Ogórki w musztardzie

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Przepis na ogórki w musztardzie jest bardzo prosty i szybki do zrobienia. Udadzą się każdemu. Warto je zrobić bo wyglądają oryginalnie i jeszcze lepiej smakują. Są lekko ostre i jednocześnie słodkie, a wszysto dzięki wyjątkowej zalewie. Podaję i robię w dwóch wersjach z obieraniem i bez obierania skórek. Zapraszam po świetny przepis na ogórki w musztardzie do słoików na zimę.

Lipiec i sieprpień to u mnie codzienne przerabianie przetworów na zimę, które potem zajadamy ze smakiem. Sezon na ogórki ciągle trwa. Warto przyrządzić ich dużą ilość, aby zimą poczuć smak lata. W słoikach na zimę ogórki nie lubią być same. Tym razem towarzyszyć im będzie: gorczyza, ziele angielskie, pieprz, listki laurowe, czosnek i oczywiście musztarda.
Ogórki w zalewie musztardowej świetnie się sprawdzą do: obiadu, sałatek, kanapek lub jako zagryska na imprezę czy grilla. Polecam w diecie: wegańskiej, wegetariańskiej i bezglutenowej.

Ogórki w musztardzie – składniki:

Kaloryczność: 35 kcal w 100 g potrawy. Szklanka to pojemność 250 ml. Na każdy 1 kg ogórków potrzeba 3 słoiki 500 ml. jeżeli planujesz zrobić więcej ogórków w musztardzie to podwój lub zwieloktrotnij ilość składników.

  • 1 kg ogórków gruntowych (mniejsze sztuki)*
  • 3 mniejsze ząbki czosnku
  • łyżeczka ziaren gorczycy

Zalewa:

  • 500 ml wody (2 szklanki)
  • 125 ml octu 10 % (pół szklanki)
  • 6 listków laurowych
  • 10 ziaren ziela angielskiego
  • 15 ziaren pieprzu
  • 3 płaskie łyżki musztardy **
  • 1 płaska łyżka soli kamiennej
  • 160 g cukru (około 3/4 szklanki)

Ogórki* – używam małych i średnik sztuk. Duże się nie nadają bo mają pestki lub są puste w środku. Z nich możesz zrobić sałatkę z ogórków lub sałatkę szwedzką.
Ja używam ogórków prosto z ogródka. jeżeli masz ogórki ze sklepu, to zalecam pomoczyć je w misce z zimną wodą przez 1 do 4 godzin. Nabiorą wówczas sprężystości.

Musztarda** – możesz użyć dowolnej musztardy o gładkiej konsystencji. jeżeli użyjesz ostrej, to potrawa będzie pikantniejsza, a jeżeli miodowej to słodsza. Ja używam musztardy łagodnej. jeżeli użyjesz musztardy francuskiej, to nie dodawaj ziaren gorczycy, bo ona już jest w jej składzie :-). Musztardy francuskiej dodaj oczywiście o 1 łyżeczkę więcej niż jest w skłdnikach (wypełniona jest gorczycą).

Sposób wykonania ogórków w musztardzie

Do przygotowania ogórków w musztardzie potrzebna będą przede wszystkim: garnka, ostrego noża i deski do krojenia. Przygotuje także słoiki oraz nakrętki. Ja do zalewy musztardowej użyłem jeszcze blendera (możesz też wykorzystać mikser).

Krok 1. Przygotowuję zalewę

Przygotowywanie ogórków w musztardzie rozpoczynam od zrobienia zalewy, która musi ostygnąć przed dodaniem musztardy. W tym celu do mniejszego garnka wlewam wodę, wsypuję przyprawy i zagotowuję. Gdy woda się zagotuje, zmniejszam ogień i wsypuję cukier oraz sól. Całość mieszam łyżką do rozpuszczenia składników, zdejmuję z ognia. Wlewam ocet i całość mieszam łyżką.


Gdy zalewa ostygnie, dodaję musztardę i mieszam łyżką, aż powstanie jednolita konsystencja. Aby ułatwić sobie wymiesznie musztardy z zalewą, część zalewy wlałam do miseczki i dodałam musztardę.

Zdecydowanie polecam użyć blendera lub miksera.

Wymieszanie musztardy w mniejszej ilości wody w szklance jest łatwiejsze. Następnie wlewamy zawartość szklanki do zalewy i całość jeszcze raz mieszamy. Ja użyłam od razu blendera. jeżeli mieszasz manualnie i zalewa się rozwarstwi, to użyj blendera lub miksera na wysokich obrotach, aby uzyskać jednolitą konsystencję.

