Pomysł na dzień w Gdańsku #3 – soczysta Oliwa + zachód słońca nad morzem

7zdjeczgdanska.pl 8 godzin temu

Cześć Przyjaciele!

Koszty noclegów w Gdańsku, szczególnie latem, są wyjątkowo wysokie. Nie każdego stać na taki wydatek, zatem dla tych z Was, którzy chcieliby zaoszczędzić, mam pomysł na dzień w Gdańsku.

Sposobów na spędzenie czasu w ciągu jednego dnia w Gdańsku jest bez liku. Osobiście zachęcam, by połączyć miejsce nieoczywiste z takim, które zwykle odwiedzamy, przyjeżdżając do stolicy Pomorza.

Rozpoczynamy w ten sposób nową serię wpisów, którymi chciałbym Was zainspirować do pomysłowego zwiedzania Gdańska.

Dlaczego to robię? Urodziłem się w Gdańsku i mieszkałem przez ponad 33 lata (od niedawna mieszkam w niedalekiej Bydgoszczy). Od kilkunastu lat interesuje się mym ukochanym miastem, zaś od niemal dziesięciu prowadzę niniejszą stronę, na której znajdziecie grubo ponad 900 artykułów.

Jeśli chcielibyście mi się jakoś odwdzięczyć, możecie to zrobić, stawiając mi wirtualną kawkę. Dzięki temu będę mógł spokojnie prowadzić bloga, odwiedzać jak najczęściej Gdańsk i pokazywać Wam świetne miejsca (w tym wiele mało znanych).

Kliknij w przycisk poniżej, aby dowiedzieć się jak to zrobić

Tym razem mam dla Was pomysł na dzień poza centrum miasta. jeżeli wielokrotnie zwiedzaliście historyczne Stare i Główne Miasto, a chcielibyście czegoś innego, nowego, skorzystajcie w mojego pomysłu. Soczyście zielona Oliwa z miejscami pełnymi uroku, piękna i widokami na pół miasta. Do tego spacer pośród terenów zielonych z finałem na plaży i zachodem słońca w gratisie. Czy trzeba czegoś więcej?

Zapraszam Was serdecznie do lektury!

Jadąc do Gdańska koleją, najczęściej wysiada się na Dworcu Głównym w centrum miasta, tymczasem wystarczy pojechać dwie stacje dalej (jeśli jedziecie od strony Gdyni, dwie stacje wcześniej), by znaleźć się w Oliwie.

Oliwa – jedna z piękniejszych dzielnic w Gdańsku

Oliwa jest jedną z najpiękniejszych dzielnic w Gdańsku. Znana przede wszystkim z zasobów naturalnych, wszak ogromną jej połać zajmują lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, to tutaj znajduje się słynny Park Oliwski, położony w dolinie Ogród Zoologiczny i wiele więcej. Oliwa to też zabytki, i to nie byle jakie, bowiem Katedra Oliwska uchodzi za jeden z WAŻNIEJSZYCH obiektów historycznych w Gdańsku, choć “zwykłe” kamienice też robią wrażenie. Połączenie natury i architektury wyszło Oliwie bardzo dobrze. I o tym się przekonacie.

Spacer po Parku Oliwskim

Pierwszym miejscem, do którego odwiedzenia Was zachęcam jest Park Oliwski. Wieki temu przyklasztorny ogród (Oliwę założyli przybyli z Kołbacza Cystersi), z czasem przeobrażał się w pełen wdzięku park. Wyróżnić można geometryczną część Francuską oraz bardziej romantyczną Angielską. Na 11 ha znajdziecie całą masę urokliwych miejsc! Bindaże, a więc “zielone tunele”, wspaniała aleja lipowa i “Książęcy Widok”, stawy, tzw. “raj”, groty szeptów, parter ogrodowy przed Pałacem Opatów, wodospad, altanka i wiele innych. Skorzystajcie z mapki, gdzie zaproponowałem trasę spaceru, obejmującą najciekawsze miejsca w parku.

Katedra OIiwska

Z parkiem sąsiaduje Katedra Oliwska, a dokładniej Bazylika archikatedralna
Trójcy Świętej. To najdłuższa zabytkowa świątynia w Polsce (107 metrów), kryjąca prawdziwie dzieła sztuki oraz wyjątkowe organy.

Wchodząc 70 metrów w górę!

Przed Katedrą Oliwską znajdziecie śliczny park, za którym wznosi się wzgórze Pachołek. Warto pokonać około 70 metrów przewyższenia, wejść na 15 metrową wieżę widokową, aby ujrzeć niesłychanie piękny widok. Z tej perspektywy doskonale widać położenie Oliwy i bliskość morenowych wzgórz, dalej zaś rozciąga się zabudowana tkanka miasta!

Mariaż historycznej zabudowy i zieleni

Pod Pachołkiem znajduje się staw młyński, gdzie odpoczniecie przed dalszą trasą. Oliwa to również uliczki pełne historycznej zabudowy. Leśna, Liczmańskiego, Obrońców Westerplatte czy Kaprów – dajcie się wciągnąć w pełen spontaniczności spacer.

Gdzie zjeść?

Głodni? W Oliwie działa niejeden lokal gastronomiczny, a ja polecam dwa. Pierwszym jest pierogarnia “Mandu”, drugim restauracja “Tu Można Marzyć”. Jedno i drugie miejsce jest warte odwiedzin, jednocześnie pierwsze specjalizuje się w pierogach, drugie zaś oferuje szerszy wachlarz dań.

Gdzie na zachód słońca?

W tytule przeczytaliście o zachodzie słońca. Z Oliwy nad morze są ponad 3 km, które jesteście w stanie przejść na spokojnie w godzinę. Pod koniec września zachód słońca w Gdańsku jest około 18:30. Po Waszej stronie leży wybór – spacer lub podróż tramwajem.

Wybierając spacer, śmigacie śladem Potoku Oliwskiego, mijając kilka stawów po drodze, przechodząc w końcu przez Park Jelitkowski. Wówczas jesteście w Jelitkowie, jednej z nadmorskich dzielnic Gdańska. Szeroka plaża, potok uchodzący do morza i (jeśli dopisze pogoda) zachód słońca. Taki koniec dnia w Gdańsku niewątpliwie zapadnie w Waszej pamięci.

Trasa spaceru na mapie:

Kilka (ważnych) słów na koniec

Myślę, a choćby jestem pewien, iż tak spędzony dzień w Gdańsku, zapamiętacie na długo.

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Dajcie znać, jak podoba się Wam tego typu pomysł na dzień w Gdańsku. Z biegiem czasu będą inne, dostosowane do pory roku, imprez itp.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę Dziękuję!

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i
, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

Idź do oryginalnego materiału