Papaja – jak smakuje i jak ją jeść?

go4taste.pl 5 miesięcy temu

Soczysta i egzotyczna papaja to nie tylko bardzo smaczny, ale również pożywny owoc. Możesz ją kupić świeżą, a także w wersji suszonej. W obu wariantach pełna jest cennych witamin, składników odżywczych i przeciwutleniaczy.

Artykuł został zaktualizowany i rozbudowany o nowe treści i autorskie zdjęcia 23.04.2024 r.

Jak rośnie papaja?

Popularna papaja w rzeczywistości nazywa się melonowcem adekwatnym (Carica papaya L.). Owoc ten jest również znany jako melon drzewny oraz jako Paw Paw lub Papaw.

Melonowiec adekwatny to bylina, która swoim wyglądem przypomina niewielkie drzewo. Wywodzi się z terenów tropikalnej Ameryki, od południowego Meksyku po Andy w Ameryce Południowej. W trakcie podbojów Hiszpanie przenieśli go także do Europy i na wyspy Pacyfiku.
Obecnie papaja uprawiana jest komercyjnie w wielu tropikalnych krajach. Do najważniejszych producentów tego owocu należą Brazylia, Indie, Nigeria, Meksyk i Indonezja.

Owoce melonowca adekwatnego

Jak wygląda papaja?

Papaja jest owocem o owalnym lub nieco gruszkowatym kształcie. Jej wielkość jest uzależniona od odmiany. Owoc papai może mierzyć od 10 do 20 cm i ważyć 500 do 1000 g, chociaż niektóre egzemplarze ważą choćby 5 kg. Dojrzałe papaje mają skórkę w kolorze pomarańczowym lub ciemnożółtym. We wnętrzu owocu znajduje się dużo szaro-czarnych, małych, kulistych i jadalnych nasion. Sam jadalny miąższ jest bardzo słodki i soczysty i ma zwykle barwę czerwono-pomarańczową lub żółtą.

Istnieje wiele odmian melonowca adekwatnego, które różnią się od siebie smakiem, wyglądem miąższu, a także wielkością.
W Ameryce Południowej popularne są odmiany „Hortus Gold” i „Honey Gold” o złoto-żółtej skórce i żółtym miąższu. Słodkie, jędrne owoce w żółto-pomarańczowym kolorze „Solo” uprawiane są na Hawajach. Te odmiany są mniejsze niż większość papai uprawianych w tropikalnej Ameryce. Odmiany uprawiane w Ameryce Środkowej są większe, często mają kształt cylindryczny, takie jak „Cartagena”, „Cedro” i „Santa Cruz Giant”.

Jak smakuje papaja?

Smak tego tropikalnego owocu zależy od jego dojrzałości oraz oczywiście od odmiany. Dojrzały, miękki owoc jest słodki i ma kremową konsystencję, która rozpływa się w ustach. Smak papai pod tym względem jest bardzo zbliżony do mango czy melona kantalupa.

Świeża papaja

Świeża papaja – jak ją jeść?

Papaja jest uprawiana ze względu na miąższ i suszone nasiona. Dojrzałe owoce papai najlepiej jest spożywać tak jak inne owoce tropikalne — w całości, w plasterkach, z cukrem i sokiem z limonki lub w sałatkach owocowych.

Przed spożyciem papaję musimy umyć i obrać ze skórki. Potem kroimy ją na dwie połówki wzdłuż i dzięki łyżki wyjmujemy pestki. Pozostały miąższ możemy pokroić i zjeść w kawałkach.

Z papai powstaje wiele produktów ubocznych jak dżemy, napoje orzeźwiające, lody i galaretki oraz przetwory. Papaje sprzedawane są również w wersji suszonej.

Papaja suszona — jak wygląda?

Suszone kawałki papai są wytwarzane ze świeżych owoców papai, które zostały podgrzane w celu usunięcia wilgoci. Suszone papaje dostępne są w różnych wariantach i wielkościach — cięte na kawałki, kostki, paski czy plasterki. Do owoców w tej formie może być dodawany też cukier oraz konserwanty. Najlepsze są oczywiście te, które produkowane są w sposób naturalny bez żadnych dodatków. Taka papaja w wersji suszonej ma naturalnie słodki smak i lekko ciągliwą konsystencję.

Kawałki suszone papai (fot. Go4taste.pl/KB)

Suszona papaja – jakie ma wartości odżywcze?

Suszona papaja zawiera duże ilości witaminy A, przeciwutleniaczy flawonoidowych, rozpuszczalnego błonnika, witamin z grupy B, a także wapnia i potasu.
Naukowcy odkryli też, iż papaje zawierają więcej beta-karotenu niż marchew i więcej witaminy C niż owoce kiwi.

  • doskonałe źródło witaminy A;
  • bogata w przeciwutleniacze flawanoidowe;
  • zawiera kwas foliowy oraz inne witaminy z grupy B;
  • cenne źródło potasu i wapnia, żelaza, magnezu, cynku, miedzi, manganu i fosforu;
  • zawiera witaminę C, choć w znacznie niższych ilościach niż w świeżej papai.

