Pamiątka z Polski. Rozmowa z MARKIEM TRACZYKIEM

angora24.pl 4 miesięcy temu

– Polska warta pamiątki?

– Ależ absolutnie. Jesteśmy ciekawym krajem, wartym zwiedzenia i przypominania sobie.

– Dowody?

– Rzesze turystów nas odwiedzających każdego roku. I to z całego świata.

– Właśnie w Dusznikach poznałam Japonkę, która przyjeżdża z Sydney od 14 lat specjalnie na Festiwal Chopinowski. A parę osób z Houston choćby od 24 lat!

– Otóż to. Byliśmy zawsze dumni z naszej gościnności. Uważaliśmy ją za silny akcent naszej tożsamości narodowej i państwowej.

– Coś się w tym względzie zmieniło? Zmienia?

– 35 lat transformacji gospodarczej i politycznej nie mogło pozostać bez śladu. Zrobiliśmy na wszystkich polach, także w turystyce przyjazdowej, przyspieszony kurs przedsiębiorczości kapitalistycznej. Generalnie wyszło nam to na dobre.

– Czyli robimy biznes?

– Nie ma wyjścia. jeżeli chcemy się bogacić i poprawiać warunki życia.

– A emocje?

– Są najważniejsze. Trzeba o nie dbać i pielęgnować jak nigdy dotąd.

– Kiedyś było to naturalne.

– Teraz też jest. Nie wszystkich zarabianie pieniędzy wyprało z życzliwości, solidarności, bezinteresowności. Nie ma nic złego w tym, iż podejmujemy gości i chcemy na tym uczciwie zarobić.

– Bazę już mamy…

– Hotele, spa, restauracje, obiekty i atrakcje turystyczne mamy na poziomie europejskim i światowym, do tego odnowioną infrastrukturę przez samorząd terytorialny, autostrady… I każdego dnia dosłownie coś się na lepsze jeszcze zmienia.

– A co z nadbudową?

– Wspomniałaś o najstarszym festiwalu pianistycznym na świecie – w przyszłym roku 80. edycja! Szacunek dla organizatorów, iż udało im się utrzymać poziom i publiczność. Ale takich miejsc i wydarzeń są w naszym kraju tysiące, dziesiątki tysięcy… W dawnych latach ludzie opuszczali miejsce pobytu za chlebem. Dzisiaj też tak się dzieje, oczywiście, ale zdecydowanie częściej robią to w poszukiwaniu nowych przeżyć i wrażeń. Cieszę się, iż także w Polsce.

– Zdobywają je i wywożą. Ale tobie to nie wystarcza…

– Jest OK. Ale chciałoby się więcej. Marzy mi się, aby turyści wyjeżdżali z naszego kraju objuczeni jak wielbłądy polskimi pamiątkami. To duży biznes. Jego potencjał nie w pełni wykorzystujemy.

– Dlaczego?

– Z braku promocji, odpowiednich certyfikatów, ale też i jakości, sklepy z pamiątkami zapchane są tandetą wyprodukowaną w Azji – taki np. smok wawelski. Patrząc na to z drugiej strony – są interesujące produkty pamiątkowe w regionach turystycznych, popularne lokalnie. I warto nadać im rangę ogólnopolską, aby mieć pewność, iż z dumą wyjadą z turystami do Nowego Jorku, Abu Dhabi czy Osaki.

– Dlatego ten konkurs?

– W rzeczy samej. Chcemy ogarnąć to, co już Polska pamiątkowa oferuje, ale i zaprosić do inspiracji. Czuję, iż potencjał rodaków w tym względzie sięga kosmosu.

– Co trzeba zrobić?

– Przede wszystkim zgłosić się do nas, żeby wszechświat usłyszał i zobaczył. A także dostać nagrodę i zyskać rozgłos. A potem zwiększyć sprzedaż i cieszyć się, iż pamiątka z Polski trafi na Rapa Nui czy Grenlandię.

– Rozumiem, iż krasnal z Wrocławia czy pierniki z Torunia, ale żeby gra czy aplikacja komputerowa?

– Polska się zmienia. Nowocześnieje. W konkursie mamy 13 kategorii, sugerowanych kilkaset produktów. Sky is the limit.

– Zgłaszają sami producenci?

– Mogą też ich bliscy lub znajomi, artyści z nowymi pomysłami. Zależy nam na najszerszej reprezentacji. Tylko trzeba się spieszyć. Ze względu na duże zainteresowanie termin nadsyłania przedłużamy do 20 wrześ nia. Przybędzie też nagród.

– Kiedy ogłoszenie laureatów i wręczanie?

– Podczas Targów Polskiego Produktu Turystycznego „Pamiątka z Polski” w Krakowie, 5 – 6 października.

– To zgłaszam moich przyjaciół od Chopina. Gdzie to zrobić?

– Na polishsouvenirs.org.

Idź do oryginalnego materiału