Gdy powiedziałam mamie, iż jadę na wycieczkę do Pardubic w Czechach, od razu spytała, czy zobaczę konie. Nazwa miejscowości od razu skojarzyła jej się bowiem z Wielką Pardubicką, czyli przeszkodowym wyścigiem konnym, który ma miejsce każdego roku w tym mieście. Po raz pierwszy rozegrano go w 1874 roku, a teraz odbywa się zwykle w drugą niedzielę października. To właśnie w Państwowej Stadninie Kladruby nad Łabą znajduje się hodowla najstarszej czeskiej rasy koni (starokladrubskiej) pod patronatem UNESCO.
REKLAMA
Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]
Państwowa Stadnina w Kladrubach nad Łabą. Możesz ją zwiedzić z przewodnikiem
Kladruby nad Łabą znajdują się w Czechach Wschodnich, niedaleko Pardubic. Tamtejsza stadnina ma powierzchnię 1200 hektarów i jest jedną z najstarszych na świecie, a w 1579 roku cesarz Rudolf II podniósł ją do rangi stadniny dworu cesarskiego. Funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 400 lat. Dziś żyje tam około 500 koni - ogiery, klacze i źrebięta. Wyścigi konne realizowane są w Pardubicach mniej więcej raz w miesiącu, od kwietnia do listopada. jeżeli więc będziesz w pobliżu, warto zorientować się, czy akurat nie będzie odbywać się jakieś interesujące wydarzenie.
Chętni mogą skorzystać z okazji i zwiedzić stajnię z przewodnikiem, z czego również i ja skorzystałam. Tego dnia miałam szczęście, bo okazało się, iż egzaminy miała licealna klasa jeździecka. Dzięki temu mogłam popatrzeć, jak uczennice (w szkole jeździeckiej jest znaczna przewaga kobiet) jeżdżą na koniach, i zobaczyć kilka ciekawych "trików" w ich wykonaniu.
Stajnia Kladruby nad ŁabąFot. Archiwum prywatne
Powozownia i ćwiczenie koni. Tutaj wszystko zaplanowane jest od A do Z
Odwiedziłam też powozownię, w której mogłam ujrzeć wiele powozów z dawnych lat. Niektóre były pozłacane, inne nie zachwycały już tak wyglądem, jednak to piękny kawałek historii, który warto poznać i zobaczyć na własne oczy. Okazuje się, iż niektóre z nich są dziś warte choćby kilkanaście milionów koron czeskich.
Oprócz tego widziałam pomieszczenie, w którym ćwiczy się konie. Okna znajdują się u góry, by przypadkiem słońce nie oślepiło i nie rozdrażniło zwierząt, które dopiero mają przywyknąć do ujeżdżania przez człowieka. Pod piaskiem umieszczono również miękki materiał, który ma za zadanie amortyzować upadki.
Stadnina KladrubyFot. Archiwum prywatne
Konie, które występują w filmach. Cenią je rodziny królewskie
Konie ze stadniny często są kupowane do prywatnych hodowli celebrytów, a choćby rodzin królewskich. Ciągną karety królewskie między innymi w Danii i Szwecji. Przewodnik poinformował, iż konie kladrubskie były cenione zwłaszcza przez księcia Filipa, który regularnie odwiedzał stajnię i kilka z nich sprowadził do Londynu. Co ciekawe, niektóre występowały również w filmach. W jednym z boksów, które widziałam, znajdowały się takie, które zostały wykupione do udziału w jednej z amerykańskich produkcji. Niedługo mają ruszyć zdjęcia do filmu.
Stajnia KladrubyFot. Archiwum prywatne
Każdy koń ma indywidualny znak hodowlany na wewnętrznej stronie uda, który działa jak jego paszport i potwierdza miejsce urodzenia i linię genetyczną. Co ciekawe, imiona nadaje się im zawsze na tę samą literę, którą ma ich ojciec.
jeżeli masz ochotę odwiedzić tę stadninę, podróż z Polski nie powinna być uciążliwa i zająć ci dużo czasu. Przykładowo z Wrocławia dojedziesz już w mniej więcej trzy godziny samochodem, a od Pragi miejscowość jest oddalona o nieco ponad godzinę.
Czy oglądałeś/łaś kiedyś wyścigi konne? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Materiał został zrealizowany podczas wyjazdu sfinansowanego przez Czeską Centralę Ruchu Turystycznego – CzechTourism. Organizator nie miał wpływu i wglądu w treść publikacji.