Składniki odżywcze w suszonej papai (w 100g)

Składnik Ilość
Kalorie 295 kcal
Witamina A, RAE 62 mcg
Karoten, alfa 3 mcg
Karoten, beta 364 mcg
Kryptoksantyna, beta 782 mcg
Luteina + zeaksantyna 118 mcg
Likopen 2428 mcg
Tiamina 0.04 mg
Ryboflawina 0.07 mg
Niacyna 0.85 mg
Witamina B6 0.09 mg
Kwas foliowy, DFE 49 mcg
Witamina C 32.40 mg (36 % dziennego zapotrzebowania)
Witamina E (alfa-tokoferol) 0.80 mg
Witamina K 6.90 mcg
Cholina 16.20 mg
Wapń 54 mg
Miedź 0.12 mg (13 % dziennego zapotrzebowania)
Żelazo 0.69 mg
Magnez 56 mg (13 % dziennego zapotrzebowania)
Fosfor 27 mg
Potas 484 mg (10 % dziennego zapotrzebowania)
Selen 1.90 mcg
Sód 22 mg
Cynk 0.22 mg
Tłuszcz 0.84 g
Błonnik 4.50 g (16 % dziennego zapotrzebowania)
Cukry 67.55 g

Suszona papaja – adekwatności

Ze względu na cenne adekwatności, jedzenie suszonej papai ma wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Regularne spożywanie suszonych owoców melonowca adekwatnego:

Pomaga w kontroli wagi

Świeża i suszona papaja zawiera wiele składników odżywczych, które wspierają utratę wagi. Suszona papaja, podobnie jak inne suszone owoce, jest bogatym źródłem błonnika. W 100 g tego owocu znajduje się 4,5 g błonnika, co stanowi 16% dziennego zapotrzebowania na ten składnik u osoby dorosłej. Jedna porcja suszonej papai, czyli około 30 program zapewnia 5% dziennego spożycia błonnika, co jak na przekąskę jest całkiem dobrym wynikiem. Spożywanie odpowiednich porcji suszonej papai bez dodatku cukru może być doskonałym sposobem na niwelowanie poczucia głodu, a tym samym redukcję nadmiaru kalorii w naszej diecie.



Papaja suszona 100% - 500g – cena : 45,00 zł
Kup suszoną papaję 100% w sklepie Go4taste

Wspiera zdrowe trawienie

Papaja powinna być spożywana przez osoby, które mają problemy z procesem trawienia, a także cierpią na zaparcia i wzdęcia. Błonnik i inne związki zawarte owocach regulują procesy trawienia, a także minimalizują problemy ze wzdęciami czy zaparciami.

Bogata w przeciwutleniacze

Suszone owoce papai to skarbnica antyoksydantów, czyli związków neutralizujących szkodliwe wolne rodniki w organizmie. Papaja jest bogaty źródłem m.in. karotenoidów. Jej regularne spożywanie może nas chronić przed zachorowaniem na poważne choroby przewlekłe.

Dba o zdrowie wątroby

Badania udowodniły, iż spożywanie papai sprzyja zdrowie wątroby. Suszone owoce papai mogą mieć działanie antyhepatotoksyczne. To oznacza, iż może ona skutecznie działać osłonowo i chronić organizm przed potencjalnym szkodliwym działaniem niektórych leków.

Nasza suszona papaja bez konserwantów (fot. Go4taste.pl/KB)

Sprzyja zdrowiu serca

Suszone owoce papai są bogate w witaminę A oraz flawonoidy, które zapobiegają utlenianiu cholesterolu a tym samym zatykaniu się naczyń krwionośnych. Związki te wzmacniają też naczynia krwionośne i tym samym wpływają na poprawę krążenia krwi zdrowia serca.

Pomaga w obniżeniu ciśnienia we krwi

Potas zawarty w suszonych owocach papai może również pomagać w kontrolowaniu ciśnienia krwi, a tym samym obniża ryzyko pojawienia się chorób serca czy udaru.

Zarządzanie zapaleniem stawów

Spożywanie papai suszonej może również zapobiegać uszkodzeniom tkanki kostnej, w tym uszkodzeniu stawów. Wszystko za sprawą likopenu — związku o adekwatnościach przeciwzapalnych, który może wspierać leczenie zapalenia stawów i zapobiegać pojawianiu się zmian zwyrodnieniowych. Likopen poprawia również odporność organizmu.

Pozytywnie wpływa na zmysł wzroku

Spożywanie suszonej papai korzystnie wpływa na kondycję naszego wzroku. Owoc ten zawiera duże ilości witaminy A, beta-karotenu, karotenoidów, luteiny i zeaksantyny. Wszystkie związki odgrywają istotną rolę w zdrowiu narządów wzroku. Spożywanie papai minimalizuje ryzyko pojawienie się poważnych chorób wzroku między innymi zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry, czy zaćmy.