Krok 2. Przygotowuję słoiki i ogórki

Słoiki i nakrętki powinny być czyste i wyparzone oraz nie oszczerbione. Mniejsze ilości słoików oraz nakrętek myję manualnie, a większe w zmywarce do naczyń. Następnie wyparzam w piekarniku nastawionym na 110 stopni C przez 5 minut od uzyskania wskazanej temperatury. Możesz też wyparzyć wrzącą wodą (ostrożnie), ale w piekarniku jest wygodniej.

Ogórki dokładnie myję pod zimną i bieżącą wodą. Możesz także użyć szorstkiej części gąbki do naczyń. Obcinam gorzkie końcówki ogórków.
Ząbki czosnku obieram z łupinek i kroję w połówki lub ćwiartki i rozgniatam nożem (aby puścił sok).

Są 2 szkoły przyrządzania ogórków w musztardzie. Niektórzy lubią ogórki obrane ze skórki, inni nieobrane. Ja i mąż lubimy nieobrane, a dzieci obrane. Dlatego część słoików robię z obranymi, a część z nieobranymi ogórkami. W smaku kilka się różnią, jedynie różnica jest w wyglądzie. Wybór pozostawiam Tobie. Dodatkową zaletą ogórków w wersji bez obierania jest oszczędność pracy i oczywiście czasu, którego nigdy za wiele. jeżeli wykonujesz pierwszy raz takie przetwory, to zrób w obu wersjach i sprwdź, które są smaczniejsze i estetyczniejsze. Jak wiadomo jemy oczami 🙂

Na dno każdego słoika wkładam po równej ilości ziaren gorczycy oraz po jednym mniejszym ząbku czosnku (pokrojony w mniejsze kawałki i rozmiażdżony).
Umyte ogórki umieszczam pionowo w słoikach. Układam je ciasno jeden obok drugiego. Mniejsze sztuki wkładam w całości, a większe przekrawam na pół lub ćwiartki. Pozostawiam około 2 cm wolnej przestrzeni między wieczkiem, a ogórkami.

Krok 3. Wlewam zalewę i pasteryzuję

Do każdego słoika wypełnionego ogórkami wlewam zalewę musztardową. Możesz wlewać prosto z garnka lub dzięki chochelki. Przed wlaniem dokładnie wymieszaj zalewę, ponieważ musztarda osiada na dno. Końcówki ogórków powinny być zakryte zalewą.

W miarę potrzeby wpycham ogórki głębiej do słoika. Ranty słoików oraz nakrętki dokładnie wycieram do suchego i mocno zakręcam.

Pasteryzacja. Są 2 metody: w garnku z wodą lub w piekarniku.
Pamiętaj, aby zimne słoiki z przetworami wkładać do zimnej wody/piekarnika. Natomiast gorące słoiki do gorącej wody lub nagrzanego piekarnika. W naszym przypadku mamy przetwory w temperaturze pokojowej, więc będziemy pasteryzować je od początku w zimnej wodzie lub nienagrzanym piekarniku.

Metoda 1. Na dno garnka wyścielam czystą ściereczkę kucheną. Wlewam wodę tak, aby dosięgała do 3/4 lub 4/5 wysokości słoików. Słoiki muszą stać obok siebie i nie stykać się ze sobą. Wodę zagotowuję na średnim ogniu. Gdy się zagotuje, zmniejszam ogień, aby woda tylko lekko bulgotała. Gotuję (słoiki 500 ml) przez około 10 minut, od czasu zagotowania się wody.

Metoda 2. Słoiki wkładam do zimnego piekarnika i nagrzewam do około 110 stopni C. Pasteryzuję przez 10 minut (słoiki 500 ml) od czasu nagrzania się piekarnika. Większe słoje np 720 lub 900 ml pasteryzuję przez 15 – 20 minut.

Po pasteryzacji ostrożnie wyjmuję przetowry i układam odwróceone do góry dnem na blat kuchenny wyścielony czystą ściereczką kuchnną. Dodatkowo przykrywam drugą ściereczką lub ręcznikiem. Pozostawiam do ostygnięcia. Dzięki odwróceniu słoików do góry dnem, mam pewność, iż zakrętka dobrze zassała. Ostudzone przetwory wynoszę do zimnej i ciemnej piwnicy.
Ogórki w musztardzie dobre są po 14 dniach. Jednak zalecam poczekać z degustacją do zimy i w mroźne dni poczuć smak lata.

Życzę smacznego! Daj znać w komentarzu jak Ci smakują!

Idź do oryginalnego materiału