Większość ludzi traktuje miłość jako coś, co im się przydarza, lub coś, w czym „są” i nie mają na to wpływu. Ale miłość – dobra, zdrowa, dojrzała miłość – nie jest bytem ani uczuciem. To nie jest motywacja ani inspiracja, ani bezradność. Miłość jest aktem. To decyzja. To jest celowe. Jest to wysiłek zewnętrzny i energia wkładana w relację każdego dnia. To wybór i zobowiązanie. Więc tak naprawdę, możesz kochać każdego. Teoretycznie wszystko zależy od twoich „chęci”.
Jeśli chcesz dobrej miłości, nie wybierasz jej w oparciu o atrakcyjność fizyczną. Nie wybierasz w oparciu o to, jak on w tym momencie „sprawia, iż się czujesz”, bo to są impulsy, coś co minie. Nie wybierzesz również w oparciu o konkretny zestaw zainteresowań i cech („musi kochać koty i pizzę hawajską”), bo to się po prostu nie sprawdzi.
Co więc jest ważne, by związek mógł się udać?
Zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie – bezpieczeństwo emocjonalne i stabilność, miłość własna, poczucie własnej wartości, uczciwość, przyjaźń – to sprawia, iż nam miłość we dwoje wychodzi dobrze.
Jeśli chcesz zdrowego związku, wybierz partnera zdrowego emocjonalnie, ponieważ tylko taka osoba włoży prawdziwy wysiłek i miłość w budowanie waszej relacji. Wybieraj kogoś, kto:
- potrafi kochać siebie,
- zasługuje na twoją miłość,
- zaspokoi twoje potrzeby.
To nie jest długa lista, ale zawiera wszystko to, co najważniejsze.
Zadaj sobie proste pytanie. Czy powinieneś kochać ludzi, którzy cię ranią lub nie okazują szacunku? Oczywiście, iż nie. To nielogiczne. Kochaj ich „ z daleka”, możesz życzyć im wszystkiego najlepszego i szanować ich decyzje – ale niech nie będzie między wami intymności, ani twojego poczucia bezradności, uczuciowej zależności.
Bycie w dobrym związku – podobnie jak bycie dobrym rodzicem – jest bezinteresowne. Wybieraj dobrą osobę. A potem zainwestuj swoją miłość w tę relację, każdego dnia. I on też powinien to zrobić, a wtedy wasze potrzeby zostaną spełnione. Wtedy miłość, która była wyborem, zacznie być pragnieniem.
Na podstawie: medium.com