Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach. Lepiej na nie uważać

ohme.pl 1 rok temu

Niektóre produkty organizm trawi bardzo gwałtownie – potrzebuje dosłownie kilkudziesięciu minut. Jednak istnieją i takie, którym pokonanie tej samej drogi zajmuje zdecydowanie więcej czasu – choćby do kilkudziesięciu godzin! To właśnie tych artykułów spożywczych najlepiej unikać i wykluczyć je z codziennego menu. Przygotowaliśmy przegląd produktów, które najdłużej zalegają w jelitach, powodują wzdęcia i ból brzucha.

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach

Fast foody

Fast foody, a w szczególności hamburgery, bardzo długo zalegają w jelitach i żołądku. Wszystko za sprawą tłuszczy trans czyli utwardzonych olejów roślinnych, które są wyjątkowo trudne do strawienia. Strawienie fast foodów czy dań wysoko przetworzonych może zająć organizmowi choćby 2-3 dni. I choć hamburgera trudno sobie odmówić, bo nic tak jak on nie zaspokaja głodu, to z jego spożywania chyba lepiej zrezygnować.

Pizza

Ta jakże popularna i uwielbiana przez wielu pizza należy do produktów długo zalegających w jelitach. Choć ta z serem i pomidorami trawiona jest około 6 godzin, to ta z większą ilością sera, mięsem czy z dodatkiem sosów trawiona jest już znacznie dłużej. By uniknąć wzdęć i bólu brzucha najlepiej unikać pizzy ze śmietaną, kiełbasą i dużą ilością sera.

Ciasta i ciasteczka

Wszelkiego rodzaju ciasta i ciasteczka z kremem – napoleonki, wuzetki, czy bezy są prawdziwą bombą kaloryczną. Wszystko za sprawą twarogu, cukru, kremów maślanych i śmietanowych. Ciasta z kremem nie są gwałtownie trawione, a tym samym mogą zalegać w żołądku i jelitach choćby do 12 godzin. Co więcej, produkty mleczne zawierają laktozę, która niekiedy wywołuje wzdęcia i ból brzucha.

Grzyby

Grzyby nie należą do produktów lekkostrawnych. Choć w większości składają się z wody (od 70 do 90 proc.) i mają mało kalorii, trawione są naprawdę długo. Wszystko za sprawą chityny będącej wielocukrem o strukturze chemicznej podobnej do celulozy. Chityna nie jest rozpuszczalna przez kwasy żołądkowe, dlatego też te leśne przysmaki długo zalegają w żołądku i jelitach. jeżeli już chcemy spożyć grzyby to najlepiej te duszone w sosie własnym z dodatkiem ziół ułatwiających trawienie np. z majerankiem czy tymiankiem. Grzybów w towarzystwie śmietany czy zasmażki lepiej unikać.

Produkty wieprzowe

Choć wieprzowina jest jednym z popularniejszych mięs, to jej spożywanie warto znacznie ograniczyć. Jest źródłem bardzo dużej ilości tłuszczu i cholesterolu co wpływa na jej ciężkostrawność. Jednak to nie do końca tak, iż wieprzowinę należy całkowicie wyeliminować z menu. Schab czy szynkę wystarczy obrać z tłuszczu.

Orzechy

Choć z jednej strony są zdrowe bo zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów to zjedzone w dużych ilościach mogą powodować ból brzucha, wzdęcia i niestrawność. Wszystko za sprawą garbników i fitynianów, które są trudne do strawienia. Dlatego by uniknąć problemów żołądkowych, ich spożywanie należy ograniczyć do jedynie kilku sztuk dziennie.

Warzywa strączkowe

Warzywa strączkowe czyli fasola, soja, ciecierzyca są cennym źródłem witamin i minerałów. Zawierają dużą ilość białka, które jest niezbędne w diecie wegetarian i wegan. Strączki zawierają oligosacharydy czyli węglowodany złożone z 2 do 10 cząsteczek cukrów prostych, przez co nie należą do gwałtownie trawionych warzyw.

Idź do oryginalnego materiału