Okres jesienno-zimowy sprzyja klimatycznym wieczorom przy kominku. Grzane wino można podać gościom podczas świątecznej kolacji lub na powitanie Nowego Roku. Co sprawi, iż domowy grzaniec będzie smakował jak tradycyjny napój serwowany w Galicji, czyli historycznym obszarze na pograniczu Polski i Ukrainy? Sprawdź z nami dwa proste przepisy w wersji z alkoholem i bezalkoholowej.
REKLAMA
Zobacz wideo Liściasta herbata w torebkach. Idealnie sprawdzi się jako prezent!
Grzaniec galicyjski - lista składników
Jak przygotować grzane wino zgodnie z tradycyjnym przepisem? Zacznij od zakupu butelki ulubionego czerwonego wina. A tutaj podajemy listę dodatków i przypraw:
gałka muszkatołowa,
imbir,
miód płynny,
cynamon,
goździki,
kawałki owoców.
Grzane wino - przepis krok po kroku
Przepis na grzane wino należy do tych banalnie prostych. Zacznij od przygotowania średniej wielkości garnka, do którego wlejesz wino i dodasz resztę składników. Całość podgrzej (idealna temperatura to około 80°C). Wino będzie gotowe, gdy miód całkiem się rozpuści, a aromat przypraw będzie unosił się w całej kuchni. Na koniec do gotowego grzańca możesz dodać kawałki owoców, np. plaster pomarańczy, cytryny, pigwy czy jabłka.
Grzaniec - przepis. Cenna wskazówka
Pamiętaj o tym, iż alkohol nie może się zagotować, w przeciwnym razie straci swoją moc. Należy więc bacznie obserwować proces gotowania, aby nie dopuścić do pojawiania się tańczących po powierzchni bąbelków.
Grzaniec bezalkoholowy - rozgrzewa bez procentów
Nie wszyscy lubią alkohol i nie wszyscy mogą go pić. Grzaniec bezalkoholowy to idealne rozwiązanie nie tylko dla kierowców, ale też kobiet w ciąży czy osób, które przyjmują leki wchodzące w reakcję z alkoholem. Jak przygotować napój bez przysłowiowego "prądu"?
Czym zastąpić alkohol w przepisie na grzaniec? Do przygotowania napoju pełnego aromatów, po którym będzie można wsiąść za kółko, można użyć wina bezalkoholowego lub owocowej herbaty. Przygotowanie przebiega dokładnie tak, jak w przypadku wersji z alkoholem. Zaparzoną herbatę gotujemy razem z miodem i przyprawami. Do finalnej wersji można dodać też kawałki ulubionych owoców.
W czym podawać grzaniec?
Aromatyczne grzane wino można podawać w tradycyjnym kuflu z grubego szkła, ale doskonale sprawdzą się też kubki ze świątecznym motywem. Grzane wino warto serwować też w dzbanku z podgrzewaczem, ale w tym przypadku temperatura wina powinna być niższa niż wspomniane już 80°C. Do dekoracji warto wykorzystać plastry pomarańczy, które przecięte wystarczy zawiesić na brzegu kufla lub świątecznej filiżanki.
Po uroczystym obiedzie goście z pewnością docenią magiczną chwilę z aromatycznym grzańcem przy kominku. Grzaniec sprawdzi się też po mroźnym spacerze lub domowej imprezie w zimowym klimacie.