Orlica – opis szlaku, wieża widokowa [Góry Orlickie]

manawpodrozy.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Orlica


Orlica to szczyt wznoszący się na wysokość 1084 m n.p.m., dzięki czemu dzierży miano najwyższego w polskiej części Gór Orlickich (najwyższym szczytem całych Gór Orlickich jest leżąca u naszych południowych sąsiadów- Wielka Desztna). Dlatego Orlca jest zaliczana do Korony Gór Polski. Najpopularniejszy szlak, który na nią prowadzi wiedzie z Zieleńca – przysiółka Dusznik-Zdroju. Zieleniec w zimie zamienia się narciarską stolicę województwa dolnośląskiego. A to wszystko za sprawą dużej liczby wyciągów narciarskich, bogatej oferty noclegowej i przede wszystkim sporej liczby narciarzy, którzy odwiedzają tą miejscowość.

Orlica – wieża widokowa

Z Zieleńca na Orlicę

Gdzie w Zieleńcu znajduje się początek szlaku wiodącego na szczyt Orlicy? Jadąc od strony Dusznik-Zdroju (krajowej 8-ki) należy go szukać tuż przed Zieleńcem, a charakterystycznym elementem jest, tzw. kamień Rübartscha. Znajduje się tutaj parking, który pomieści ok. 10 samochodów, a także przystanek autobusowy. jeżeli nie znajdziecie tutaj miejsca dla swojego pojazdu, to raczej bez problemu zaparkujecie na dużym parkingu znajdującym się ok. 500 metrów dalej. Teraz tylko odnajdźcie zielony kolor szlaku i podążajcie z tym kolorem aż do osiągnięcia głównego celu- szczytu Orlicy.

Nagrana trasa: Move | mapa-turystyczna.pl
Początek szlaku na Orlicę z Zieleńca

Wędrówka z śladami Heinricha Rübartscha

Jak już znajdziemy miejsce parkingowe i będziemy gotowi do wycieczki, wróćmy na chwilę do kamienia Rübartscha. Skąd taka nazwa? To na cześć Heinricha Rübartscha. Tutejszego propagatora turystyki pieszej i narciarstwa biegowego. Działał on w Zieleńcu pod koniec XIX wieku. To właśnie Henrich postawił na szczycie Orlicy w 1882 roku 16-metrową wieżę widokową, a niedługo później schronisko turystyczne Gasthaus zur Hohen Mense. Niestety po tym schronisku pozostały jedynie fundamenty.

Kamień ku czci Heinricha Rübartscha w Zieleńcu

Orlica – przed nami 2 kilometry wędrówki

Przed nami zaledwie 2-kilometrowy marsz, w czasie którego pokonamy ok. 170 metrów przewyższenia. Wędrujemy szeroką, szutrową, leśną ścieżką, która idealnie nadaje się do tego, aby podążać nią z wózkiem dziecięcym, czy w zimie z sankami. Po drodze niestety nie uświadczymy jakiś oszałamiających widoków. Gdzieniegdzie tylko przez prześwity w drzewach można podziwiać panoramę na Góry Bystrzyckie, a także niektóre ze szczytów Gór Stołowych. Za to możemy wdychać pełną piersią zapach lasu, a przecież o to przede wszystkim chodzi, gdy wyjeżdżamy w góry;)

Pod szczytem Orlicy

Orlica – jak wejść na szczyt, a jak na wieżę widokową?

Po ok. 1 godzinie spokojnego marszu docieramy do skrzyżowania szlaków. Aby wejść na szczyt Orlicy możemy podążać:
prosto (wtedy przejdziemy na czeską stronę granicy i po dojściu do wiaty musimy skręcić w lewo, by po 50 metrach zameldować się na wierzchołku);
– albo skręcić w lewo (tutaj po ok. 50 metrach skręcamy w prawo – docieramy do wieży widokowej, a z niej to już rzut beretem na szczyt Orlicy).

Na tym skrzyżowaniu przecinamy również trasę rowerową należącą do sieci Singletrack Gacensis. Pod żadnym pozorem nie podążajcie tą trasą, bo jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla Was jak i dla rowerzystów. Pamiętajcie również, iż to rowerzyści mają tutaj pierwszeństwo, więc miejcie oczy dookoła głowy;)

Z Orlicy możemy oglądać przepiękną panoramę na Góry Stołowe
Przy wieży widokowej na szczycie Orlicy znajduje się pieczątka

Orlica – Wieża Widokowa

Na szczycie Orlicy oprócz tabliczki z wysokością i nazwą szczytu (po czesku Vrchmezi, czyli Wierch Graniczny) znajduje się obelisk upamiętniający wizytę na szczycie trzech wybitnych osobowości. W 1779 roku wierzchołek odwiedził cesarz Józef II, w 1800 prezydent USA John Quincy Adams, a w 1826 roku Fryderyk Chopin. Kilkanaście metrów na wschód od szczytu Orlicy znajduje się wieża widokowa (otwarta w grudniu 2020 roku), która powstała w miejscu starej, wzniesionej przez Rübartscha.

Oglądanie panoramy z wieży widokowej na Orlicy ułatwiają specjalne tablice
Będąc na wieży widokowej na Orlicy można również bezpłatne skorzystać z lunet
Orlica – na wieży widokowej

Wieża widokowa na Orlicy ma 25,5 metra wysokości, a widoki jakie się z niej rozpościerają obejmują całe Sudety Środkowe, Wschodnie z Masywem Śnieżnika, a także Rudawy Janowickie, czy Karkonosze. Oglądanie wdoków ułatwiają specjalne tablice, na których opisana została panorama, jaka rozpościera się z wieży. Znajdują się tu także lunety, z których korzystanie jest bezpłatne.

Na dole wieży widokowej znajdziecie również ławeczki, stoły, które są osłonięte od potencjalnego deszczu, a niektóre choćby od wiatru i zimna. Dodatkowo, rowerzyści znajdą tutaj także stojaki dla swoich dwóch kółek, więc przemierzając Singletrack Glacensis jak najbardziej mogą wstąpić na wieżę.

Na wierzchołku Orlicy znajduje się obelisk upamiętniający wizytę na nim 3 znanych osób
Na wieży widokowej na Orlicy

Orlica – szlak spod Sołtysiej Kopy

Krótki szlak na Orlicę (2,5 kilometry w jedną stronę) wiedzie również zielonym szlakiem spod Sołtysiej Kopy. Chcąc nim wędrować można zatrzymać się na parkingu przy Autostradzie Sudeckiej, z którego rozpościera się piękny widok na Duszniki-Zdrój oraz Góry Stołowe i Wzgórza Włodzickie. Z tego parkingu musimy wraz zielonym szlakiem maszerować ok. 300 metrów wzdłuż głównej drogi. Dotrzemy w ten sposób do leśnej ścieżki, która wyprowadzi nas do polsko-czeskiej granicy. Następnie wzdłuż słupków granicznych dotrzemy na szczyt Orlicy. Trasa ta jest nieco trudniejsza niż ta prowadząca z Zieleńca. Jest, jednak na pewno dużo bardziej urozmaicona i prowadzi leśną, przyjemną ścieżką.

Trasa do: Orlica, wieża widokowa | mapa-turystyczna.pl
Zielony szlak spod Sołtysiej Kopy na Orlicę
Zielony szlak spod Sołtysiej Kopy na Orlicę

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału