Oto prototyp inteligentnych okularów Oppo Air Glass 3 opartych na sztucznej inteligencji, z asystentem GPT, AR, połączeniami głosowymi i nie tylko.
Oppo właśnie zaprezentowało swoje najnowsze okulary Extended Reality — Oppo Air Glass 3 — to prototyp, który wygląda jak „zwykłe” okulary, ale posiada mnóstwo inteligentnych funkcji (przypuszczalnie firma pracuje nad kolejnymi). Z zewnątrz to dość regularnych rozmiarów para okularów z przezroczystą optyką. Jednak każdy z tych obiektywów jest w stanie wyświetlać kolorowe obrazy, a Oppo nazywa je najlżejszymi okularami AR na świecie. Ważą około 50 g (1,76 uncji) i zostały zaprojektowane z myślą o komforcie i noszeniu przez cały dzień.
Oppo wprowadziło wiele udoskonaleń technologicznych, aby wyszczuplić ramkę i zapewnić solidne wrażenia dzięki cienkim, przezroczystym wyświetlaczom optycznym. Żywiczne światłowody służące do obrazowania mają zaledwie 0,88 mm grubości i przenoszą dane obrazu z małych projektorów MicroLED, które mogą zapewnić jasność do 1000 nitów na oko.
Okulary mają współczynnik załamania światła wynoszący 1,70 – bardzo blisko współczynnika załamania szkła wynoszącego 1,5 – co przekłada się na redukcję efektu tęczy, gdy pada na nie światło zewnętrzne.
Oppo Air Glass 3 są wyposażone w głośniki w ramkach, przeznaczone do rozmów i interakcji z aplikacjami. Aby poprawić prywatność i jakość doświadczenia użytkownika, Oppo wykorzystuje tak zwaną „technologię odwróconego pola dźwiękowego” — przypuszczalnie osoby w Twoim bezpośrednim sąsiedztwie nie powinny słyszeć tego, co wydobywa się z głośników Glass 3, czyli dźwięku przeznaczonego tylko dla Twoich uszu. Mimo to Oppo twierdzi, iż jakość dźwięku dla słuchacza jest bogata i głęboka.
Aby działać, obecny prototyp Oppo Air Glass 3 wymaga sparowania z nowoczesnym telefonem Oppo z systemem ColorOS 13 lub nowszym. Sterowanie okularami odbywa się dzięki touchpadów umieszczonych na oprawkach.
Asystent i funkcje Oppo Voice
Najważniejszą nowością jest zupełnie nowy asystent głosowy AI, pracujący na własnym, dużym modelu językowym AndesGPT firmy Oppo. Sztuczna inteligencja nie znajduje się w samych okularach – aby z nią współdziałać, należy połączyć się z aplikacją na telefonie (jest ona w tej chwili dostępna tylko w Chinach). Mówi się, iż AndesGPT jest skuteczny w wyszukiwaniu informacji i łączeniu zapytań w przypadku nieco bardziej złożonych zadań, takich jak planowanie podróży.
Jeśli chodzi o funkcje, Oppo Air Glass 3 obsługują w tej chwili połączenia głosowe, odtwarzanie muzyki i przeglądanie kolorowych zdjęć. Oppo planuje dodać w przyszłych wersjach teleprompter, nawigację, timer, tłumaczenie oraz informacje o zdrowiu i kondycji.
Najwyraźniej Oppo planuje przejść przez jeszcze kilka prototypów, zanim wypuści tego typu urządzenie lub ewolucję tego produktu. Prototyp Air Glass został zaprezentowany dwa lata temu i jak dotąd postęp jest stały. Oppo uruchomiło także niedawno centrum sztucznej inteligencji, które między innymi będzie poszukiwać sposobów na integrację sztucznej inteligencji z AR i XR w przyszłości.
Póki co nie znamy żadnej daty premiery ani choćby szacunkowego terminu. Na razie jest to weryfikacja koncepcji i pokaz pracy inżynieryjnej Oppo od kuchni.
źródło: Oppo | Phone Arena