Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić do nieprzewidywalnych reakcji organizmu. Mogą pojawić się bóle głowy, zmiany nastroju, trądzik, nieregularne miesiączki, a choćby brak okresu. W jaki sposób przygotować się do takiego kroku, żeby zminimalizować skutki uboczne? Postanowiliśmy porozmawiać na ten temat z Aleksandrą Olesiewicz, która pomaga m.in. w walce z PCOS oraz insulinoopornością.
REKLAMA
Zobacz wideo Sylwia Nowak o leczeniu PCOS: Ja już zrobiłam praktycznie wszystko
Co się dzieje po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Hormony szaleją
Według dietetyczki antykoncepcja hormonalna może przyczyniać się do niedoborów witamin i minerałów, takich jak kwas foliowy, magnez, cynk, witamina C, D i B12. Przygotowanie do odstawienia tabletek powinno uwzględniać odżywienie organizmu i uzupełnienie niedoborów, żeby organizm jak najszybciej wrócił do równowagi hormonalnej. Zapytaliśmy ekspertkę, czy istnieje w ogóle dobry moment na odstawienie antykoncepcji (pomijając chęć zajścia w ciążę). Wiele kobiet nie otrzymuje bowiem żadnych wskazówek od lekarza, a później mierzy się z np. z bólem jajników oraz nadmiernym owłosieniem.
- Przygotowanie do odstawienia antykoncepcji powinno obejmować wykonanie podstawowych badań krwi (morfologii, poziomu żelaza, ferrytyny, witaminy B12, kwasu foliowego, homocysteiny, witaminy D, ALP), analizę stylu życia i nawyków żywieniowych, wprowadzenie odżywczej diety, wyrównanie niedoborów odpowiednim odżywianiem oraz suplementację. Sam czas przygotowania do odstawienia jest bardzo indywidualny. zwykle im dłużej kobieta stosowała antykoncepcję, tym więcej czasu potrzeba, aby organizm się odbudował - wyjaśniła.
Radzi, żeby po trzech miesiącach przygotowań zrobić kontrolne badania i sprawdzić, czy udało się uzupełnić niedobory. - Dopiero taki "odżywiony" organizm jest gotowy na odstawienie antykoncepcji, co znacząco zmniejsza ryzyko skutków ubocznych i ułatwia powrót do naturalnych, zdrowych cykli - dodała.
To samo pytanie zadaliśmy ginekologowi. Potwierdził, iż do takiego kroku warto się przygotować: zadbać o ruch i zdrową dietę, zbadać hormony tarczycy, uzupełnić niedobory witaminowe z grup B, C, D oraz mikroelementy, takie jak selen, cynk i magnez. Wskazał również najlepszy termin na zrezygnowanie z tabletek. - Odstawienie antykoncepcji wiąże się z nagłą utratą korzyści z niej wynikających. Powinna być to przemyślana decyzja. Dobrym momentem na odstawienie antykoncepcji mogą być miesiące słoneczne, obfitujące w naturalne źródła witamin i mikroelementów - powiedział dr n. med. Jakub Lorek z Enel-Med.
Skutki uboczne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jak je złagodzić?
Lekarze zalecają, by podejść do tematu na spokojnie, dać sobie czas i nie odstawiać antykoncepcji zbyt gwałtownie. Zminimalizujesz wtedy ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Niestety mimo wszystko mogą się one pojawić. - jeżeli zaburzenia hormonalne występowały już przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji i wracają po jej odstawieniu, to jest niestety naturalna konsekwencja tego, iż problem nie został rozwiązany, a jedynie wyciszony na czas przyjmowania tabletek. Zdarza się, iż zaburzenia hormonalne pojawiają się dopiero po odstawieniu antykoncepcji, u kobiet, które wcześniej nie miały żadnych problemów. Często jest to stan przejściowy, organizm potrzebuje czasu, by wrócić do równowagi hormonalnej. Niestety zdarza się również, iż objawy nie mijają i kobieta otrzymuje diagnozę PCOS post pill, czyli PCOS ujawniające się dopiero po odstawieniu tabletek - dodała Olesiewicz. Niektórym osobom doktor proponuje wówczas powrót do antykoncepcji doustnej jako rozwiązanie problemu. To błędna ścieżka.
- Podstawą pracy w takim przypadku powinna być zawsze odżywcza, zbilansowana dieta oparta o niski indeks oraz ładunek glikemiczny. najważniejsze jest regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, bogatych w dobrej jakości białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany złożone oraz produkty bogate w polifenole i antyoksydanty. To pierwszy, najważniejszy filar. Dopiero w zależności od indywidualnych potrzeb, w ramach ogólnych zaleceń żywieniowych, wprowadza się dodatkowe interwencje - przyznała dietetyczka.
Dobór suplementów zawsze powinien odbywać się pod okiem specjalisty. Warto dodać, iż medycyna cały czas się rozwija i oferuje nowe możliwości diagnozowania. - Nowością na rynku jest badanie poziomu metali ciężkich w organizmie. Poza wynikiem otrzymujemy informacje, których produktów w diecie unikać, co znacząco może poprawić ogólny stan zdrowia, w tym dolegliwości związane z brakiem stosowania antykoncepcji - dodaje dr Lorek.
Czy tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ból? Niektórzy traktują je jak cukierki
Przepisywanie antykoncepcji doustnej na ból to częsta praktyka wśród lekarzy. Można choćby pokusić się o stwierdzenie, iż w dzisiejszych czasach takie tabletki stały się złotym środkiem na wszystko, choćby trądzik. Według ginekologa Lorka jest to spowodowane faktem, iż antykoncepcja hormonalna ma wiele działań dodatkowych. - Wpływa korzystnie na skórę, reguluje cykl miesiączkowy, łagodzi bolesne miesiączki, stosowana jest również w leczeniu endometriozy. Oczywiście antykoncepcja nie jest lekarstwem na wszystko. Powinna być stosowana po rozważeniu korzyści z jej stosowania względem działań niepożądanych. Należy pamiętać, iż głównym działaniem tych leków jest hamowanie jajeczkowania - wyjaśnił.
Zdaniem dietetyczki tabletki antykoncepcyjne często są traktowane "jako remedium na wszelkie zaburzenia hormonalne". Problemem zwykle jest brak kompleksowej diagnostyki pacjentki. Zlecone badania obejmują tylko pojedyncze hormony, więc nie pozwalają na całościową ocenę gospodarki hormonalnej. - Antykoncepcja hormonalna w przypadku PCOS jest leczeniem objawowym. To oznacza, iż wycisza objawy, jednak nie rozwiązuje przyczyny problemu. W praktyce po odstawieniu tabletek objawy bardzo często wracają, ponieważ nie doszło do wyrównania zaburzeń w organizmie - przyznała. Powtórzyła, iż jedyną prawidłową drogą jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, dbanie o higienę snu, minimalizowanie stresu oraz dobrze dobrana suplementacja. - To czasochłonny proces, ale zdecydowanie wart podjęcia wysiłku - podsumowała. Bierzesz tabletki antykoncepcyjne? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.