzą zapłodnienie in vitro. Szacuje się, iż partnerzy płci męskiej odpowiadają nawet za 40 proc. wszystkich przypadków niepłodności w Stanach Zjednoczonych, a do 10 proc. mężczyzn z niepłodnością cierpi na azoospermię.

ZOBACZ: Sztuczna inteligencja uderza w demokrację. Media ostrzegają

Większość z nich czuje się całkowicie zdrowo i normalnie. Nie ma żadnych zaburzeń funkcji seksualnych, a nasienie również wygląda normalnie. Tradycyjnie opcje leczenia azoospermii obejmowały uciążliwą operację polegającą na pobraniu plemników bezpośrednio z jąder pacjenta - lub wykorzystanie nasienia innej osoby.

WIDEO: "Polska wzorcowym sojusznikiem". Wywiad z charge d'affaires ambasady USA
Idź do oryginalnego materiału