Mniszek lekarski traktowany jest przez wielu ludzi jako pospolity chwast. Roślina ta stanowi jednak cenione przez zielarzy remedium na wiele dolegliwości. Olejek z mniszka jest bogaty w retinol – związek, która pomaga zachować młody wygląd skóry. Więcej na temat odmładzających adekwatności mniszka opowiedziała dyplomowana zielarka Ewa Kozioł.
Wiedzą na temat prozdrowotnych adekwatności mniszka lekarskiego podzieliła się Ewa Kozioł, autorka bloga „Zielony Zakątek”. W nagraniu na TikToku przybliżyła też zastosowanie rośliny w kosmetyce. Mniszek bowiem zawiera duże ilości retinolu (witaminy A), który to jest składnikiem wielu drogeryjnych kosmetyków, często kosztujących krocie. Dzięki wskazówkom ekspertki olejek antystarzeniowy możecie zrobić sami.
Przeczytaj także: „Ten miód cię otruje”. Zielarka ostrzega, jakiego nie kupować
Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski może pomóc w oczyszczaniu i regeneracji wątroby. Zawiera naturalne składniki, takie jak flawonoidy i inne związki fenolowe, które wspierają zdrowie wątroby poprzez zwiększenie produkcji enzymów detoksykacyjnych. Mniszek posiada także adekwatności żółciopędne, które pomagają w trawieniu tłuszczów. Może również działać jako łagodny środek przeczyszczający, wspomagając regularne wypróżnianie i zdrowe funkcjonowanie jelit.
Roślina ta jest bogata w witaminy i minerały, takie jak witamina C, witamina A, żelazo i potas, które mogą wspomagać układ odpornościowy. Mniszek lekarski zawiera również naturalne związki przeciwutleniające, które pomagają zwalczać wolne rodniki i chronić komórki przed uszkodzeniem. Roślina ta wykazuje też potencjalne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie.
Mniszek lekarski – Pyszności; Foto Canva.com
Mniszek lekarski na zdrową cerę. To naturalny botoks
Jak tłumaczy Ewa Kozioł, mniszek lekarski zwiera ogromne ilości witamin E i A – zwanej retinolem. Retinol odmładza i regeneruje skórę po działaniu promieni słonecznych. Sprawia też, iż skórka odzyskuje jędrność, a jej warstwa rogowa jest mocniejsza. Ponadto, witamina A ogranicza ubytek wody ze skóry oraz walczy z wodnymi rodnikami. Może również pomóc z przebarwieniami słonecznymi oraz wywołanymi starzeniem się skóry. Dodatkowo wspomaga produkcję kolagenu. Mniszek lekarski zawiera również spore ilości witaminy E, tak samo ważnej dla naszej skóry, gdyż również ją chroni oraz wspomaga jej sprężystość.
@zielonyzagonek♬ The Champion – Lux-InspiraAntystarzeniowy olejek z mniszka lekarskiego
Ewa Kozioł proponuje, by na bazie mniszka lekarskiego stworzyć olejek do stosowania na skórę. Zebrane kwiaty mniszka lekarskiego należy rozłożyć na papierze, po to, by pozbyć się z rośliny robaków. Wystarczą 2-3 godziny. Następnie rozdrobnione płatki mniszka włóż do słoiczka i zalej je oliwą z oliwek tak, by kwiaty w całości były nią pokryte. W kolejnym kroku zakręć słoik i wstrząśnij nim, by składniki olejku dokładnie się ze sobą połączyły.
Słoiczek z olejkiem należy odłożyć w ciepłe miejsce. Pamiętaj, by codziennie przemieszać jego zawartość, by zapobiec powstawaniu pleśni. Po 14 dniach odcedź mieszaninę – olejek z mniszka powinien nabrać złotego koloru. Taka mikstura może być przechowywana w lodowce ok. 7 miesięcy. Olejkiem przemywaj twarz, np. dzięki wacika, możesz go również stosować do nawilżania skóry całego ciała.