Czy istnieje coś takiego jak „dieta idealna”, która byłaby odpowiednia dla wszystkich ludzi? Oczywiście, iż NIE! Każdy z nas jest inny, a dieta, która w przypadku jednej osoby może przynosić spektakularne rezultaty, na inną może działać wręcz odwrotnie. Wiele zależy tutaj również od wieku. Okazuje się, iż w zależności wieku należy unikać niektórych produktów spożywczych, podczas gdy innych należy przyjmować więcej. Jak to wygląda w praktyce?
Dieta w zależności od wieku
Poniższe przykłady to tylko sugestie, które dotyczą danej grupy osób. I choć mogą być pewnego rodzaju podstawą do układania diety, nie są jednak jedyną wytyczną. Wiele zależy w tym przypadku bowiem od stanu zdrowia, osobistych preferencji, a także stylu życia, jaki prowadzimy.
#1 Nastolatkowie
Na tym etapie rozwoju Twoje ciało wciąż się rozwija, dlatego potrzebujesz dużej ilości składników odżywczych. Niestety często o tym zapominamy. Nie jemy śniadań, a zamiast obiadu wybieramy kebaba ze znajomymi. jeżeli mieścisz się w tej grupie wiekowej lub Twoje dziecko jest nastolatkiem, zadbaj o to, aby spożywało śniadania każdego dnia. Nastolatkowie nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych przekąsek. Nie mniej jednak warto rozważyć ich ograniczenie jeżeli jest ich za dużo. Pamiętaj również o tym, aby włączyć do diety produkty bogate w wapń, białko i żelazo.
#2 20-30 lat
Masz między 20, a 30 lat? To najwyższy czas, aby zamienić śmieciowe jedzenie na ich zdrowsze odpowiedniki. Zmień chipsy na ziemniaki, mleczną czekoladę na ciemną i gorzką, a lody na jogurty. Włącz do swojej diety produkty bogate w tłuszcze omega-3 i kwas foliowy. Zadbaj o to, aby w Twoim codziennym menu znalazły się takie produkty, jak warzywa, orzechy włoskie, łosoś, nasiona chia czy pieczywo pełnoziarniste.
#3 30-40 lat
Aby spowolnić zachodzące w ciele zmiany w tym wieku, warto wprowadzić do swojej diety posiłki bogate w białko i wapń. Świetnie sprawdzą się tutaj jaja, orzechy, produkty sojowe, pierś z kurczaka czy komosa ryżowa. Warto rozważyć także wprowadzenie suplementów, które dostarczą Ci minerałów, których nie jesteś w stanie pozyskać z posiłku lub tez uzupełnić ich niedobór.
#4 40-50 lat
Masz pomiędzy 40, a 50 lat? Zadbaj o regulację poziomu cukru we krwi i przyspieszenie metabolizmu. Upewnij się, iż w Twojej diecie znajduje się wystarczająco dużo błonnika. Pozyskasz go między innymi z takich produktów, jak brokuły, produkty pełnoziarniste, a przede wszystkim owoców i warzyw. Unikaj śmieciowego jedzenia. jeżeli masz ochotę na burgera, wybieraj ich wegetariańskie odpowiedniki – z łatwością możesz przygotować je w domu.
#5 50-60 lat
Wraz z wiekiem Twój metabolizm spowalnia. Kiedy masz między 50, a 60 lat, zaleca się spożywanie produktów, które są lekkostrawne. Warto więc rozważyć zamianę zwykłego mleka na mleko migdałowe, a płatki śniadaniowe na płatki, które nie będą zawierały tak dużo cukru. jeżeli z kolei chcesz spowolnić objawy starzenia, jedz awokado, brokuły, jagody, orzechy i szpinak. Poza tym jedzenie jabłek może pomóc obniżyć poziom cholesterolu i wspomóc leczenie cukrzycy.
#6 60+
Kiedy 60. rok życia jest już za Tobą, pamiętaj o włączeniu 5 porcji warzyw i 2 porcji owoców każdego dnia. Spożywaj produkty bogate w żelazo: szpinak, soczewica czy fasola. Soja i zielona warzywa również powinny znaleźć się w Twoim menu. Ogranicz natomiast spożycie soli, a w tym produktów, które zawierają jej spore ilości. Pij sporo wody, unikaj śmieciowego jedzenia, a przede wszystkim słodyczy.