Polacy uwielbiają jeść jajka w tej formie. Nie mają pojęcia, jak to wpływa na organizm

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Archiwum redakcji


Jajka są jedną z naszych ulubionych opcji na śniadanie. Jaki sposób ich przyrządzenia jest dla nas najzdrowszy? I ile jajek możemy zjeść w ciągu tygodnia? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Jajka są niezwykle zdrowym produktem, to podstawa diety wielu Polaków. Zawierają sporo witamin - między innymi A, D, E i K oraz witaminy z grupy B. Poza tym są źródłem żelaza, magnezu i potasu, a także przeciwutleniaczy, luteiny i lecytyny. Warto pamiętać o tym, iż pod kątem zawartości związków odżywczych jajka na surowo nie mają przewagi nad jajkami gotowanymi, w tym przede wszystkim w porównaniu do jajek gotowanych na miękko. To właśnie taki sposób przyrządzenia tego dania uznawany jest za najzdrowszy.

REKLAMA







Zobacz wideo Triki z użyciem widelca:



Jajka na miękko w naszej diecie - korzyści dla zdrowia
Z jakimi korzyściami może wiązać się jedzenie jajek na miękko? Po pierwsze, dzięki nim możemy liczyć za długotrwałe uczucie sytości. To zwłaszcza istotne w przypadku osób, które są na diecie. Gwarantuje to białko zawarte w jajkach. Pod drugie, możemy wesprzeć nasz układ immunologiczny. To także zasługa wysokie zawartości białka. Lecytyna, która znajduje się w żółtku, wspiera serce i chroni przed chorobami układu krążenia. Natomiast inny istotny składnik jajek, czyli cholina, wspiera pracę naszego mózgu.
Warto także wspomnieć o tym, jak włączenie jajek na miękko do naszej diety, może wpłynąć na nasz wzrok. Luteina znajduje się w żółtku. Z kolei w organizmie człowieka gromadzi się przede wszystkim w plamce żółtej oka i soczewce. Co istotne, działa jak filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Ponadto zapobiega uszkodzeniom delikatnych naczyń włosowatych siatkówki i receptorów reagujących na światło.





Jak wpływa na nas jedzenie jajek na miękko? Lysenko Andrii//shutterstock


Ile jajek możemy spożywać tygodniowo?
Ta kwestia zastanawia wiele osób. To dlatego, iż przed laty mówiło się, iż nie należy spożywać jajek zbyt często, gdyż może to prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu. Jednak ostatnio coraz częściej możemy spotkać się z bardziej liberalnym podejściem do tej kwestii. - Chociaż ostatnie badania przez cały czas nie dają spójnej odpowiedzi, przeciętna zdrowa osoba prawdopodobnie nie ucierpi z powodu spożywania do siedmiu jaj tygodniowo - wyjaśnił jakiś czas temu Howard LeWine z Harvard Men's Health Watch. Natomiast WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dopuszcza zjadanie 10 sztuk tygodniowo. jeżeli jednak mamy w tej kwestii jakieś wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.
Idź do oryginalnego materiału