Poprawia wygląd skóry i włosów

Kwas foliowy zawarty w suszonych owocach pozytywnie wpływa również na kondycję włosów. Dzięki temu włosy rosną szybciej i wyglądają na o wiele zdrowsze. Witamina A z kolei bierze udział w procesie powstawania sebum, za pomocą którego włosy wyglądają na miękkie i nawilżone. Enzymy zawarte w suszonej papai wpływają również pozytywnie na wygląd skóry. Sprawiają, iż staje się miękka, gładka i sprężysta.

Suszona papaja w kawałkach to doskonały dodatek do dań na słodko i pikantnych (fot.Go4taste.pl/KB)

Suszona papaja – jak jeść?

Suszone kawałki papai, przygotowane bez dodatku cukru, to prawdziwa uczta dla podniebienia. Z powodzeniem możemy je jeść bezpośrednio z opakowania jako zdrową przekąskę w ciągu dnia. Suszone kawałki papai można też dodawać do ulubionych dań, wzbogacając ich smak. Kawałki papai dobrze komponują się z jogurtem, lodami, muesli czy śniadaniową owsianką. Można je również posiekać i dodawać do smoothie czy koktajli. Dodadzą też egzotycznego aromatu i smaku różnym ciastom babeczkom, ciastu chlebowemu czy innym wypiekom.

Oto kilka pomysłów na wykorzystanie suszonych kawałków papai w kuchni, które z pewnością wzbogacą codzienne menu:

1. Śniadaniowa granola

Wzbogać domową granolę o kawałki suszonej papai. Ich słodki smak doskonale komponuje się z chrupiącymi płatkami, orzechami i nasionami. To nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na rozpoczęcie dnia.

2. Domowe musli

Nie masz czasu w granolę? W takim razie przygotuj szybsze musli. Kawałki papai świetnie sprawdzą się jako dodatek . Połącz je z płatkami owsianymi, suszonymi owocami, a także mlekiem lub jogurtem na pożywne śniadanie lub lekki deser.

3. Egzotyczne sałatki

Dodanie suszonej papai do sałatek owocowych lub warzywnych, to prosty sposób na urozmaicenie standardowego przepisu o słodkie tropikalne nuty. Spróbuj połączyć je z rukolą, orzechami, kozim serem i sosem balsamicznym dla wyjątkowo zbalansowanego smaku.

4. Tropikalne sosy i dipy

Zblenduj suszoną (wcześniej uwodnioną) papaję na gładki krem, który może służyć jako dip do świeżych owoców lub jako sos do deserów. Dzięki swojej naturalnej słodyczy i kremowej konsystencji suszona papaja stworzy idealny dodatek do słodkich przekąsek.

5. Kanapki z nutą egzotyki

Użyj kawałków suszonej papai jako słodkiego elementu w kanapkach. Słodka papaja będzie doskonale komponować się z wędlinami i serem. Połącz je z chudą szynką lub indykiem, serem i świeżą zieleniną.

6. Pikantno- słodkie marynaty

Zmiel suszone kawałki papai wraz z przyprawami takimi jak papryczka chili, czosnek i limonka, tworząc aromatyczną pastę idealną do marynowania mięs, szczególnie drobiu i wieprzowiny.

7. Deserowe posypki

Suszoną papaję można też posiekać na drobne kawał i użyć jako posypki. Posyp kawałkami suszonej papai lody waniliowe, panna cottę lub inne kremowe desery. Doda to słodyczy oraz tropikalnego charakteru twoim ulubionym słodkościom.

8. Napoje — smoothie i koktajle

Dodaj kawałki papai do napojów i koktajli, aby wzbogacić ich smak i wartość odżywczą. Suszone papaje mogą być świetnym dodatkiem do zimnych herbat owocowych lub smoothies, nadając im głębi i bogactwa smaków. Możesz zmiksować je w blenderze lub dodać w pokrojonych na mniejsze cząstki kawałkach.

9. Zdrowe batony energetyczne

Zrób domowe batony energetyczne, mieszając suszoną papaję z orzechami, nasionami chia, miodem i płatkami owsianymi. To doskonały i zdrowy sposób na szybką przekąskę pełną energii.

Suszona i świeża papaja – gdzie kupić?

Świeżej papai raczej nie znajdziesz w małym, osiedlowym sklepie. Owoce te są jeszcze stosunkowo trudno dostępne. Soczyste papaje można dostać w większych super i hipermarketach, w sklepach dyskontowych i sieciowych lub on-line.
Papaje w wersji suszonej dostępne są przez cały rok. Najszybciej dostaniesz je w sklepie internetowym. Cena papai suszonej jest zróżnicowana w zależności od dostawcy. zwykle za 100 g papai suszonej musimy dać średnio 6-8 złotych.

Idź do oryginalnego materiału