Pałac w Mosznej to najbardziej malowniczy pałac w naszym kraju. Jego wschodnie skrzydło wzorowane było na bawarskim zamku Neuschwenstein, który znamy z czołówek produkcji Disneya. Nic dziwnego, iż turyści, którzy po raz pierwszy przybywają do Mosznej, czują się jakby przenieśli się do bajki! Pałac w Mosznej przyciąga swoją magią i niezwykłością! Na co warto w nim zwrócić uwagę?
Pałac w Mosznej został wzniesiony w XVIII wieku. Wtedy to rodzina Reisewitz wybudowała barokową rezydencję (środkowa część dzisiejszego obiektu). Przez kolejnych 100 lat pałac przechodził z rąk do rąk, aż w końcu w 1866 r. trafił w ręce rodziny Wincklerów. Barokowa rezydencja spaliła się w 1896 r., a ówczesny właściciel Franz Hubert Tiele-Winckler (drugie nazwisko przejął po bogatej małżonce pochodzącej z rodziny arystokratycznej) zdecydował o jej odbudowie… Wtedy to właśnie padł pomysł, by nie tylko odrestaurować dawny barokowy pałac, ale i wznieść okazałe wschodnie skrzydło, które jest najbardziej bajkowym elementem całego obiektu!
Pałac w Mosznej dzisiaj
Pałac w Mosznej w tej chwili składa się z trzech części. Wschodnie skrzydło jest najbardziej okazałe i to ono głównie wprawia w zachwyt turystów. Środkowa część pałacu to pierwotny obiekt, który został wzniesiony w XVIII wieku. Zachodnie skrzydło zostało natomiast zbudowane na początku XX wieku. Wzniesiono je specjalnie dla cesarza Wilhelma II. Przyjeżdżał on do Mosznej wraz ze swoją rodziną. Jego głównym celem były polowania w okolicznych lasach.
Rodzina Tiele-Wincklerów musiała opuścić swój pałac w 1945 roku. Armia Radziecka, która go zajęła niestety rozkradła całkowicie wyposażenie. Pałac nie został zniszczony z zewnątrz, ale z jego oryginalnego wyposażenia kilka pozostało. Pałac w Mosznej w 1972 roku został zaadaptowany na Centrum Leczenia Nerwic. Taką funkcję pełnił aż do 2013 roku. Wówczas to szpital został przeniesiony do nowoczesnego budynku zlokalizowanego nieopodal pałacu. Pałac natomiast udostępniono turystom. Można go zwiedzać, funkcjonuje tu także hotel i restauracja. Regularnie realizowane są tu również przeróżne wydarzenia kulturalne.
Pałac czy Zamek?
Pałac w Mosznej przez wiele osób nazywany jest potocznie zamkiem… Czy słusznie? I tak i nie:) Pałac w Mosznej nigdy nie był zamkiem, jeżeli chodzi o architektoniczne znaczenie tego słowa. W całej swojej historii nie pełni on nigdy funkcji obronnej. W jego architekturze na próżno również szukać jakichkolwiek znaków, które wskazywałyby, iż jest zamkiem. Skąd zatem wzięła się nazwa “zamek”, która łączona jest z pałacem w Mosznej? Zamek Moszna to nazwa spółki zarządzającej obiektem. Ich zdaniem “zamek” ma lepszy wydźwięk marketingowy. Tak też powszechnie mówi się o obiekcie w Mosznej. W ten oto sposób pałac stał się zamkiem!
Pałac w Mosznej ma 99 wieżyczek i 365 pomieszczeń. Istnieją różne teorie na temat tego, dlaczego akurat tyle. 99 wieżyczek miałoby symbolizować posiadanie przez rodzinę Tiele-Wincklerów 99 wsi w okolicy. Jakby posiadali 100 wsi (a co za tym idzie 100 wieżyczek) to właściciel pałacu musiałby opłacić cały garnizon wojska. Inna z teorii mówi, iż Tiele-Winckler był członkiem loży masońskiej i przykładał dużą wagę do liczb. Jaka jest prawda? Tego prawdopodobnie już nigdy się nie dowiemy…
Pałac w Mosznej – jak wygląda zwiedzanie?
Pałac w Mosznej z parkiem można zwiedzać codziennie, niezależnie od pory dnia. Wieczorami w piątki i soboty odbywa się tzw. ekstremalne zwiedzanie Pałacu w Mosznej, na którym udostępnione zostają turystom podziemia i inne pomieszczenia na co dzień pozostające zamknięte. Największe tłumy odwiedzających Pałac w Mosznej są w maju, kiedy to odbywa się tutaj Święto Kwitnących Azalii. Oprócz możliwości podziwiania pięknych kwiatów, w pałacu organizowane są liczne koncerty i spotkania ze znanymi osobistościami świata kultury. Szczegółowy cennik i godziny otwarcia Pałacu w Mosznej można znaleźć TUTAJ.
Zwiedzanie przypałacowego parku
Będąc w Mosznej koniecznie należy się również wybrać na spacer po przypałacowym parku. To przepięknie zagospodarowana przestrzeń, która ma ponad 100 lat. Powstała wraz z odbudową pałacu po pożarze w 1896 roku. Park przy pałacu w Mosznej ma ponad 20 hektarów. Tworzą go malownicze alejki, pośród których rosną niezwykłe rośliny. Do najciekawszych należą ponad 100-letnie różaneczniki. Są także azalie, które są chyba najbardziej znanymi roślinami na całym zamku. W parku w Mosznej znajduje się również cmentarz rodziny Tiele-Wincklerów. W jego pobliżu funkcjonuje natomiast stadnina koni.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!