Według najnowszego raportu Allianz Research, konsumenci na całym świecie nie przestają wydawać pieniędzy na bilety lotnicze, pomimo wzrastających cen. Prognozy wskazują, iż liczba pasażerów linii lotniczych wzrośnie w tym roku o 10,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając najwyższy poziom w historii.
Raport Allianz Research podkreśla, iż podróże stały się jednym z niewielu obszarów, na które konsumenci wciąż chętnie wydają swoje pieniądze. W przeciwieństwie do wcześniejszych recesji, obecna inflacja i spowolnienie gospodarcze nie zniechęciły ludzi do turystyki.
Popyt na usługi hotelarskie i transportowe wzrasta we wszystkich regionach, mimo iż ceny biletów lotniczych i przychody na dostępny pokój (RevPAR) pozostają wysokie. To prowadzi do umiarkowanej inflacji cen usług po obu stronach Atlantyku.
Azja i Pacyfik na czele wzrostu
Zgodnie z prognozami, największy wzrost liczby pasażerów w 2024 roku odnotuje rejon Azji i Pacyfiku, gdzie liczba lotów wzrośnie o 17,2 proc. rok do roku. Ameryka Północna również odnotuje znaczący wzrost, sięgający 9,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Te dane sugerują, iż globalny ruch lotniczy nie tylko powrócił do poziomów sprzed pandemii, ale również je przekroczył.
Turystyka międzynarodowa na wysokim poziomie
W raporcie zwrócono uwagę, iż globalny PKB w 2023 roku wzrósł o 3,2 proc., a liczba osób podróżujących za granicę wzrosła o 33 proc. rok do roku, osiągając 1,3 miliarda. Światowa Organizacja Turystyki (UN Tourism) podała, iż w pierwszym kwartale 2024 roku liczba międzynarodowych podróżnych wyniosła ponad 285 milionów, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 roku i prawie powrót do poziomu sprzed pandemii.
Podróże jako podstawowy wydatek
Autorzy raportu Allianz Research wskazują, iż podróże coraz częściej traktowane są jako podstawowy wydatek w budżetach domowych. Konsumenci są skłonni płacić wyższe ceny za bilety lotnicze, niezrażeni choćby niedawnymi incydentami związanymi z bezpieczeństwem. Trendy takie jak praca z domu i ruch „flight-shame” nie zmniejszyły popytu na podróże. Co więcej, podróże krajowe szybciej powróciły do poziomów sprzed pandemii niż podróże międzynarodowe.
Wysokie ceny biletów lotniczych
Analitycy prognozują, iż ceny biletów lotniczych pozostaną wysokie z powodu niskiej podaży samolotów, która rozpoczęła się podczas pandemii. Wysoki popyt i ograniczenia przepustowości sprawią, iż sezon wakacyjny 2024 roku będzie droższy niż zwykle. Konsumenci na półkuli północnej przez cały czas intensywnie podróżują, co przynosi korzyści wszystkim branżom związanym z turystyką, od hoteli i restauracji po transport, rekreację i usługi konsumenckie.
Raport Allianz Research pokazuje, iż liczba lotów w 2024 roku osiągnie rekordowy poziom, co jest dowodem na to, iż konsumenci mimo trudnych warunków ekonomicznych wciąż chętnie inwestują w podróże.
mn