W Polsce nadchodzą ekstremalne upały, a termometry w niektórych regionach mogą pokazać choćby 40 stopni Celsjusza. W takich warunkach wiele osób zastanawia się, czy pracodawca może wymagać normalnego wykonywania obowiązków. Rząd pracuje nad nowymi przepisami, które mają chronić pracowników przed niebezpieczeństwem związanym z wysokimi temperaturami.
Obecne zasady BHP w czasie upałów
Obecnie przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązki w zależności od tego, jaka temperatura panuje w miejscu pracy. Najbliższe dni w Polsce upłyną na niebezpiecznych dla zdrowia i życia upałach. W niektórych miejscowościach termometry wskażą choćby 40 stopni Celsjusza, czego w takich warunkach może żądać pracownik?
Jeśli pracujesz na otwartej przestrzeni, pracodawca ma obowiązek zapewnić ci napoje w momencie, gdy temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza. Dla pracy w pomieszczeniach próg wynosi 28 stopni. jeżeli w miejscu pracy jest bardzo gorąco, pracodawca musi zmniejszyć uciążliwość pracy. Przepisy BHP przewidują m.in. klimatyzację, wentylację, rolety i żaluzje, a także skrócenie czasu pracy pod warunkiem, iż z tego względu wynagrodzenie nie zostanie obniżone. W skrajnych przypadkach jeżeli warunki pracy nie są zgodne z BHP i stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia (np. czujesz osłabienie, mdlejesz, pojawiają się objawy udaru), masz prawo natychmiast powstrzymać się od wykonywania pracy.
Co zmieni się od przyszłego roku?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy, które mają szansę wejść w życie już od 1 stycznia 2027 roku. Co się zmieni? W skrócie: pracownik będzie miał prawo przerwać pracę w czasie największych upałów, pojawią się konkretne progi.
- Przy 35 stopniach Celsjusza w pomieszczeniach.
- Przy 32 stopniach Celsjusza na zewnątrz (wykonywanie ciężkich prac np. budowlanych).
Przy takich wartościach pracodawca będzie miał obowiązek wstrzymać pracę. Dodatkowo gdy temperatura w pomieszczeniach przekroczy 28 stopni, a na zewnątrz 25 stopni, pracownicy będą musieli mieć zapewnioną klimatyzację lub osłonę przed słońcem. jeżeli to niemożliwe, powinni otrzymać np. dodatkowe przerwy lub tryb pracy zmianowej.
Kogo nie obejmą nowe normy?
Nowe restrykcje nie oznaczają, iż w czasie fali upałów w całym kraju nagle staną wszystkie usługi. Z oczywistych względów bezwzględne wstrzymanie pracy przy ekstremalnych temperaturach nie będzie dotyczyć służb ratunkowych i medycznych, ochrony, a także pracowników odpowiedzialnych za usuwanie awarii czy funkcjonowanie kluczowej infrastruktury (np. energetyki czy gospodarki komunalnej). W tych przypadkach ciągłość działania jest niezbędna dla bezpieczeństwa nas wszystkich.
Nowe normy mają przede wszystkim chronić osoby pracujące w halach produkcyjnych bez klimatyzacji, magazynach czy na placach budowy. To właśnie pracownicy fizyczni, podejmujący ogromny wysiłek w pełnym słońcu, zyskają najskuteczniejszą tarczę ochronną.
Źródło: RMF.FM / Canva













