Od dawna ląduje w koszu, choć to duży błąd. Dietetycy teraz się nią zachwycają

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Łuska gryczana to prawdziwa bomba witaminowa - Pyszności; Fot. Pixabay


Łuska gryczana zanana jest głównie jako wypełnienie poduszek i materacy. Mimo iż od wieków doceniane są adekwatności gryki, w celach spożywczych długo wykorzystywano jedynie środkową część nasion, z których wytwarzano kaszę i mąkę, a warstwę zewnętrzną traktowano jako odpad. Łuska gryczana to jednak istna bomba witaminowa oraz doskonały składnik wielu potraw.

Gryka jest rośliną należąca do rodziny rdestowatych, spokrewnioną z rabarbarem. Początkowo wykorzystywano głownie środki nasion, z których wytwarza się kaszę i mąkę. Około 2 tysięcy lat temu łuska gryczana została doceniona jako wypełnienie głównie poduszek i materacy. Łuska gryczana to zewnętrzna powłoka ziarna gryki, która pozostaje po jej obróbce. Zwykle jest to cienka, brązowa warstwa, która jest łatwo usuwalna poprzez przesianie lub mielenie. Okazuje się, iż produkt ten ma wiele prozdrowotnych adekwatności i zdecydowanie nie powinien lądować w koszu.

Na co pomaga łuska gryczana? To prawdziwa bomba witaminowa

Łuska gryczana jest bogata w błonnik pokarmowy (w 100 g mielonej łuski jest ok. 81,5 g błonnika), który przyspiesza trawienie i poprawia perystaltykę jelit. Dodatkowo, zawiera flawonoidy (rutynę, kwercetynę, orientynę, witeksynę, izowiteksynę, izoorientynę), które są naturalnymi przeciwutleniaczami i mogą pomóc w ochronie przed chorobami serca i nowotworami. Łuskę stosuje się również jako naturalny środek przeczyszczający, ponieważ błonnik zawarty w niej przyspiesza trawienie i ułatwia wypróżnianie.

Ponadto, łuska gryczana działa jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, co może pomóc w łagodzeniu objawów chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zawiera także minerały: wapń, potas, magnez, cynk, miedź, mangan, żelazo oraz witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę, pirydoksynę). Biorą one udział w przemianie białek, węglowodanów i tłuszczów oraz wielu procesach metabolicznych. Spożywanie łuski gryczanej przyczyni się również do poprawy kondycji skóry. To dzięki obecności witaminy E, która sprawia, iż skóra wygląda zdrowo, jest bardziej napięta i pełna blasku.

Łuska gryczana to prawdziwa bomba witaminowa – Pyszności; Fot. Pixabay

Zastosowanie łuski gryczanej w kuchni

Łuska gryczana dostępna jest w sklepach najczęściej w formie zmielonej. Można ją także zmielić samodzielnie, uprzednio prażąc na suchej patelni. Łuskę wykorzystuje się jako składnik wielu potraw. Dodanie jej do wypieków, np. chleba, bułek, ciastek czy muffinek poprawi ich konsystencję. Łatwo włączyć ją do diety, dosypując łyżkę produktu do mleka, jogurtu czy kefiru, jako uzupełnienie płatków śniadaniowych, owsianych czy musi. Łuski można dodawać do zup czy sosów, a także zaparzyć w gorącej wodzie i pić jako herbatę. Napar ten ma łagodny smak i działa jako naturalny środek przeczyszczający. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na ilość spożywanej łuski gryczanej, ponieważ zbyt duża ilość błonnika w diecie może prowadzić do biegunek lub wzdęć. Zaleca się spożywanie około 20-30 g łuski dziennie.

Zobacz także przepis na domową kaszankę w słoikach bez chemii i ulepszaczy. Podobne inspiracje znajdziesz na naszym kanale na YouTube:

Idź do oryginalnego materiału