Prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski „Człowiekiem Roku 2025” Pulaski Association of Business and Professional Men, Inc.

bialyorzel24.com 7 godzin temu

3 maja podczas gali, która odbyła się w restauracji Russo On the Bay na Queensie, tytułem „Człowieka Roku 2025” organizacji Pulaski Association of Business and Professional Men, Inc., został uhonorowany prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski.

Marek Skulimowski (w środku) otrzymał statuetkę z rąk Roberta Tarnawskiego, prezesa Pulaski Association of Business and Professional Men Inc. Z prawej prowadzący galę Richard Mazur.

Elegancki bankiet

Na uroczystym bankiecie Pulaski Association of Business and Professional Men, Inc. – organizacji istniejącej od 1959 roku i zrzeszającej polonijnych biznesmenów – zjawiło się kilkaset osób, w tym przedstawiciele wielu organizacji i instytucji polonijnych. Obecni byli między innymi: Arkadiusz Bagiński – tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego, Richard Brzozowski – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej – oddział Long Island, Maria Bielski – prezes Marie Skłodowska Curie Professional Women’s Association, Robert Chibowski – dyrektor Centrum Polsko-Słowiańskiego, Leon Fuks i Frank Piwowarczyk (Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa), Bożena i Andrzej Kamińscy (Kongres Polonii Amerykańskiej), dr Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Zygmunt Bielski (Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Związek Harcerstwa Polskiego), Marta Wesołowski (Polonia of Long Island), Jerzy Leśniak – prezes Nowodworski Foundation.

Wśród gości był konsul generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz, któremu towarzyszyła żona Bogna Bernaciak-Sakowicz

W trakcie gali polskie władze reprezentował konsul generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz wraz z małżonką, a także wicekonsul Wiktor Cichecki. Obecna była także delegacja poselska z Polski w składzie: Lida Burzyńska, Marek Rząsa, Jarosław Rzepa. Z Polski przybył także inny gość specjalny – Zbigniew Inglot – prezes firmy INGLOT Cosmetic. Niespodzianką dla wielu była obecność byłego posła stanowego 82-letniego Josepha R. Lentola, przyjaciela Polonii, który przez kilka dekad reprezentował między innymi Greenpoint w stanowej legislaturze w Albany.

Część oficjalna imprezy, którą poprowadził Richard Mazur, rozpoczęła się od powitania wszystkich zgromadzonych gości. Hymny polski i amerykański zaśpiewała Małgorzata Staniszewska, następnie inwokację wygłosił ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Bogdan Bachorowski, wiceprezes Stowarzyszenia i przewodniczący journal commitee dziękując obecnym za przybycie wyraził również wdzięczność dla wszystkich osób i organizacji, które zamieściły wpisy i życzenia w okolicznościowym dzienniku.

Zbigniew Inglot – prezes firmy INGLOT Cosmetic

Zacieśnienie współpracy?

Najważniejszym momentem sobotniej gali było oczywiście wręczenie statuetki laureatowi, któremu w tym dniu towarzyszyła najbliższa rodzina, w tym żona Agnieszka i synowie Florian oraz Edmund wraz z żoną Pauliną. Marek Skulimowski odebrał wyróżnienie z rąk prezesa Roberta Tarnawskiego, a następnie wiceprezes Bogdan Bachorowski wręczył kwiaty żonie laureata, Agnieszce.

To nasz kolejny udany doroczny bankiet, już drugi, odkąd pełnię swoją funkcję. W tym roku Człowiekiem Roku naszej organizacji został Marek Skulimowski. Od lat kieruje z powodzeniem Fundacją Kościuszkowską, która jest chyba najbardziej rozpoznawalną ze wszystkich organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Trudno znaleźć drugą osobę, która zrobiła dla Polski i Polaków tyle co on, jeżeli spojrzy się na całokształt jego działań jako prezesa Fundacji, a zwłaszcza na wsparcie polskiej młodzieży i ciągły rozwój programów stypendialnych. Dzięki niemu Fundacja Kościuszkowska z roku na rok zwiększa zakres swojego działania i efekty jej działalności coraz bardziej widoczne są zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce – podkreślił w rozmowie z „Białym Orłem” Robert Tarnawski, prezes Pulaski Association of Business and Professional Men, Inc., dodając, iż gratuluje laureatowi wyróżnienia.

Jestem zaszczycony tym tytułem. Pulaski Association znam praktycznie od mojego przyjazdu do Stanów Zjednoczonych w 2001 roku i mam tutaj wielu przyjaciół – stwierdził Marek Skulimowski w rozmowie z „Białym Orłem”. – Stowarzyszenie zrzesza elitę polonijnych biznesmenów, będąc bardzo zacną i potrzebną Polonii organizacją. Mam nadzieję, iż teraz wytworzy się jeszcze większa synergia między biznesmenami a Fundacją Kościuszkowską. Jako Fundacja zawsze jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami polonijnymi. Wiem, iż biznesmeni realizują również program stypendialny. Z pewnością więc istnieje wiele obszarów, na których możemy współpracować jeszcze ściślej z obopólną korzyścią zarówno dla naszych organizacji i jej członków jak i dla całej Polonii – dodał.

Taneczne zwieńczenie wieczoru

W części artystycznej wieczoru na parkiecie pojawili się tancerze z Polish American Folk Dance Company, którzy zaprezentowali wiązankę tańców ludowych oraz zaprosili wszystkich obecnych do tradycyjnego poloneza.

Ostatnim oficjalnym punktem uroczystości była loteria fantowa, w trakcie której można było wygrać niezwykle atrakcyjne nagrody. Następnie na parkiecie rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

Tradycyjnego poloneza z udziałem tancerzy z Polish American Folk Dance Company poprowadził sam laureat

Za organizację sobotniego bankietu odpowiedzialni byli następujący członkowie Pulaski Association of Business and Professional Men Inc.: Bogdan Bachorowski (Journal Chairman), Dariusz Knapik (Banquet Chairman), Mariusz Konopka (Ticket Chairman), Chris Kwapisiewicz (Journal Co-Chairman) Krzysztof Baran (Journal Co-Chairman), Paweł Pachacz ( Journal Co-Chairman), Romulad Magda (Journal Co-Chairman), Artur Dybanowski (Banquet Co-Chairman), Piotr Pachacz (Ticket Co-Chairman), Paweł Kostyra (Ticket Co-Chairman), Paweł Kapusta (Ticket Co-Chairman), Piotr Praszkowicz (Ticket Co-Chairman).

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

Marek Skulimowski urodził się w Lubaczowie na Podkarpaciu w 1970 roku. Ukończył Wydział Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2001 roku był nauczycielem języka angielskiego w Lubaczowie i wykładowcą w Kolegium Języków Obcych w Jarosławiu. W latach 2001-2011 pracował jako polski dyplomata: dwukrotnie był konsulem, w tym zastępcą konsula generalnego RP w Nowym Jorku, oraz pełnił funkcję radcy w Ambasadzie RP w Tel Awiwie. W latach 2011-2016 był dyrektorem ds. operacji w amerykańskim oddziale firmy INGLOT Cosmetics. Od grudnia 2016 roku jest prezesem i dyrektorem wykonawczym Fundacji Kościuszkowskiej. W 2024 Marek Skulimowski został nominowany do nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Marek Skulimowski wprowadził Fundację Kościuszkowską, która powstała w 1925 roku, w drugie stulecie jej istnienia.

Idź do oryginalnego materiału