Poduszki Muriwai „Megabello” w stylu vintage zyskują uznanie na całym świecie

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS) umieściła w tej chwili jedną z unikalnych cech geograficznych Auckland wśród najważniejszych stanowisk geologicznych na świecie.

Ogromne strumienie lawy Muriwai mają miliony lat i jest to jedno z zaledwie 200 miejsc na całym świecie uznanych przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych za obiekty dziedzictwa geologicznego.

Grobla Olbrzyma w Irlandii Północnej to jedno z miejsc, z którymi w tej chwili kojarzone są gigantyczne poduszki Muriwai.

Rada Auckland poinformowała dzisiaj, iż funkcja ta została dodana do listy w sierpniu tego roku.

Mega poduszki w West Auckland, zlokalizowane w Parku Regionalnym Muriwai, zostały dodane do prestiżowej listy w sierpniu 2024 r. i objęte są patronatem Rady Auckland.

Radny miasta Auckland Richard Hills powiedział: „To szczególne miejsce w Muriwai to jeden z wielu naturalnych obiektów w Taonga, o który dbamy w naszej sieci parków regionalnych, aby zapewnić odwiedzającym możliwość korzystania z nich przez przyszłe pokolenia”.

„Jest to także jedno z około 250 miejsc o znaczeniu geologicznym w regionie uznanych i uwzględnionych w skonsolidowanym planie Auckland”.

Geolog Rady Auckland i specjalistka od cech naturalnych, Kate Lewis, uważa, iż ​​Muriwai to jedno z najlepszych miejsc do zobaczenia poduszek lawowych.

„Z plaży odwiedzający mogą zobaczyć gigantyczne wachlarze poduszek wulkanicznych rozciągające się na 20 metrów wysokości i 30 metrów szerokości w poprzek głównej ściany klifu.

„Każdy wentylator zapewnia przekrój poprzeczny samych poduszek, a także otworu wentylacyjnego lub rury zasilającej, która dostarczała świeżą lawę do otaczających poduszek” – powiedziała.

„Te kształty pojawiły się po erupcji ogromnego podwodnego wulkanu w pobliżu Waitakere 17 milionów lat temu. Kiedy płynąca lawa jest gwałtownie schładzana przez ocean, tworzy ona skorupę powierzchniową na szczycie wybrzuszonych, przypominających poduszki fałd.

„Płyn znajdujący się w strumieniu lawy popycha ją do przodu, a ciśnienie spoza skorupy powoduje jej pękanie, w wyniku czego więcej lawy jest wypychane na zewnątrz, tworząc sąsiadujące fałdy”.

Istnieją cztery inne obiekty geograficzne w Nowej Zelandii na liście 200 obiektów dziedzictwa geologicznego Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych.

Miejsca te obejmują fiordy Fiordland, wulkan Ruapehu, pola geotermalne Rotorua (Ahi Topua) i wodospady Maruia.

Idź do oryginalnego materiału