Kobiecość poza stereotypem
Wystawa „Pamięć ziemi” otworzy się 5 lipca o godzinie 18.00 w Galerii Labirynt przy ul. ks. J. Popiełuszki 5. To spotkanie z twórczością Katarzyny Górnej, która od lat konfrontuje utarte wyobrażenia o kobietach z rzeczywistością – i robi to odważnie, a jednocześnie z czułością.

Oddam, szukam, pozdrawiam, praca
Sprawdź, co oferują i czego szukają mieszkańcy Lublina
W nowych pracach artystka odwołuje się do neolitycznych figur Wenus, reinterpretując je w świetle najnowszych odkryć antropologii. Pokazuje, iż w przeszłości dojrzałe kobiety były nie tylko symbolem płodności, ale przede wszystkim depozytariuszkami wiedzy, opiekunkami i przewodniczkami społeczności.
Zobacz również

Po 18 latach zamknęli kultową restaurację w Lublinie. W jej miejsce powstanie nowy lokal z kuchnią włoską i regionalną (zdjęcia)
Wystawa, która zmienia perspektywę
Katarzyna Górna proponuje przesunięcie spojrzenia od male gaze ku logice współistnienia i empatii. Zestawia swoje wcześniejsze prace – krytyczne wobec stereotypów – z nowymi, które niosą afirmatywne przesłanie.
Artystka pokazuje, iż dojrzałość to nie koniec roli społecznej kobiety, ale moment, w którym zyskuje się prawdziwy głos i siłę. To „pamięć ziemi”, czyli doświadczenie, którego nie można zastąpić.
Zobacz również

Paraliż na al. Unii Lubelskiej w Lublinie od 30 czerwca. Przewiązki, zakaz skrętu, ograniczenie prędkości i duże utrudnienia
Szczegóły wydarzenia
- Wernisaż: 5.07.2025 (sobota), godz. 18.00
- Miejsce: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
- Wystawa czynna: do 17.08.2025, wt.-niedz., godz. 12.00–19.00
- Wstęp: wernisaż – bezpłatny; później 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy
- Język: wydarzenie w języku polskim (brak tłumaczenia na PJM, ukraiński, angielski)
Zobacz również

Złość, euforia i wielkie emocje – tak UMCS podsumował sportowy czerwiec
Kto stoi za tym projektem?
Katarzyna Górna to ważna postać polskiej sztuki współczesnej, absolwentka pracowni Grzegorza Kowalskiego. W swojej twórczości łączy krytyczne spojrzenie na wizerunek kobiet z wrażliwością na naturę i ekologię.
Brała udział w wystawach m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, MOCAK-u, Prague Biennale czy NBK Berlin. Od lat aktywnie działa na rzecz artystek i artystów w Polsce.
A Ty jak postrzegasz dojrzałość kobiet? Czy zgadzasz się z tym, iż niesie ona szczególną moc i wiedzę? Podziel się swoją opinią w komentarzach!