Cenom dużych zestawów Big Mac w McDonald's w Polsce oraz Niemczech przyjrzał się serwis Business Insider. Ile takich kanapek jesteśmy w stanie kupić za najniższą krajową oraz przeciętną pensję? Mimo iż cenowo nie zdążyliśmy dogonić naszych zachodnich sąsiadów, w ogólnym rozrachunku wciąż odstajemy. Co to oznacza? Mieszkaniec Berlina może pozwolić sobie na znacznie więcej.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy Caroline wzięłaby udział w reklamie fast fooda? "Zrobiłabym burgera za 150 zł"
Ceny w polskim McDonald's. W Niemczech kanapka jest o wiele droższa
Jak informuje serwis, duży zestaw Big Mac (frytki, napój, kanapka) w restauracji przy Dworcu Zoo w Berlinie kosztuje 9,79 euro, czyli około 41,50 złotych. W niemieckich punktach za tę kwotę w tej chwili można otrzymać również "kolekcjonerską szklankę". Nie warto jednak uwzględniać jej w cenie, ponieważ takie promocje niekiedy pojawiają się również w Polsce. W punkcie McDonald's zlokalizowanym przy ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie taki sam zestaw kosztuje natomiast równo 35 złotych. To oznacza różnicę na poziomie około 6,50 złotych. Mimo niższej ceny w Polsce, z perspektywy najniższej krajowej obowiązującej w 2025 roku, to mieszkańcy Berlina mają powody do radości.
Jaka jest najniższa krajowa w Polsce i Niemczech? Widać ogromną różnicę
Jak informuje Polski Obserwator DE, w 2025 roku najniższa krajowa w Niemczech - przy 40-godzinnym tygodniu pracy - wynosi 2 230,68 euro brutto miesięcznie. Przy takim wynagrodzeniu mieszkaniec Berlina jest w stanie kupić łącznie ponad 227 zestawów Big Mac. W Polsce natomiast minimalna pensja jest równa 4 666 złotych brutto. Za taką kwotę nasi rodacy otrzymają zaledwie około 133 zestawy składające się z burgera, frytek i napoju. Różnica jest zatem spora. Biorąc pod uwagę stawki netto, również otrzymujemy podobne wyniki. W Niemczech jest to około 1 608,37 euro miesięcznie, czyli ponad 164 zestawy, a w Polsce - około 3 510,92 złote (ponad 100 burgerów z dodatkami).
Sprawdź również: Emeryci muszą złożyć oświadczenie do ZUS-u. Czas tylko do końca maja
Portal Business Insider przeliczył to zaś na przeciętne wynagrodzenie w Warszawie (10 171 złotych brutto) i Berlinie (4 173 euro brutto). W stolicy Polski średnia pensja wynosi zatem około 7 264 złote netto miesięcznie. W przypadku singla bez dzieci mieszkającego w stolicy Niemiec jest to natomiast około 2 695 euro miesięcznie na rękę. To oznacza, iż w przypadku takich płac w Warszawie kupimy nieco ponad 207 zestawów Big Mac, a w Berlinie - 275. Co ciekawe, Big Mac jest uznawany za nieformalny wskaźnik pomiaru parytetu siły nabywczej w danym kraju. Został zaprezentowany w 1986 roku przez magazyn "The Economist". Pokazuje również, jakie są różnice wartości lokalnych walut.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.