Polska "wyspa seniorów". W tym województwie jest ich najwięcej. Liczby mogą zaskakiwać

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Nazywają je polską 'wyspą seniorów'. Statystyki są nieubłagane Tutaj mieszka najwięcej emerytów, Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl


Prognozy demograficzne nie pozostawiają złudzeń. W Polsce przybywa osób wieku senioralnym i nic nie wskazuje na to, by trend miał się odwrócić. W którym województwie odsetek osób po sześćdziesiątce jest najwyższy?
Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Tak wynika z raportu GUS "Sytuacja osób starszych w Polsce w 2023 roku". W skali kraju seniorzy, czyli osoby po 60. roku życia, stanowią 26,3 proc. społeczeństwa. Dla porównania - w 2005 roku było to 17,2 proc. Okazuje się również, iż więcej jest emerytek niż emerytów. Pod względem osób po 60. roku życia na 100 mężczyzn przypada 138 kobiet.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy seniorzy szukają pomocy psychologicznej?


To województwo to "wyspa seniorów". W skali kraju tutaj jest ich najwięcej
Co ciekawe, większy odsetek seniorów zamieszkuje miasta, nie wsie, a emeryci są tam dłużej aktywni zawodowo. 70 proc. osób w wieku 60-69 wciąż pracuje, najczęściej na umowach cywilno-prawnych, czyli dorabia sobie do świadczenia. Województwo mazowieckie nazywane jest polską "wyspą seniorów", ponieważ mieszkańców po sześćdziesiątce jest tutaj najwięcej, bo aż 26 proc., czyli 1 362 500 osób.
Zobacz też: Odwołane loty i paraliż komunikacji miejskiej. W tym azjatyckim kraju tyle śniegu nie było od 120 lat


Senior (zdjęcie ilustracyjne) Fot. pexels.com / Pixabay


Na drugim miejscu pod względem liczby seniorów wśród ogółu mieszkańców jest województwo śląskie z wynikiem 1 209 600 osób, a dalej wielkopolskie, gdzie mieszka 858 000 osób w wieku senioralnym. Analitycy przewidują, iż z roku na rok grupa osób starszych będzie się powiększać. Uważają, iż za 40 lat sięgnie 12 milionów osób.


"Dzisiejsi" seniorzy nie chcą siedzieć w domu. Chętnie podejmują dodatkowe aktywności
Z raportu można także wyczytać, iż seniorzy wciąż korzystają z życia pełnymi garściami. Wielu chodzi na uniwersytety trzeciego wieku, pracuje w wolontariacie i odwiedza imprezy kulturalne. Wiek nie przeszkadza im także we wzięciu rozwodu albo ślubu. W 2022 roku 10 662 osoby po sześćdziesiątce zawarło nowy związek małżeński. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału