Pesto z czosnku niedźwiedziego, które pasuje do wszystkiego! Przepis jest banalnie prosty

pysznosci.pl 1 rok temu

Czosnek niedźwiedzi w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Nie tylko ze względu na swój smak, ale i szereg adekwatności zdrowotnych. Co zrobić z czosnku niedźwiedziego? Dobrym pomysłem będzie pesto!

Czosnek niedźwiedzi – adekwatności zdrowotne

Czosnek niedźwiedzi należy do tej samej rośliny co czosnek tradycyjny, jednak w porównaniu do niego, posiada delikatniejszy aromat i wyższa stężenie substancji czynnych. Różni się także wyglądem, mianowicie ma on jadalne liście, w których znajduje się szereg cennych składników dla naszego organizmu.

Czosnek niedźwiedzi jest źródłem m.in. magnezu, żelaza, manganu, kwasu askorbinowego, wapnia, siarki, sodu i witamin z grupy B. Ze względu na zawartość cennych substancji wykazuje on wiele adekwatności zdrowotnych: obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na trawienie, działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, wspiera działanie systemu odpornościowego i reguluje pracę jelit.

Czytaj także: Paluszki z pesto, szynką szwarcwaldzką i mozzarellą

Pesto krok po kroku

Ten rodzaj czosnku możemy dodawać do niemal każdej potrawy jako przyprawę do sałatek, zup, mięs, ryb, twarogu, ziemniaków i wielu innych produktów spożywczych.

Dla spragnionych intensywnego smaku czosnku przygotowaliśmy przepis na pesto, które robi się samo!

Składniki:

  • pęczek czosnku niedźwiedziego
  • 100 ml oliwy z oliwek
  • 50 g parmezanu
  • 30 g orzeszków piniowych lub orzechów nerkowca
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Orzechy podprażamy na suchej patelni aż do zarumienienia.
  2. Parmezan ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Liście czosnku siekamy drobno. Następnie wlej do blendera oliwę oraz przełóż resztę składników. Przypraw je solą i pieprzem wedle uznania. Całość zblenduj.
  3. Gotowe pesto możesz jeść na dowolny sposób. Doskonale nada się ono jako sos do sałatki, do dania rybnego czy też jako baza do ulubionego makaronu, który możesz podać zarówno z kurczakiem, krewetkami, jak i z tofu. Świetnym pomysłem będzie też przygotowanie bruschetty z dodatkiem pesto i świeżych pomidorów.
  4. Tak przygotowane pesto przechowuj w szklanym szczelnie zamkniętym słoiczku w lodówce przez maksymalnie 5 dni od momentu przygotowania.

Przepis na wielkanocny krem z liści rzodkiewki znajdziesz na naszym kanale YouTube.

Idź do oryginalnego materiału