Nowy gatunek olbrzymiego skorupiaka nazwany na cześć lorda Vadera

news.5v.pl 3 godzin temu

W Morzu Południowochińskim naukowcy odkryli nieznany dotąd gatunek olbrzymiego równonoga. Długość ciała tego stworzenia może dochodzić do 32 centymetrów a jego masa przekraczać kilogram. Naukowcy nazwali go na cześć lorda Vadera z „Gwiezdnych Wojen”.

Nowy gatunek równonoga został odkryty w pobliżu Wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Naukowcy nadali my nazwę Bathynomus vaderi na cześć lorda Vadera z popularnej serii filmów „Gwiezdne Wojny”. Uczeni doszukali się w jego wyglądzie podobieństwa do hełmu Dartha Vadera.

Opis nowego gatunku ukazał się na łamach „Zookeys” (DOI: 10.3897/Zookeys.1223.139335).

Wietnamski Lord Vader

Ogromne skorupiaki z rzędu równonogów z rodzaju Bathynomus mogą osiągać ponad 30 centymetrów długości i ważyć ponad kilogram. Bathynomus vaderi nie jest wyjątkiem. Został odkryty na wodach wietnamskich w pobliżu wspomnianych już Wysp Spratly, do których prawo rości sobie kilka krajów. Badacze uważają, iż w Morzu Południowochińskim mogą występować inne populacje Bathynomus vaderi, ale potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić.

Przedstawiciele rodzaju Bathynomus żyją w zimnych wodach na dużych głębokościach. Żywią się przede wszystkim padliną, która opadnie na dno. Bathynomus vaderi ma podłużne, spłaszczone ciało z siedmioma parami odnóży. Ciało pokryte jest grubym pancerzem i ma unikalny grzebień kostny składający się z 11 zakrzywionych do góry kolców.

Bathynomus vaderi nie jest największym gatunkiem równonoga. Ten tytuł należy do Bathynomus jamesi, który może osiągnąć długość choćby do 50 centymetrów i ważyć ponad 2 kilogramy.

Lokalny przysmak

W Wietnamie te ogromne równonogi są przysmakiem. Do 2017 r. lokalni rybacy sprzedawali je po niskich cenach jako produkt uboczny połowów, niechciany gość w ich sieciach, ale w ostatnich latach media zwróciły na nie uwagę opinii publicznej, co poskutkowało natychmiastowym wzrostem cen. Niektórzy twierdzą nawet, iż są smaczniejsze od homarów.

W 2022 r. pracownicy Uniwersytetu w Hanoi zakupili cztery olbrzymie osobniki na jednym z targów w wietnamskim mieści Quy Nhơn i wysłali dwa z nich do Petera Ng z Lee Kong Chian Natural History Museum w Singapurze w celu identyfikacji. Peter Ng jest uważany za eksperta od skorupiaków i pracował nad fauną głębinową z wielu częściach Azji.

Ng wraz z zaproszoną do badań Conni M. Sidabaloka z National Research and Innovation Agency w Indonezji oraz Nguyen Thanh Son z Vietnam National University zdali sobie sprawę, iż otrzymali okazy dotychczas nieopisanego gatunku. Badacze podkreślili, iż odkrycie nowego gatunku na tych wodach pokazuje, jak słabo zbadane jest środowisko głębinowe. Fakt, iż tak duży gatunek mógł pozostać nierozpoznany przez tak długi czas, przypomina nam, iż adekwatnie nie wiemy, co żyje w wodach Azji Południowo-Wschodniej.

Badacze podkreślają, iż istnieje pilna potrzeba lepszego zbadania środowisk głębinowych i rozpoznania tamtejszej bioróżnorodności. Ludzie coraz częściej starają się eksploatować to środowisko w celu pozyskiwania ryb, owoców morza, ropy i gazu, a choćby minerałów.

Źródło: The Science Times, Live Science, fot. Nguyen Thanh So/ CC BY

Idź do oryginalnego materiału