Ogród kwiatowy w Kromieryżu

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Ogród kwiatowy w Kromieryżu


Ogród kwiatowy w Kromieryżu (Kroměřížská Květná zahrada) to miejsce, które zdecydowanie powinniście odwiedzić. Całe miasto jest bardzo klimatyczne i nie bez powodu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Ogrody zmieniają się wraz z porami roku i najlepiej odwiedzać je w okresie kwitnienia kwiatów!

Przekraczając bramy ogrodu, wchodzimy do innego świata! Spacerując pomiędzy labiryntami krzewów łatwo sobie wyobrazić dawne czasy, kiedy to biskupi czy ich goście spacerowali, relaksując się w tych niezwykłych okolicznościach przyrody!

Ogród Kwiatowy w Kromieryżu to miejsce wyjątkowe i warto je odwiedzić. Niezwykła architektura, zadbana zieleń i kawał historii, to tylko niektóre z powodów do wizyty!

Lokalizacja i dojazd

Ogród kwiatowy w Kromieryżu zlokalizowany jest niecały kilometr od Rynku i Pałacu Arcybiskupiego. Samo miasto leży natomiast na Morawach Wschodnich (Kraj Zliński). Od stolicy regionu – Zlina, oddalony jest o około 35 kilometrów, od Ostrawy o 108 km, a od Brna o około 66 kilometrów.

Tuż przed wejściem do ogrodu znajduje się niewielki parking, ale miejsc na nim nie ma zbyt wiele. Jest to parking płatny. o ile zaparkowaliście w centrum, to czeka Was do ogrodów około 15 minutowy spacer. Będąc w Kromieryżu autem, zwróćcie uwagę na znaki strefy płatnego parkowania, bo w centrum możecie się niemile zaskoczyć, o ile nie uregulujecie opłaty.

Ogród kwiatowy w Kromieryżu – bilety i godziny otwarcia

Godziny otwarcia ogrodu kwiatowego są zróżnicowane w zależności od pory roku. Najlepiej sprawdzić je na stronie ogrodu. Bilet wstępu kosztuje 140 CZK dla osoby dorosłej oraz 110 CZK dla seniorów i starszej młodzieży. Dzieci i młodzież w wieku 6-17 lat płacą za bilet 40 CZK.

Istnieje możliwość zwiedzania ogrodu z przewodnikiem. Bilet kosztuje dla osoby dorosłej 200 CZK, a dla seniorów i młodzieży 160 CZK. Dzieci i młodzież w wieku 6-17 lat płacą po 60 CZK. Możecie zdecydować się także na zwiedzanie ogrodów wraz z wycieczką z przewodnikiem po rotundzie. Ceny biletów są wtedy takie same jak w przypadku zwiedzania z przewodnikiem.

Ogród Kwiatowy w Kromieryżu posiada darmową aplikację mobilną, w której znajdziecie także polską wersję językową. Możecie ją pobrać tutaj.

Historia ogrodu

Ogród powstał w drugiej połowie XVII wieku, a inicjatorem jego powstania był biskup ołomuniecki Karol von Liechtenstein-Castelcorn. Pierwsza faza budowy zakończyła się w 1675 roku, a druga kilka lat później. Pracami nad powstawaniem tego niezwykłego założenia kierował Filiberto Luchese, a po jego śmierci, Giovanni Pieto Tencalla. Wiele osób twierdzi, iż główna wizja ogrodu, inspirowana francuskimi posiadłościami pojawiła się w głowie biskupa, a architekci mieli ją zrealizować.

W 1668 roku w ogrodzie powstała obecna do dzisiaj rotunda. Jej projektantem był Giovanni Pietro Tencalla. W 1908 roku zamontowane w niej zostało wahadło Foucaulta, które pokazuje ruch Ziemi. Na przestrzeni lat ogród kwiatowy w Kromieryżu przechodził mniejsze i większe remonty, np. za czasów biskupa Maxmiliána Josefa Sommerau-Beckha czy Teodora Kohna.

Ogród jest częścią zabytku „Ogrody i pałac Kromieryż”, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. Swój blask odzyskał on głównie dzięki pracom, które w latach pięćdziesiątych XX wieku przeprowadził Pavel Janák oraz dzięki późniejszej renowacji z 2014 roku.

