Odpowiednia dieta dla zdrowych i mocnych zębów

erazdrowia.pl 1 miesiąc temu

Zdrowe zęby to wynik codziennej ich higieny i odpowiedniej diety. Ta druga jest szczególnie istotna, bo to właśnie dobrze dobrane składniki odżywcze pozwalają ograniczać ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy poradnik, który pozwoli przybliżyć tematykę odpowiedniej diety w kwestii dbania o zdrowie zębów.

Dlaczego odpowiednia dieta jest tak ważna dla zębów?

Odpowiednia dieta pomaga zachować zdrowe i silne zęby. To z kolei przekłada się na mnóstwo korzyści. Przykładowe z nich to między innymi:

  • Zapobieganie chorobom – bakterie z jamy ustnej mogą przenikać do krwiobiegu, wywołując stany zapalne w różnych częściach ciała.
  • Brak bólu i dyskomfortu – próchnica, choroby dziąseł i inne problemy stomatologiczne mogą powodować ból, który utrudnia jedzenie, mówienie i codzienne funkcjonowanie.
  • Lepsze trawienie – dobrze przeżute jedzenie, dzięki zdrowych zębów, jest łatwiejsze do strawienia i przyswojenia przez organizm.
  • Pewność siebie – posiadanie zdrowych zębów ma ogromny wpływ na samoocenę. Piękny uśmiech jest często postrzegany jako oznaka zdrowia i dbałości o siebie.
  • Oszczędność finansowa – regularna pielęgnacja zębów i dziąseł może zapobiec kosztownym zabiegom stomatologicznym (np. implanty, czy protezy) w przyszłości.

Należy jednak wspomnieć, iż choćby najlepsza dieta nie zastąpi wizyty w dobrej klinice stomatologicznej. Doświadczeni stomatolodzy na bieżąco będą kontrolować stan zębów oraz udzielać porad dotyczących odpowiedniego odżywiania się.

Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne zęby?

Aby mieć zdrowe i mocne zęby, warto włączyć do diety produkty bogate w odpowiedni składniki odżywcze. Przede wszystkim powinniśmy stawiać na wapń, który wzmacnia szkliwo zębów. Naturalnie występuje on w produktach mlecznych takich jak jogurty, czy kefiry. Znaleźć możemy go też w warzywach liściastych jak szpinak, czy jarmuż. Warzywa te posiadają również fosfor i błonnik. Pierwszy z nich wzmacnia zęby, drugi z kolei przyczynia się do produkcji śliny, która naturalnie pomaga oczyszczać jamę ustną. Błonnik znajdziemy również w warzywach chrupiących i owocach jak np. marchew, które poza tym, iż posiadają masę witamin, działają jak naturalna szczoteczka, usuwając resztki jedzenia i bakterie z powierzchni zębów.

W kwestii wspierania zdrowia zębów i dziąseł warto postawić również na witaminę D i omega-3. Naturalnie występują one przede wszystkim w tłustych rybach jak makrela, czy sardynki. Nie należy zapominać również o witaminie B oraz żelazie, które występują w produktach pełnoziarnistych. Brązowy ryż, czy pieczywo posiadają ponadto w swoim składzie magnez, który również odgrywa istotną rolę we wzmacnianiu szkliwa.

Dodatkowa suplementacja

Dietę warto wspierać dodatkową suplementacją. W tym celu należy stawiać na produkty, które w swoim składzie posiadają:

  • Wapń – jest podstawowym składnikiem budulcowym zębów i kości. Suplementacja nim może być konieczna, szczególnie dla osób nietolerujących laktozy, które nie spożywają wystarczającej ilości produktów mlecznych.
  • Witamina D – pomaga we wchłanianiu wapnia i fosforu. Jej niedobór może prowadzić do osłabienia zębów i kości.
  • Witamina C – jest niezbędna dla zdrowia dziąseł, ponieważ wspiera produkcję kolagenu.
  • Fosfor – wspomaga absorpcję wapnia.
  • Koenzym Q10 – jest znany ze swoich adekwatności antyoksydacyjnych i może wspierać zdrowie dziąseł. CoQ10 może być ponadto pomocny w leczeniu chorób przyzębia poprzez redukcję stanów zapalnych i wspieranie regeneracji tkanek.
  • Probiotyki – pomagają utrzymać zdrową równowagę mikrobiomu jamy ustnej, co może zapobiegać rozwojowi szkodliwych bakterii powodujących choroby dziąseł.

Czego należy unikać, aby zachować zdrowe zęby?

Aby zachować zdrowe zęby, należy w miarę możliwości unikać przede wszystkim cukrów. Czy to w postaci napoi, czy jakichkolwiek przekąsek. W dzisiejszym świecie ciężko byłoby się bez nich obejść całkowicie. Warto jednak po każdym ich spożyciu odpowiednio wyczyścić zęby. Kolejną rzeczą, którą warto ograniczyć, są kwaśne pokarmy. Cytrusy, czy soki gazowane mogą prowadzić do erozji szkliwa, a co za tym idzie, szybszego powstawania próchnicy. Warto również ograniczyć palenie tytoniu, który w szybki i widoczny sposób niszczy zęby, nie wspominając o szeregu innych niekorzystnych sytuacji, do których prowadzi.

Chcąc mieć zdrowe i silne zęby, należy przede wszystkim dbać o ich higienę, stosować odpowiednią dietę i regularnie chodzić na wizyty kontrolne do dentysty. Warto do swojego jadłospisu wprowadzić produkty, takie jak ryby, czy warzywa i owoce. Poza znacznym polepszeniem zdrowia jamy ustnej, skutecznie przyczynią się one również do polepszenia ogólnego samopoczucia.

Idź do oryginalnego materiału