Połykanie gumy do żucia szkodzi? To zdjęcie ze szpitala mówi samo za siebie

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Połknięta guma do żucia - czy jest groźna? - Pyszności; foto: Canva


Guma do żucia może być groźniejsza, niż myślisz. Zwłaszcza wtedy, gdy trafi w ręce nieświadomego niebezpieczeństwa dziecka. Przekonali się o tym rodzice, których chwila nieuwagi zaprowadziła ich syna do szpitala. 5-latek połknął bowiem ogromną ilość nierozpuszczalnych gum.

Każdemu — lub prawie każdemu — zdarzyło się kiedyś połknąć gumę do żucia. Przed tym zdarzeniem ostrzegali nas zawsze rodzice. Na boisku panowała jedna zasada: można robić wszystko, ale nie żuć gumę. Oczywiście nikt wtedy nie brał pod uwagę dolegliwości, które mogą powstać po jej połknięciu, a jedynie ograniczenie ryzyka zadławienia się. Do pewnego stopnia — słusznie.

Połknięta guma do żucia – czy jest groźna? – Pyszności; foto: Canva

Podobnie, jak w przypadku pestek czereśni, pierwszym i podstawowym niebezpieczeństwem połknięcia gumy do żucia jest zatkanie dróg oddechowych. Kolejnym, mniej znanym, jest to, co może się wtedy wydarzyć w żołądku. W przypadku spożycia dużej ilości pestek czereśni jest to zatrucie cyjankiem. W sytuacji z gumą do żucia — to, co przytrafiło się pewnemu chłopcu ze Stanów Zjednoczonych.

Guma do żucia w żołądku pięciolatka

O sprawie chłopca z Cleveland napisał portal dailystar.co.uk. Wszystko zaczęło się od tego, iż 5-latek (wykorzystując nieuwagę rodziców) dobrał się do paczki bezcukrowej gumy do żucia. Nim jego opiekunowie się spostrzegli, maluszek opróżnił już całe opakowanie, połykając wszystkie czterdzieści gum. Rodzice gwałtownie skonsultowali problem z gorącą linią zatruć. Usłyszeli jednak, iż należy… czekać.

6 godzin później chłopiec odczuwał już potworny ból brzucha. Został przewieziony do Cleveland Clinic Akron General, gdzie lekarze wykonali tomografię i odkryli, iż połknięte gumy do żucia utworzyły jedną, potężną masę, zajmującą 25 proc. przestrzeni żołądka. Przez dwa dni dyskutowali nad tym, jak ją usunąć. W końcu zdecydowali się na ezofagogastroduodenoskopię (EGD), czyli zabieg endoskopowy górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Guma do żucia zajęła 25 proc. objętości żołądka chłopca – Pyszności; foto: Science Direct

Po kilku zabiegach endoskopii (jeden nie wystarczył) chłopiec wrócił do domu. To właśnie podczas wykonywania zabiegu lekarze ujęli na zdjęciu zlepioną w masę gumę do żucia. Przy okazji przypomnieli, iż częste połykanie tego produktu może spowodować zablokowanie jelit, a w skrajnych sytuacjach nawet pęknięcie żołądka.

Idź do oryginalnego materiału