Polanica-Zdrój: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

manawpodrozy.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Polanica-Zdrój 10 miejsc, które warto zobaczyć


Polanica-Zdrój to malownicze miasteczko uzdrowiskowe położone na Ziemi Kłodzkiej. Ulokowane zostało nad Bystrzycą Dusznicką, pomiędzy Górami Stołowymi a Górami Bystrzyckimi. Od wielu lat jest popularnym miejscem, do którego przybywają kuracjusze i turyści. To zasługa leczniczych adekwatności tutejszych wód mineralnych oraz wyjątkowego mikroklimatu, jaki tu panuje. Uroku temu miejscu dodaje, bardzo ładny park zdrojowy.

Źródło Wielka Pieniawa – Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to miasto położone w województwie dolnośląskim, ok. 10 kilometrów na zachód od Kłodzka. Zostało ono założone nad rzeką Bystrzycą Dusznicką już w XIV wieku. Jako uzdrowisko zyskało ono na znaczeniu dopiero w XIX wieku. Wówczas to odkryto tutaj źródła borowinowe. Dzięki temu zbudowano dom zdrojowy, pijalnię wód mineralnych oraz założono park zdrojowy. Polanica-Zdrój stała się renomowanym i uznanym miasteczkiem uzdrowiskowym.

Polanica-Zdrój Pijalnia Wód Mineralnych
Źródło Wielka Pieniawa Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój: Co warto zobaczyć?

Na odwiedzających Polanicę-Zdrój czeka sporo ciekawych atrakcji. Miasteczko to obfituje w miejsca, które koniecznie należy zobaczyć. Również warto pospacerować po okolicznych szlakach górskich. Są one łatwe i bardzo przyjemne. Listę miejsc, które koniecznie należy odwiedzić będąc w Polanicy-Zdroju znajdziecie poniżej:

1. Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju to sporych rozmiarów kompleks, który składa się z kilku części: Parku Centralnego, Parku Szachowego oraz Parku Leśnego. Aby poznać w pełni walory ich wszystkich, trzeba przygotować się na przynajmniej 2-godzinny spacer.

Park Zdrojowy Centralny rozciąga się od Pijalni Wód Mineralnych przez Źródło Wielka Pieniawa, aż po obelisk Adama Mickiewicza. Został on założony pod koniec XIX wieku. Na jego terenie znajduje się największy dom zdrojowy w Polanicy-Zdroju – Wielka Pieniawa. W nim można skorzystać z bogatej oferty zabiegów sanatoryjnych, w tym kąpieli borowinowych.

Polanica-Zdrój Park Zdrojowy Centralny
Polanica-Zdrój Park Zdrojowy Centralny
Polanica-Zdrój Park Centralny nocą

Naprzeciwko Domu Zdrojowego Wielka Pieniawa znajduje się sporych rozmiarów fontanna multimedialna. Tryskająca z niej woda osiąga choćby 12 metrów wysokości! Warto się przy niej znaleźć wieczorami w weekendy. Wtedy to organizowane są jej pokazy multimedialne. realizowane są one ok. 30 minut. Warto jest poświęcić ten czas, aby je zobaczyć na własne oczy!

Polanica-Zdrój – fontanna multimedialna
Polanica-Zdrój – fontanna multimedialna

Oprócz multimedialnej fontanny, w Parku Centralnym. odnajdziemy też kilka innych, nieco mniejszych fontann. Jedna z nich znajduje się przy Pijalni Wód Mineralnych, a kolejna nieco dalej w kierunku źródła Wielka Pieniawa. Ciekawą fontanną jest wodospad wypływający z jednego z tarasów widokowych w parku. Na nas pozytywne wrażenie zrobiła również fontanna w kształcie… dzbanów.

Taras widokowy w Parku Centralnym w Polanicy-Zdroju
Polanica-Zdrój: fontanna w kształcie dzbanów

W Parku Centralnym koniecznie należy także zwrócić uwagę na Źródło Wielka Pieniawa. Zostało ono zabudowane przepiękną altaną. Odwiertu tego źródła dokonano w latach 1901-03. Pobór wody z niego jest bezpłatny, a co więcej jest ono dostępne 24 godziny na dobę. Niedaleko źródła Wielka Pieniawa warto pospacerować po przepięknym ogrodzie różaneczników. Oczywiście najlepiej warto go odwiedzić pod koniec maja i na początku czerwca, kiedy kiedy kwiaty te pięknie rozkwitają.

W Parku Centralnym czeka na nas infrastruktura, która sprawi, iż możemy tu spędzić długie godziny odpoczywając. Są piękne alejki, ławeczki, a także niezwykłe rośliny. Znajduje się tu aż 28 przedstawicieli flory, którzy pochodzą z terenów nieco egzotycznych, takich jak Azja, czy Ameryka Środkowa. Do tego znajduje się tu sporo kawiarni i restauracji, a czas umilają uliczni grajkowie.

