Ostaš- Skalne Miasto w Czechach

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Ostas


Ostaš to szczyt wznoszący się na wysokość 700 m n.p.m. leżący w czeskiej części Gór Stołowych. Jego charakterystyczną cechą jest piaskowcowa płaska część szczytowa, która poprzecinana licznymi szczelinami, tworzy skalny labirynt. Zbocze szczytu usiane jest natomiast licznymi, przeróżnymi formacjami skalnymi, które pobudzają fantazję osób odwiedzających to miejsce. Ostaš jest także popularnym miejscem, wśród fanów wspinaczki skałkowej (więcej na temat wspinaczki w Ostaš przeczytacie TUTAJ).

Skalne Miasto Ostaš

Skalne Miasto Ostaš- jak dojechać?

Skalne Miasto Ostaš leży w czeskiej części Gór Stołowych, w okolicach miejscowości Police nad Metují, kilkanaście kilometrów od polsko-czeskiej granicy. Z naszego kraju najłatwiej jest tutaj dotrzeć przekraczając granicę w Tłumaczowie, skąd przez Broumov dojedziemy pod Ostaš w ok. 30 minut. Inną opcją dojazdu pod to Skalne Miasto jest przekroczenie granicy w Golińsku i przez miejscowość Teplice nad Metují dotrzemy tu również w ok. 30 minut.

Przy głównej drodze wiodącej do Polic nad Metují, w miejscowości Pěkov znajduje się kierunkowskaz prowadzący nas pod samo Skalne Miasto Ostaš. Po ok. 1- kilometrowym podjeździe do góry docieramy pod osiedle domków letniskowych, gdzie znajduje się parking. Jest on płatny w okresie wiosenno-letnim. Koszt postoju to 100 Kč za cały dzień lub 25 zł (stan na 2023 rok).

Trasa: Ostaš – Ostaš | mapa-turystyczna.pl

Zgubić się w skalnym labiryncie

Skalne Miasto Ostaš składa się z dwóch części- labiryntu górnego, którego zwieńczeniem jest szczyt Ostaš oraz dolnego labiryntu, zwanego Kocim Zamkiem (cz. Koci Hrad). My, zwiedzanie skalnego miasta rozpoczynamy od jego górnej części. Prowadzi do niej szlak znakowany na kolor niebieski. Po kilkuset metrach marszu ścieżką, która delikatnie wznosi się ku górze, docieramy do pierwszych formacji skalnych. Maszerujemy wygodną, szeroką ścieżką, z której perspektywy możemy podziwiać te cuda stworzone przez naturę.

Po chwili szlak wyprowadza nas na drewniane schody, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wprowadzają nas w skalny labirynt. Maszerujemy wąskimi korytarzami wśród wysokich na kilkadziesiąt metrów skał. Szlak poprowadzony jest często w taki sposób, iż sami nie wpadlibyśmy na to, by przeciskać się przez naprawdę wąskie przejścia. Co chwilę czekają na nas wykute w skale schodki, które wyprowadzają nas w kolejne tajemne miejsca, z których możemy podziwiać osobliwe utwory skalne.

Szlak niebieski jest tak poprowadzony, by wyprowadzić nas na szczyt Ostaš. Po drodze na niego koniecznie zatrzymajcie się na kilku punktach widokowych, z których rozpościera się panorama obejmująca nie tylko Góry Stołowe, ale i Kamienne, Sowie, Orlickie, czy Bystrzyckie. Zmierzając ku szczytowi, Waszą uwagę przykuje z pewnością także Skalna Czaszka, Żaba oraz Diabelskie Auto.

Skalna Czaszka
Diabelski Samochód
Na jednym z punktów widokowych

Szczyt Ostaš z piękną panoramą

Na wierzchołkowej płycie skalnej Ostaš znajduje się, tzw. Frydlancka Skała, na której umiejscowiony został duży punkt widokowy. Rozpościera się z niego zdecydowanie najładniejsza panorama w całym Skalnym Mieście. Dojrzymy przede wszystkim Góry Suche z Ruprechtickim Szpiczakiem, Suchawą, czy Włostową. Widzimy również masyw Lesistej Wielkiej w Górach Kamiennych oraz Skalnika w Rudawach Janowickich. Spoglądając na zachód, dojrzymy natomiast najwyższe szczyty Gór Stołowych oraz Broumowskich Ścian. Ze szczytu nieco okrężną drogą, ale nie przebiegającą już przez skalny labirynt docieramy na początek szlaku. Przebycie tego odcinka zajęło nam ok. 2 godzin, ale pamiętajcie, iż maszerowaliśmy ze wszystkiego ciekawą 3-latką:)

Spoglądając na Góry Stołowe
Widok na Góry Kamienne
Na punkcie widokowym na Frydlanckiej Skale

Koci Zamek- Dolny Labirynt Ostaš

Wracając z górnego labiryntu w stronę parkingu, na jednym z rozwidleń wybierzcie szlak zielony, który doprowadzi Was do Kociego Zamku. To dolny labirynt skalny, który wcale nie jest mniej urokliwy niż ten położony w okolicach najwyższego wierzchołka Ostašu. Do Kociego Zamku dotrzemy po ok. 700 metrach marszu. Składają się na niego liczne formacje skalne, ulokowane na długości ok. 1 kilometra. Zwane są one Kocimi Skałami, nic więc dziwnego, iż “zamieszkują” one Koci Zamek, do którego nas zapraszają. Początkowo idziemy ścieżką wiodącą na skraju przepaści. Mamy dzięki temu okazję podziwiać niektóre formacje skalne z góry.

Kocie Skały
Koci Zamek
Koci Zamek

Po ok. 10 minutach szlak schodzi w dół i wprowadza nas w tajemniczy skalny labirynt. Mamy okazję nieco się tutaj przeciskać. Rada od nas- plecaki zostawcie, gdzieś z boku. Tutaj będą Wam tylko i jedynie przeszkadzać. Wędrując wśród Kocich Skał, koniecznie zaglądnijcie jeszcze do Jaskini Braci Czeskich. Choć nazwa może nieco mylić, to nie jest to jaskinia, ale wyjątkowo ciasny skalny korytarz, nad którym pomiędzy skałami zawisł potężny głaz. Miejsce to w XVI wieku było kryjówką dla prześladowanych czeskich ewangelików, stąd jego nazwa.

Jaskinia Braci Czeskich
Kamień zwisający kilkadziesiąt metrów nad ziemią w Jaskinie Braci Czeskich

Najważniejsze informacje:

  • wstęp do Skalnego Miasta Ostaš jest bezpłatny;
  • na przejście wszystkich jego zakamarków zarezerwujcie sobie 3 godziny;
  • parking przy Skalnym Mieście Ostaš jest płatny w okresie wiosenno-letnim;

Będąc w okolicy, odwiedźcie także inne skalne miasta:

  • Skalne Miasto Adrspach;
  • Teplickie Skały;
  • Broumowskie Ściany;
  • Szczeliniec Wielki;
  • Błędne Skały;

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału