Ogórki krokodylki z chili

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Polecam fantastyczne ogórki krokodylki z chili do słoików na zimę, które są chrupią i kąsają. Świetnie smakują, bo są jednocześnie słodkie i ostre. Wszystko za sprawą zrównoważonej w smaku słodko pikantnej i lekko kwaśnej zalewy po meksykańsku. Zobacz jak zrobić najlepsze ogórki z chili, które będą hitem na niejednej imprezie.

Sezon na ogórki w pełni. Dziś u mnie pyszne ogórki z chili w sam raz na imprezową przekąskę, do sałatek, obiadu lub kanapek. jeżeli znudziły Ci się tradycyjne przepisy na ogórki, to moje krokodylki będą przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Do zrobienia takiej potrawy potrzebne są przede wszystkim małe ogórki gruntowe, które po przekrojeniu w słoiki, wyglądają jak krokodylki 🙂 i są bardzo chrupiące. Są tak dobre, iż trudno nie wyjeść wszystkich z zalewy :-), a po 3 dniach są nieziemskie.

Składniki:

Podane proporcje są na 1 kg ogórków. Każdy więc łatwo przeliczy potrzebną ilość składników. Na każdy 1 kg ogórków przygotuj 3 słoiki o pojemności 500 ml.
Moja szklanka ma zawsze 250 ml.

  • 1 kg małych ogórków gruntowych
  • 2 łyżki soli kamiennej do przetworów (około 40 g)
  • 4 ząbki czosnku
  • od 1/2 do 1 płaskiej łyżeczki papryczki chili w proszku lub płatkach (dla fanów mniej lub bardziej ostrych smaków)
  • pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego

Na każdy słoik:

  • pół listka laurowego
  • 2 ziarna ziela angielskiego

Zalewa (proporcje są sprawdzone):

  • 200 ml octu spirytusowego 10% (4/5 szklanki)
  • 125 ml wody (pół szklanki)
  • 100 ml oleju (7 łyżek)
  • 220 g cukru (1 szklanka)

Na powyższym zdjęciu do 1 słoika dodałam dla ozdoby kawałki papryczki chili.

Jak zrobić ogórki krokodylki z chili?

Zanim przystąpisz do zrobienia potrawy, przeczytaj cały opis. Podaję jak krok po kroku zrobić ogórki w chili, dzięki temu efektywnie zaplanujesz kolejność oraz czas pracy. W opisie dzielę się moimi wskazówkami oraz zamiennikami składników.
Do zrobienia potrawy przygotuj przede wszystkim: dużą miskę lub garnek do marynowania ogórków, nóż i deskę do krojenia oraz odpowiednią ilość słoików z nakrętkami.

Krok 1 – przygotowuję ogórki

Do tych przetworów używam małych ogórków gruntowych. Najlepsze są oczywiście świeże prosto z ogródka. jeżeli masz sklepowe, to namocz je w misce z zimną wodą przez 1 godzinę, aby nabrały jędrności. Małych ogórków dłużej nie trzeba moczyć.

Ogórki dokładnie myję w zimnej wodzie. Odkrawam im symbolicznie 2 – 3 mm końcówki i przekrawam wzdłuż na pół. jeżeli masz średniej wielkości ogórki, to pokrój w ćwiartki.

Pokrojone ogóreczki wrzucam do miski, posypuję solą i wszystko mieszam, aby sól równomiernie pokryła ogórki. Miskę przykrywam czystą ścierką kuchenną i odstawiam na 6 godzin, a najlepiej na całą noc (ale wówczas w chłodnym miejscu). W trakcie moczenia 2 – 3 razy mieszam ogórki, aby szybciej puściły sok.

Krok 2 – zlewam słoną wodę i przyprawiam

Gdy po minimum 6 godzinach ogórki puszczą sok (widać na zdjęciu powyżej), wylewam ją i pozostawiam w misce mokre ogóreczki.

Ogórki posypuję papryką chili, świeżo zmielonym pieprzem czarnym i zmiażdżonymi ząbkami czosnku. Wszystko oczywiście mieszam ze sobą. jeżeli nie jesteś fanem za ostrych smaków, to daj mniejszą ilość chili (pół łyżeczki na każde 1 kg ogórków). Możesz też użyć pieprzu cayenne, który jest łagodniejszy od chili.

Krok 3 – przygotowuję zalewę i marynuję przyprawione krokodylki

Do rondelka wlewam: wodę, ocet oraz olej i wsypuję cukier. Wszystko mieszam ze sobą i gotuję na średnim ogniu do czasu, aż cukier się rozpuści i zalewa zagotuje. Wówczas zdejmuję z ognia i gorącą zalewę wlewam do miski z przyprawionymi ogórkami.

Całość mieszam łyżką, przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam do całkowitego ostygnięcia na minimum 1 godzinę. Ogórki lekko się skurczą, będą lekko miękkie i takie mają być.

Krok 4 – przekładam ogórki do słoików i pasteryzuję

Słoiki i nakrętki dokładnie myję i wyparzam. Bardzo ważne jest, aby słoiki były bez szczerbień, a zakrętki bez śladów rdzy (najlepiej nowe).

Do umytych i wyparzonych słoików wkładam po pół listka laurowego i 2 ziarna ziela angielskiego. Następnie połówki ogórków, które układam dość ciasno. Najlepiej jest lekko przechylić słoik pod ukosem i układać ogórki jeden obok drugiego, a na koniec wciskać w wolną przestrzeń. Następnie mieszam zalewę, w której były marynowane ogórki i rozlewam do słoików. Zalewa powinna przykryć ogórki, ale pozostawiam 1 cm wolnej przestrzeni u góry słoika. Taka nieduża ilość zalewy w zupełności wystarczy, ale trzeba ciasno wcisnąć ogórki.

Lekko kołyszę słoikami, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza, mocno zakręcam i krótko pasteryzuję.

Na dno szerokiego garnka kładę ścierkę kuchenną, wkładam słoiki (nie powinny się ze sobą stykać). Wlewam zimną wodę, aby sięgała do 3/4 lub 4/5 wysokości słoików i zagotowuję na średnim ogniu. Gdy woda się zagotuje, zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotało. Przypominam zasadę: zimne słoiki do zimnej wody, a gorące do gorącej.

Słoiki o pojemności od 500 do 700 ml pasteryzuję przez 10 minut. Czas liczę od momentu zagotowania się wody w garnku. Następnie ostrożnie wyjmuję, układam do góry dnem na blacie kuchennym wyścielonym ręcznikiem i przykrywam ręcznikiem. Pozostawiam do całkowitego ostygnięcia i wynoszę do spiżarni. Krokodylki w chili są dobre już po 3 dniach od zrobienia. Warto zrobić większą ilość, bo znikają ze słoika w oka mgnieniu :-).


Smacznego!

Zobacz również kanapkowe ogórki w curry

Jeśli chcesz, aby ogórki były jeszcze bardziej chrupiące, to polecam przepis na ogórki konserwowe. Wystarczy do słoików dodać paprykę chili (w proszku lub małą ilość pokrojonych kawałków świeżej).

Idź do oryginalnego materiału