Praktyka wdzięczności – dlaczego warto być wdzięcznym?

ohme.pl 5 miesięcy temu

Zdecydowanie zbyt rzadko doceniamy to co mamy, to co daje nam życie. Przyzwyczajamy się do dobrego, a to co otacza nas na co dzień, gwałtownie nam powszednieje. Praktyka wdzięczności może znacznie zmienić nasze postrzeganie świata. Dzięki niej poczujemy się po prostu lepiej. Czym dokładnie jest i jakie niesie za sobą korzyści praktykowanie wdzięczności?

Praktyka wdzięczności – czym jest?

Praktyka wdzięczności to docenienie tego co mamy i czego w życiu doświadczamy. To zauważenie istoty otaczającego nas świata. Zdaniem niektórych to klucz do szczęścia. Praktyka wdzięczności, choćby w najtrudniejszych momentach życiowych może przynieść korzyści. To docenianie błahych rzeczy np. śpiewu ptaków czy słońca świecącego za oknem. Sednem praktyki wdzięczności jest zwrócenie uwagi na rzeczy, których na co dzień nie zauważamy, pomijamy lub tych, które uznajemy za oczywiste. Niestety, większości z nas wydaje się, iż nie jest wystarczająco, iż czegoś brakuje. Nie jesteśmy zadowoleni z tego co jest tu i teraz. Z tego co mamy. Z tego co przynosi dzisiejszy dzień.

Co daje nam praktyka wdzięczności?

W pełni świadoma i konsekwentnie praktykowana wdzięczność przynosi wiele korzyści. Ma pozytywny wpływ na kondycję psychiczną, fizyczną i codzienny nastrój. Dostrzeżenie tego co mamy, odczuwanie wdzięczności, prowadzi do lepszego nastroju i samopoczucia. Pomaga w walce ze stresem i wspiera profilaktykę depresji. Przeprowadzone badania naukowe dowodzą, iż praktykowanie wdzięczności może zmieniać biomarkery ryzyka chorób sercowo-naczyniowych np. dysfunkcję śródbłonka sercowo naczyniowego.

„Bądź wdzięczny za to co masz, a będziesz miał tego więcej. jeżeli koncentrujesz się na tym czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo” – Oprah Winfrey.

Dzięki wdzięczności potrafimy stworzyć lepszą relację. Potrafimy czerpać satysfakcję ze związku, bardziej zbliżamy się do siebie. Wzmacniamy dotychczasową więź i znajdujemy lepsze porozumienie z innymi ludźmi. Praktyka wdzięczności pomaga nam osiągnąć wyznaczony cel i podejmować lepsze decyzje.

Jak praktykować wdzięczność?

Praktykować wdzięczność może każdy. Niezależnie od płci, wieku czy momentu, w którym znajdujemy się w życiu. Od czego rozpocząć? Na czym się skoncentrować?

  • Przygotowuj czysty zeszyt. Zapisz w nim co najmniej cztery rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Mogą to być zarówno drobiazgi, jak i poważniejsze „sprawy”. W praktyce wdzięczności ważna jest systematyczność. Niech stworzenie tej krótkiej listy stanie się codziennym nawykiem. Dzięki tej prostej czynności zaczniesz inaczej postrzegać świat i zaczniesz czerpać prawdziwą satysfakcję z życia.
  • Raz w tygodniu przejrzyj „zeszyt wdzięczności”. Dzięki temu zauważysz, jak wiele dobrego cię spotyka.
  • Możesz napisać list do bliskiej osoby, w której podziękujesz za to co dla ciebie zrobiła, ile poświęciła. jeżeli zdecydujesz się na taką formę praktykowania wdzięczności, postaw sobie za cel, napisanie co najmniej jednego listu w miesiącu.
  • Ciekawym pomysłem jest „słoik wdzięczności”. Napisz na kartce rzeczy, za które jesteś wdzięczny i wrzuć do słoika. Kiedy masz gorszy dzień, wyjmij kartki i przypomnij sobie te wszystkie pozytywne rzeczy.

Co może nam przeszkadzać w praktykowaniu wdzięczności?

Najczęstszą przeszkodą w praktykowaniu wdzięczności jest niska samoocena, brak poczucia własnej wartości. Osoby, które pomimo starań mają blokadę w praktykowaniu wdzięczności powinny skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą.

Idź do oryginalnego materiału