Źródło Wielka Pieniawa – Polanica-Zdrój

2. Pijalnia Wód Mineralnych oraz Teatr Zdrojowy

Pijalnia Wód Mineralnych to jeden z najważniejszych budynków w całym uzdrowisku. Budynek w dzisiejszym kształcie został zbudowany w latach 1910-11. W jego wnętrzu znajdują się ujęcia dwóch źródeł wód mineralnych. Pierwsza to wspomniana już we wpisie Wielka Pieniawa, której wody tryskają z głębokości 34 metrów. Drugie źródło nazwane jest Józef, choć dzisiaj jest ono bardziej znane jako Staropolanka.

Polanica-Zdrój Pijalnia Wód Mineralnych

Korzystanie ze źródeł wody mineralnej w Pijalni jest płatne. Ponadto, zgodnie z regulaminem jednorazowo nie można pobrać więcej niż 0,5 litra wody. W budynku pijalni znajduje się również hala spacerowa oraz kawiarnie i restauracje. Funkcjonuje tu również sklep, w którym można zakupić pamiątki związane z uzdrowiskiem.

Pijalnia Wód Mineralnych Polanica-Zdrój

3. Park Leśny i rzeźba niedźwiedzia polarnego

Na Park Zdrojowy składa się również Park Leśny. Jak sama nazwa mówi nie czekają tu na nas pięknie przystrzyżone trawniki. Są jednak alejki, ławeczki i tego, czego często szukamy – czyli cisza i spokój. W Parku Leśnym znajduje się również rzeźba symbolu Polanicy-Zdroju, czyli niedźwiedzia polarnego. Skąd pomysł, by to właśnie rzeźba niedźwiedzia polarnego tu stanęła? Została ona tu wzniesiona już w 1910 roku. W ten sposób postanowiono upamiętnić lądolód skandynawski, który miliony lat temu dotarł właśnie do Polanicy-Zdroju.

Rzeźba niedźwiedzia polarnego – Polanica-Zdrój
Park Leśny Polanica-Zdrój

4. Park Szachowy w Polanicy-Zdroju

Kolejną parkiem, który jest częścią parku zdrojowego jest Park Szachowy. Został on założony w 1911 roku. Od czego wziął on swoją nazwę? Od potężnych szachów, w które można w nim zagrać. Szachownica udostępniona turystom ma 100 metrów kwadratowych powierzchni. Figury szachowe, jakimi się na niej gra mają natomiast aż 1,4 metra wysokości! Dzięki temu to jedne z największych szachów w naszym kraju!

Oprócz potężnych rozmiarów szachownicy, w Parku Szachowym znajdują się również fontanny. Największe wrażenie robi fontanna kaskadowa, której wody opadają ze specjalnie zbudowanego tarasu. W Parku Szachowym znajduje się również informacja turystyczna. Znajdziecie ją w pawilonie w dolnej części parku.

Park Szachowy Polanica-Zdrój
Park Szachowy Polanica-Zdrój
Park Szachowy Polanica-Zdrój

5. Promenada nad Bystrzycą Dusznicką

Deptak w Polanicy-Zdroju rozciąga się nad Bystrzycą Dusznicką w ciągu ulicy Zdrojowej. Znajdziemy tu przeróżne restauracje, kawiarnie, a także kramy z pamiątkami. To tutaj, tuż po Parku Zdrojowym najbardziej tętni życie tego miasteczka. Nad deptakiem góruje kościół wniebowzięcia NMP z 1910 roku. Ciekawostką jest także znajdująca się w ciągu promenady Aleja Gwiazd Polskiej Koszykówki. W środkowej części deptaka swój początek ma również.

Bystrzyca Dusznicka i deptak
Bystrzyca Dusznicka i deptak

6. Letni Tor Saneczkowy “Góralka”

Letni Tor Saneczkowy to świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Ma on 450 metrów długości, a w czasie jego pokonywania sanki rozpędzają się choćby do prędkości 40 km/h! W czasie wizyty na Letnim Torze Saneczkowym koniecznie udajcie się na znajdujący się nad nim punkt widokowy “Góralka” z którego rozciąga się widok na Polanicę-Zdrój, Góry Bardzkie, Złote, a także częściowo Masyw Śnieżnika.

