Pole i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – zwiedzanie, parking, najważniejsze informacje

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to nowy obiekt działający od 2022 roku. My mieliśmy przyjemność odwiedzić je kilka dni temu podczas podróży po Warmii i Mazurach. Od wielu lat chcieliśmy zobaczyć na żywo pole Bitwy pod Grunwaldem i się to udało. Wycieczkę polecamy rozpocząć od wizyty w nowoczesnym muzeum i koniecznie warto dokupić sobie audioprzewodnik, z którym zwiedzanie wystawy będzie bardzo przyjemne.

Dojazd i parking przy muzeum – gdzie zatrzymać samochód?

Dojazd z Olsztyna zajmuje około 40 minut – kierunek na Olsztynek oraz Grunwald. Parking przy muzeum jest obszerny i bezpłatny. Postój przygotowany jest dla samochodów osobowych oraz autobusów. Dociera tutaj sporo wycieczek i sami się o tym przekonaliśmy. Tuż przy parkingu jest mała restauracja oraz sklepik z pamiątkami. Są tam płatne toalety po 2 złote. W samym muzeum toalety są bezpłatne. Bezpośrednio możesz wyjść na pole bitwy lub skierować się do okazałego budynku, w którym mieści się nowoczesne muzeum.

  • Współrzędne parkingu: 53.4900, 20.1189.

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu

Co ważne, muzeum otwarte jest przez cały rok, dlatego nie trzeba ograniczać się przy planowaniu swojej podróży.

  • Od 10 kwietnia do 30 września w godz. 9.30 – 18.30
  • Od 1 października do 9 kwietnia w godz. 9.30 – 17.30

Bilet normalny kosztuje 28 złotych, a ulgowy 26. Dzieci do 7 lat nie płacą. Warto dobrać sobie audioprzewodnik, który kosztuje dodatkowe 5 złotych. Bardzo polecamy tę opcję. W poniedziałki zwiedzanie jest darmowe, a audioprzewodnik kosztuje 7 zł. Wejściówki można zakupić sobie online albo tradycyjnie w kasie na miejscu.

Jak wygląda zwiedzanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem? Czas zwiedzania wystawy

Nasze zwiedzanie rozpoczęło się już na korytarzu, ponieważ tam wisiały różne flagi. Mieliśmy wybraną opcję rodzinną w audioprzewodniku, która była krótsza niż normalna. Ta wersja rodzinna bardzo nam się podobała. Oprócz nas było jeszcze kilkanaście osób i wycieczka żołnierzy. Przeszliśmy po kilku salach, a opowieść kuchcika Jaśka, którego słyszeliśmy w słuchawkach minęła bardzo szybko. Słyszeliśmy również króla Władysława Jagiełło, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena oraz Jana Długosza, który wszystko opisywał, chociaż sam nie był świadkiem trwającej bitwy.

  • CZAS ZWIEDZANIA MUZEUM Z AUDIOPRZEWODNIKIEM TO OKOŁO 45-60 MINUT

Ten czas oczywiście może być jeszcze dłuższy, ponieważ w każdym miejscu możesz się zatrzymać na jakiś czas i doczytać informacje na tablicach informacyjnych i obejrzeć eksponaty na wystawie. Są to np. figury Władysława Jagiełły czy jego kuzyna Witolda. One nas witają po wejściu do pierwszej sali. Na dużej mapie możesz zobaczyć, jakie były tereny pod panowaniem naszego króla i zakonu. Opowieść kuchcika Jaśka, którą słyszymy w słuchawkach momentami potrafi rozbawić.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to połączenie nowoczesnych technologii multimedialnych z tradycyjną ekspozycją. Można zobaczyć na jednej ze ścian oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami związanymi z krzyżakami. W jednej sali można obejrzeć fragment filmu „Krzyżacy”. Podczas zwiedzania wystawy dowiedzieliśmy się informacji o zakonie, Polsce, Litwie, przyczynach rozpoczęcia wojny, wyprawie i bitwie pod Grunwaldem, oblężeniu Malborka czy zabytkach archeologicznych. Gdy już zakończyliśmy zwiedzanie muzeum, oddaliśmy audioprzewodniki do kasy, to wyszliśmy na zewnątrz na pole bitwy.

Pole Bitwy pod Grunwaldem – zwiedzanie, mapa i trasa

Pole Bitwy pod Grunwaldem to obszerna łąka i sporo drzew. Na wzniesieniu stoi wysoki pomnik grunwaldzki. Teraz można sobie wyobrazić, iż rozgrywała się tutaj jedna z największych bitew w okresie średniowiecza. Znajdują się tam także ruiny kaplicy, galeria, głazy pamiątkowe czy kamień upamiętniający miejsce śmierci wielkiego mistrza. Na trasie są znaki wskazujące drogę, a już na początku stoiska z lodami i pamiątkami.

  • Przejście ścieżki po polu bitwy zajmuje około 30-40 minut.

Poniżej możesz zobaczyć ścieżkę, którą my przeszliśmy. Według mapy to około 2,2 km, ale prawie cały czas po prostej. Do pomnika jest możliwość dojechania z wózkiem, ponieważ zrobiono specjalną ścieżkę obok schodów.

Pole Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku – atrakcje i interesujące miejsca

  1. Wzgórze z pomnikiem
  2. Kaplica pobitewna
  3. Kamień Jagiełły
  4. Miejsce śmierci wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena
  5. Galeria Sztuki Grunwaldzkiej
  6. Głaz pamiątkowy 1 WDZ im. Tadeusza Kościuszki
  7. Głaz pamiątkowy od narodu litewskiego
  8. Ciosy granitowe ocalone ze zburzonego we wrześniu 1939 roku pomnika Bitwy pod Grunwaldem w Krakowie
  9. Kopiec Jagiełły w Łodwigowie (do tego miejsce trzeba przejechać samochodem, ponieważ znajduje się kilka minut od parkingu)
Idź do oryginalnego materiału