Parzysz herbatę w ten sposób? Psujesz smak i pozbawiasz ją ważnych adekwatności

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Herbata to jeden z ulubionych napojów Polaków. Czarna, biała, zielona a może owocowa? Wybór jest ogromny. Sporą popularność cieszą się te najbardziej klasyczne, jednak, aby herbata była idealna w smaku i zachowała swoje adekwatności, to należy ją odpowiednio parzyć. Sposobów jest kilka i warto dopasować je do tego, jaką herbatę lubimy. Jak przygotować ten napój, aby spełnił oczekiwania?

Herbata czarna to jeden z najczęstszych wyborów, dzięki zawartości kofeiny może działać pobudzająco i zastąpić kawę. Jednak, aby była ona smaczna i orzeźwiała to musi być odpowiednio zaparzona. Podczas zalewania liści należy pamiętać o kilku krokach.

Ile powinno się parzyć herbatę?

Bardzo dużo zależy od tego jak mocą herbatę lubimy i czy chcemy, aby nas pobudziła. Zaparzając liście czarnej herbaty, powinniśmy pamiętać, iż tylko przez pierwsze minuty wydziela się kofeina, która może działać pobudzająco na organizm. W późniejszym etapie wydziela się tanina, czyli składnik, który neutralizuje działanie kofeiny, a tym samym herbata przestaje być pobudzająca. Co więcej, może zyskać również gorzki smak. Jak zaparzać herbatę? Pamiętaj o tym:

  • do 3 minut, jeżeli chcesz pobudzającą herbatę na rano
  • 3 - 5 minut, jeżeli chcesz pozbawić ją kofeiny
  • powyżej 5 minut jeżeli lubisz gorzkie, mocne smaki

Im bardziej pobudzającą herbatę chcesz, to zaparzaj ją krócej, a im bardziej intensywną i lekko gorzką w smaku to dłużej.

Sprawdź także: Tak wybierzesz najzdrowsze awokado. Na to zwróć uwagę w czasie zakupów

Ile herbat wypijać dziennie? W jakiej temperaturze parzyć napój?

W przypadku herbat smakowych liczba ta może być nieco większa, jednak w szczególności przy czarnej, nie powinniśmy przesadzać z liczbą filiżanek. Przyjmuje się, iż maksymalnie można przyjąć 600 mg kofeiny, to przekłada się mniej więcej na 5 większych kubków czarnej herbaty (w 100 ml napoju znajdziemy nieco ponad 30 mg kofeiny). Przy czym w przypadku dłuższego zaparzania tej kofeiny może być mniej, dlatego też jest to orientacyjna liczba.

Dodatkowo pamiętajmy, żeby zaparzać herbatę w odpowiedniej temperaturze. Zbyt wysoka może sprawić, iż pozbawimy ją smaku. Najbardziej widoczne to będzie w przypadku delikatnych herbat m.in. białej czy też owocowej. Mocne herbaty (ziołowa i czarna) powinny być parzone w temperaturze 90 - 100 st. C. Owocowe, białe i ogólnie delikatniejsze w smaku w temperaturze 60 - 80 st. C, aby zachować ich aromat.

Zobacz też:

​Tak gwałtownie odmrozisz szyby w samochodzie. Zapomnij o porannym skrobaniu

Kup mężowi taki prezent na walentynki. Każdej zimy będzie ci dziękował

Przyspiesza metabolizm i poprawia trawienie. O tym naparze mówiły już nasze babcie

Idź do oryginalnego materiału