Co Was czeka na miejscu?

Jak pewnie zauważyliście w części dotyczącej biletów, macie do wyboru trzy sposoby zwiedzania. Pierwsze to zwiedzanie samodzielnie, na które poświęcić powinniście około 60 minut, drugie to zwiedzanie z przewodnikiem, które trwa około 90 minut, a dla grup wymagana jest rezerwacja. W przypadku zwiedzania rotundy musicie zarezerwować około 30 minut.

Do ogrodu wchodzimy przez niewielki pawilon. W którym znajdują się też ogrody zimowe. Później można już swobodnie błądzić pomiędzy krzewami i kwiatami, ale nie zapomnijcie zobaczyć Rotundy i kolumnady. Ta pierwsza, jak już wspominałem, zbudowana została w 1668 roku w samym sercu założenia ogrodowego. Budynek interesujący jest z zewnątrz, ale największe wrażenie robi w środku. Okna z kolorowego szkła, niezwykłe malowidła i detale architektoniczne sprawiają, iż jest to obiekt warty zobaczenia.

Kolumnada, a adekwatnie galeria arkadowa powstała w 1671 roku, a jej projektantem był również Giovanni Piętro Tencalla. Ma 244 metry i zajmuje jedną ze ścian ogrodu. Było to miejsce eksponowania 44 rzeźb, wśród których 22 to postacie męskie, a drugie 22 to kobiety. Autorem rzeźb był Michael Mandík, a nad rzeźbami pracował wspólnie z Michaelem Zürnem młodszym. W środku kolumnady znajdowały się kiedyś fontanny, ale nie dotrwały do dzisiejszych czasów. Na froncie budowli znajduje się natomiast 46 popiersi przedstawiających boginie i bogów greckich oraz rzymskich, a także bohaterów mitologicznych i inne istoty. Na górze kolumnady znajduje się taras widokowy, z którego dobrze widać teren ogrodu.

Dzisiaj ogród kwiatowy w Kromieryżu to mieszanka stylów. Znajdziemy tutaj zarówno elementy późnorenesansowe, jak i barokowe, klasycystyczne, jak i cechy pasujące do ogrodów francuskich. Wiele osób uważa to miejsce za jeden z najlepszych przykładów architektury ogrodowej w Europie. Całość założenia ma kształt prostokąta o wymiarach 300 x 485 metrów.

Oprócz kwiatów i krzewów znajdziecie w ogrodzie także sporo elementów małej architektury takich jak ławeczki, fontanny, labirynty, ale również obiekty takie jak ogród pomarańczowy, szklarnie, ptaszarnia czy bażanciarnia.

Co w okolicy?

Ogród kwiatowy w Kromieryżu to wyjątkowe miejsce, ale wyjątkowa jest także jego okolica. W samym mieście czeka na Was Pałac Arcybiskupi z niezwykłymi ogrodami, a i sam Kromieryż jest bardzo urokliwy. Kromieryż leży w Zlińskim Kraju więc oczywiście warto odwiedzić stolicę – Zlin. To miasto Tomasza Baty, w którym na każdym kroku można podziwiać jego pomysły. Nie przegapcie Muzeum Tomasza Baty z niezwykłą ekspozycją butów.

Niedaleko mamy także do Holeszova. To niewielkie miasto, ale pełne ciekawostek. Czeka tam na turystów piękny pałac z niesamowitymi ogrodami oraz wspaniale zachowana synagoga Szacha wraz z cmentarzem żydowskim.

Warto odwiedzić?

Czy Trzeba być fanem ogrodnictwa, żeby docenić piękno tego miejsca? Absolutnie nie! Ogrody kwiatowe w Kromieryżu to atrakcja, którą zdecydowanie warto odwiedzić. To miejsce niezwykłe pod kątem roślin, architektury ogrodowej, ale i interesującej historii całego założenia. Wizyta w Kromieryżu, bez odwiedzin w tym miejscu to wizyta niepełna więc zaplanujcie odwiedziny koniecznie!

Idź do oryginalnego materiału