Polanica-Zdrój Letni Tor Saneczkowy
Polanica-Zdrój Letni Tor Saneczkowy

7. Wzgórze Marii w Polanicy-Zdroju

Będąc w Polanicy-Zdroju warto również zajrzeć na Wzgórze Marii. Jest ono nieco oddalone od centrum miasta, ale polecamy Wam spacer w to miejsce. Wzgórze ma wysokość 428 m n.p.m. Oprócz kaplicy poświęconej Maryji znajdziemy tu ścieżki przeznaczone do rekreacji. Są tu trasy do nordic walkingu, a także wieża do obserwowania ptaków. jeżeli szukacie wytchnienia od tłumów kuracjuszy, to z pewnością tutaj je znajdziecie.

Polanica-Zdrój Wzgórze Marii
Polanica-Zdrój Wzgórze Marii

8. Manufaktura Szkła Barbara

Manufaktura Szkła Barbara to miejsce, w którym nie tylko zakupisz szklane arcydzieła, ale i na własne oczy zobaczysz, w jaki sposób są one tworzone. Manufaktura powstała w miejscu dawnej huty szkła. Dzisiaj produkcja masowa już tu nie funkcjonuje. Powstają, jednak unikatowe figurki, w których zakochasz się od pierwszego wejrzenia. W manufakturze zobaczymy również, na czym polega praca hutnika. Możemy choćby uczestniczyć w pokazie hutniczym. Wrażenie niezapomniane!

Pokaz hutniczy w Manufakturze Szkła Barbara
Warsztaty malowania na szkle

Ponadto, w manufakturze szkła Barbara mamy możliwość uczestniczenia w warsztatach malowania na szkle. Polecamy każdemu tę aktywność. Możemy w interesujący sposób stworzyć dla siebie unikatową pamiątkę z pobytu w Polanicy-Zdroju. Więcej o tym miejscu przeczytasz we wpisie Manufaktura Szkła Barbara – wyjątkowe miejsce w Polanicy-Zdroju
Aktualne godziny otwarcia oraz cennik biletów sprawdzisz na stronie internetowej manufaktury.

Unikatowa, własnoręczna pamiątka z Manufaktury Szkła Barbara

9. Leśny Szlak Wspinaczkowy i Piekielna Góra

Tak, jak wspomnieliśmy na początku tekstu, przebywając w Polanicy-Zdroju warto wybrać się na górskie szlaki w okolicy. Naszym numerem jeden jest bez wątpienia Leśny Szlak Wspinaczkowy. To szlak o długości 7 kilometrów, który łączy Polanicę-Zdrój z sąsiadującą Szczytną. Prowadzi on wzdłuż Piekielnej Doliny. W czasie jego przemierzania możemy oglądać liczne formacja skalne, jak skalne grzyby, czy wysokie na kilkadziesiąt metrów baszty skalne.

Szlak rozpoczyna się na deptaku w Polanicy-Zdroju tuż obok sztucznej skały wspinaczkowej zbudowanej z myślą o najmłodszych. Koniec szlaku znajduje się natomiast na szczycie Szczytnik, tuż obok Zamku Leśna.

Pełny opis tego szlaku znajdziesz w osobnym wpisie: Leśny Szlak Wspinaczkowy: z Polanicy-Zdrój do Szczytnej

Leśny Szlak Wspinaczkowy

Szczytem, który warto zdobyć będąc w Polanicy-Zdroju jest również Piekielna Góra. Wznosi się ona na wysokość 538 m n.p.m. Na jej wierzchołku znajdują się niewielkie formacje skalne. Ze szczytu rozpościera się nieco ograniczona panorama na Góry Bystrzyckie z Wolarzem w roli głównej. Na Piekielnej Górze w latach 80. odbywały się również spotkania lokalnej Solidarności. Z Parku Zdrojowego na Piekielną Górę dojdziemy w ok. 45 minut.

W Polanicy-Zdroju i okolicy wyznaczono także kilka ciekawych tematycznych szlaków. Ich przebieg można sprawdzić w informacji turystycznej przy Parku Szachowym, gdzie wszystkie mają swój początek. Te szlaki to: szlak dzieciak, szlak niedźwiedzia, szlak nordic walking oraz szlak serduszkowy. Ten ostatni ma długość 24 kilometry, natomiast długość pozostałych nie przekracza kilku kilometrów.

Piekielna Góra

10. Basen w Hotel Polanica Resort&Spa

Największy basen w Polanicy-Zdroju znajduje się w hotelu Polanica Resort&Spa. Oprócz dużego basenu pływackiego znajduje się tutaj także mniejszy basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią, a także jacuzzi. Na kompleks basenowy w tym hotelu składają się ponadto sauny (fińska sucha oraz parowa) oraz siłownia. Odwiedzający to miejsce mogą również skorzystać z zabiegów SPA.

Basen w Hotel Polanica Resort&Spa
Basen w Hotel Polanica Resort&Spa

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału