Polityka i majątek publiczny: czym różnią się partie?

plotkosfera.pl 4 godzin temu

W trakcie debaty „Super Expressu” kandydat na prezydenta partii Razem, Adrian Zandberg, zadał pytanie kandydatowi Koalicji Obywatelskiej, Rafałowi Trzaskowskiemu, o traktowanie majątku publicznego. Zandberg przypomniał, iż Platforma Obywatelska obiecywała zmiany w tej kwestii, ale jak ocenił, nic się nie zmieniło. Legitymacje PiS zostały zamienione na legitymacje PO i jej przystawek, co oznacza, iż brak jest prawdziwych zmian w polityce majątku publicznego.

Trzaskowski odpowiedział, iż Zandberg miał szanse wziąć sprawy w swoje ręce i wejść do rządu, aby realizować postulaty swojej partii, np. dotyczące mieszkalnictwa. Jak ocenił, w tej sprawie obaj byliby w stanie się porozumieć. Trzaskowski dodał również, iż PiS nie miało precedensu w historii Polski pod względem rabunku państwa i nepotyzmu.

Zandberg ripostował, iż PO blokuje wszystkie próby ograniczenia wykorzystywania majątku publicznego w Sejmie. Jego zdaniem skala korzystania z koryta w spółkach Skarbu Państwa jest zwyczajnie nieprzyzwoita.

W trakcie debaty Zandberg zadał również pytania kandydatowi popieranemu przez PiS, Karolowi Nawrockiemu, i europosłowi Grzegorzowi Braunowi. Nawrockiego zapytał o jego zapowiedź wpisania do konstytucji zakazu podatku katastralnego. Nawrocki wyjaśnił, iż jego propozycja podatkowa odnosi się do jasnej deklaracji, iż jest przeciwnikiem podatku katastralnego.

Zandberg zwracając się do Brauna stwierdził, iż broni się on rękami i nogami, aby otwarcie powiedzieć, iż Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym. Braun odrzekł, iż Polska granicząc z Rosją powinna dążyć do normalizacji relacji, ale nie po to, aby zapraszać się wzajemnie na festiwale przyjaźni, ale po to, aby robić dobry interes.

Warto zauważyć, iż wartość majątku publicznego w Polsce wynosi około 2,5 bln złotych (dane z 2022 roku). Z tego ponad 70% stanowią przedsiębiorstwa państwowe. W 2020 roku dochody z majątku publicznego wyniosły około 43 mld złotych.

Zmiany w ustawie o majątku publicznym są konieczne, aby poprawić efektywność i przejrzystość w zarządzaniu majątkiem publicznym. W 2020 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o majątku publicznym, która wprowadziła nowe regulacje dotyczące zarządzania i nadzoru nad majątkiem publicznym.

Warto również zauważyć, iż kwestia podatku katastralnego jest ważnym tematem w debacie politycznej. Podatek katastralny to podatek od wartości nieruchomości, który może stanowić duże obciążenie dla właścicieli nieruchomości. W 2020 roku Sejm odrzucił projekt ustawy o podatku katastralnym, który zakładał wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości.

Wnioskiem z debaty jest to, iż kwestia majątku publicznego jest bardzo ważna i wymaga pilnych zmian. Partie polityczne powinny pracować razem, aby ustalić nowe regulacje dotyczące zarządzania i nadzoru nad majątkiem publicznym. Wyborcy powinni uczestniczyć w debacie i wyrażać swoje opinie na temat majątku publicznego.

Idź do oryginalnego materiału