Rachowiec to szczyt w Beskidzie Żywieckim, który ma 954 m n.p.m. Znajdziemy tam piękne polany, wieżę widokową oraz wyciągi narciarskie usytuowane na zboczach góry. Najkrótszy szlak prowadzi ze Zwardonia, który leży przy granicy ze Słowacją.
Trasa czerwona na Rachowiec
Główny szlak (oznakowany na czerwono) na Rachowiec prowadzi ze Zwardonia i mierzy mniej więcej 2,2 km (w zależności od tego, gdzie zaparkujemy) średnio w jedną stronę idzie się ok. 60 minut. Na szczyt można dojść również z miejscowości Sól, jednak trasa ta jest nieco mniej spektakularna i dużo dłuższa, ponieważ mierzy 3,9 km. Na szlaku czerwonym będziemy mieć szansę podziwiać wspaniałe widoki. Jeszcze w Zwardoniu na drodze można minąć kilka sklepów, dzięki czemu jeżeli zapomnimy wody, jedzenia czy też innych potrzebnych rzeczy, to powinniśmy bez problemów je kupić na początku trasy.
Trasa na szczyt jest dobrze oznakowana — jeżeli będziemy podążać za znakami, to powinniśmy bez problemu dotrzeć na górę. Najczęściej zaczynamy główne wejście po minięciu OSP Zwardoń, wtedy wchodzimy na leśną ścieżkę, która zapewnia widoki niczym z bajki. Mając szczęście, zobaczymy tutaj wielu leśnych mieszkańców. Po kilkuset metrach będzie nas czekało 200-metrowe podejście z uroczej małej polany. Wyprowadzi nas na szeroką drogę, skąd będziemy mieć ok. 30 minut do schroniska PTTK Zwardoń, wejście na szczyt (prowadzące w przeciwną stronę) zajmie tyle samo. Po drodze natkniemy się także na aleję zakochanych, od tamtego momentu wejście będzie nieco bardziej strome. Piękne widoki będą towarzyszyć przez cały czas.
Po kilkudziesięciu metrach powinniśmy znaleźć zadaszoną chatkę ze stolikami, gdzie można chwilę odpocząć i załapać oddech na kolejne podejście. Stamtąd w maksymalnie 20 - 25 minut dojdziemy na Rachowiec.
Sprawdź także: Tę polską miejscowość nazywają małymi Alpami. Zimą przyciąga tłumy
Rachowiec — co zobaczymy na szczycie?
Na szczycie znajduje się wieża widokowa. Ma ona zadaszenia, pod którymi znajdują się ławy, przy których można w spokoju odpocząć. Z wieży widać m.in. zabudowania Rajczy i Worek Raczański. W pobliżu znajduje się także górna stacja wyciągu narciarskiego. Na rozległej polanie zimą dzieci z pewnością będą mogły się pobawić i ulepić niejednego bałwana. Krajobraz zachwyca zarówno latem, jak i zimą. Jednak w mroźniejsze dni bywa tutaj dość wietrznie. To miejsce z pewnością warto odwiedzić, będąc w okolicach Beskidu Żywieckiego.
Przeczytaj również: Masz dość Zakopanego? Tu zimą odpoczniesz bez tłumów
Zobacz też:
Bardziej kameralnie niż w Zakopanem czy Karpaczu. Do tego świetne stoki i najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy
Tę ścieżkę w koronach drzew warto odwiedzić zimą. Świetne widoki i dużo atrakcji
To najpiękniejszy zimowy kurort w Europie. Jest mekką narciarzy