Przetwory z cukinii najlepiej smakują w grudniu, ale musisz je przygotować właśnie teraz

g.pl 5 dni temu
Zdjęcie: istock


Przetwory z cukinii nie są może tak popularne, jak te z ogórków, pomidorów czy papryki, z pewnością jednak warto je mieć w swojej spiżarni. Zimą mogą stanowić świetny dodatek do obiadów czy kanapek.
Aby przetwory z cukinii były smaczne i trwałe warto sięgać po warzywa świeże, gładkie i błyszczące, średniej wielkości, o jednolitym kolorze, twarde i jędrne w dotyku. Wówczas mamy pewność, iż w słoiku zamkniemy całe bogactwo składników odżywczych cukinii.


REKLAMA


Zobacz wideo Szybki przepis na chrupiące placki z cukinii


Cukinia: przetwory pozwolą nam cieszyć się nią przez cały rok
Delikatny smak i bogactwo składników, to walory, jakimi kusi nas latem cukinia. Przetwory pozwolą korzystać z tego warzywa przez cały rok. Najprostszym sposobem na zamknięcie cukinii w słoikach jest cukinia marynowana.
Składniki:


4 zielone i 2 żółte cukinie
3/4 szklanki octu spirytusowego 10%
5 szklanek wody
1 niepełna szklanka cukru
1 płaska łyżka soli kamiennej
6 ząbków czosnku
3 łyżeczki przyprawy curry lub gyros.


Sposób przyrządzenia:


Cukinie myjemy pod zimną, bieżącą wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym. Odcinamy każdej oba końce, ale nie obieramy ze skórki. Kroimy je w plastry grubości do 1 centymetra. W przypadku dużych cukinii wycinamy środek z gniazdem nasiennym.
Przygotowujemy słoiki o łącznej objętości około 3,2 litra. Wyparzamy zarówno słoiki, jak i zakrętki.
Pokrojoną cukinię rozdzielamy równo do słoików. Do każdego słoika wkładamy też po jednym, obranym ząbku czosnku.
Do garnka wlewamy wodę, wsypujemy cukier, sól kamienną i przyprawę gyros lub curry. Mieszankę gotujemy (mieszając do momentu, aż cukier się rozpuści). Wlewamy ocet i ponownie doprowadzamy zalewę do wrzenia. Gotujemy ją nie dłużej niż pięć minut i wyłączamy.
Zalewę mieszamy i przelewamy do słoików. Wlewamy jej tyle, by przykryć cukinię i zostawić 1 cm wolnej przestrzeni od rantu. By pozbyć się powietrza ze słoików, warto nimi ostrożnie zakołysać.
Zakręcamy słoiki i poddajemy je pasteryzacji. Na dnie szerokiego garnka umieszczamy bawełnianą ściereczkę, ustawiamy słoiki jeden obok drugiego i wlewamy wodę do 3/5 ich wysokości. Doprowadzamy wodę do wrzenia na średniej mocy palnika. Zmniejszamy moc do małej i pasteryzujemy słoiki przez 12 minut. Po pasteryzacji odwracamy słoiki dnem do góry.


Cukinia marynowana jest gotowa do spożycia po dwóch tygodniach. Stanowi doskonały dodatek do kanapek, mięs czy sałatek.


Przepis na przetwory z cukinią
Szukając przepisu na przetwory z cukinią, warto rozważyć przygotowanie sałatki z cukinią na zimę. Prosta i smaczna sałatka warzywna do słoików sprawdzi się nie tylko do obiadu.
Składniki:


2 kg młodej cukinii
0,5 kg czerwonej papryki
0,5 kg cebuli (najlepiej cukrowej)
0,3 kg marchewki
1 litr wody
1 szklanka octu spirytusowego 10%
1/3 szklanki cukru
łyżeczka ziaren gorczycy lub kolendry
ewentualnie łyżeczka przyprawy curry.


Sposób przyrządzenia:


Cukinie myjemy pod zimną, bieżącą wodą, osuszamy. Odcinamy im oba końce i kroimy w plasterki o grubości do 2 mm. Umieszczamy je w dużej misce, wsypujemy sól, dokładnie mieszamy i ugniatamy. Miskę odstawiamy w chłodne miejsce na 2 do 4 godzin. Zawartość miski warto mieszać od czasu do czasu.
W czasie leżakowania cukinii pozostałe warzywa myjemy dokładnie pod zimną, bieżącą wodą (marchewki dokładnie obieramy). Marchew kroimy na cieniutkie plasterki lub ścieramy na tarce o średnich oczkach. Cebule kroimy dowolnie, papryki oczyszczamy z gniazda nasiennego i kroimy w paski o szerokości do 7 mm.
Wylewamy sok puszczony przez cukinie, a do miski z plastrami cukinii dodajemy pozostałe pokrojone warzywa. Bardzo dokładnie mieszamy.
Przygotowujemy słoiki o łącznej pojemności 4800 ml, wyparzamy słoiki i zakrętki. Mieszankę warzyw upychamy w słoikach dość ciasno, zostawiając od góry około 3 cm wolnej przestrzeni.
Do garnka wlewamy wodę, wsypujemy cukier, gotujemy (mieszając do momentu aż cukier się rozpuści). Wlewamy ocet, dodajemy gorczycę lub kolendrę, ewentualnie przyprawę curry w proszku. Zalewę zagotowujemy i od razu wlewamy do słoików, zostawiając 1 cm wolnej przestrzeni od rantu. Zakręcamy dopiero po pozbyciu się powietrza ze słoików (ostrożnie kołyszemy słoikami lub ugniatamy warzywa zalane zalewą spodem łyżki stołowej).
Słoiki pasteryzujemy około 20 minut. Przechowujemy w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Dodajemy do mięs, dań z grilla, burgerów, hot-dogów czy kanapek.


Przetwory z cukinią
Jakie jeszcze interesujące przetwory z cukinią warto wypróbować? Interesującym pomysłem może być cukinia w miodzie.


Składniki:


1 kg cukinii
0,5 kg miodu
szklanka wody
łyżeczka cynamonu.


Cukinie myjemy pod zimną, bieżącą wodą, obieramy i kroimy w plastry. Zagotowujemy wodę z miodem i cynamonem. Do gotującej się zalewy dodajemy pokrojone cukinie i gotujemy na małym ogniu przez 10 minut. Przekładamy do wyparzonych słoików, szczelnie zakręcamy, pasteryzujemy 15 minut.
Idź do oryginalnego materiału