Google zaktualizowało dokumentację dla oznaczenia „rel=”, wyjaśniającą w jaki sposób są wykorzystywane atrybuty „canonical”.
Firma Google zaktualizowała swoją dokumentację dla znacznika rel="canonical„, aby wyjaśnić, w jaki sposób Google radzi sobie z wyodrębnianiem adnotacji rel dla stron kanonicznych. Wyjaśnienie nie ma na celu wskazania zmiany w sposobie, w jaki Google obsługuje adnotacje rel=canonical, ale raczej wyraźne wyjaśnienie, w jaki sposób Google je przetwarza.
Relacja łącza kanonicznego – RFC 5988
Dokumentacja Google zawsze odwoływała się do RFC 5988 jako standardu, którego Google używa do określenia sposobu, w jaki używa kanonicznej relacji łącza. RFC to standard opublikowany przez Internet Engineering Task Force (IETF), który definiuje specyfikacje dla różnych technologii internetowych i sieciowych, w tym przypadku standardy związane z atrybutem HTML rel (relation) dla linków.
Element HTML przypomina podstawowy element konstrukcyjny strony internetowej HTML. Element można rozszerzyć o atrybut. W tym przypadku element Link jest modyfikowany atrybutem rel.
- RFC 5988 określa sposób definiowania relacji między łączami w internecie. W dokumencie tym opisano nowy typ takiej relacji, „kanoniczny”, mający na celu wyznaczenie międzynarodowego identyfikatora zasobu (IRI) jako preferowanego w stosunku do zasobów o powielającej się treści.
… typowe implementacje relacji linków kanonicznych polegają na określeniu preferowanej wersji IRI na podstawie zduplikowanych stron utworzonych z dodatkiem parametrów IRI (np. identyfikatorów sesji) lub określeniu wersji jednostronicowej jako preferowanej w stosunku do tej samej treści rozdzielonej na wiele strony składowe.
Oznacza to, iż element linku kanonicznego określa, kiedy inny dokument jest duplikatem (powieleniem) i który z nich jest preferowanym oryginałem. Są to parametry, których Google użyło do przetworzenia kanonicznego elementu linku.
Zmiany w dokumentacji dotyczące „canonicali”
Zmiany w dokumentacji Search Central dotyczyły adnotacji linków rel="canonical", które wykraczają poza przypadek użycia polegający na określaniu dokumentów, które się duplikują, oraz z pewnymi drobnymi i trywialnymi zmianami na stronie.
- Google zmieniło następujące zdanie:
- „Google obsługuje adnotacje linków rel canonical zgodnie z opisem w dokumencie RFC 6596”.
- Zmiana ogranicza się do dodania słowa „wyraźnie”:
- „Google obsługuje wyraźne adnotacje dotyczące linków kanonicznych relacyjnych zgodnie z opisem w dokumencie RFC 6596”.
Choć zmiana ta może wydawać się banalna, w rzeczywistości skupia się ona na zmianie dokumentacji, ponieważ wyjaśnia, iż Google nie odstępuje od standardów określonych w dokumencie RFC 6596.
Następną zmianą jest dodanie zupełnie nowego akapitu. Oto nowy akapit:
- Adnotacje rel="canonical" sugerujące alternatywne wersje strony są ignorowane; w szczególności adnotacje rel="canonical" z atrybutami hreflang, lang, media i type nie są używane do kanonizacji.
- Zamiast tego użyj odpowiednich adnotacji do linków, aby określić alternatywne wersje strony; na przykład link rel="alternate" hreflang, aby uzyskać adnotacje dotyczące języka i kraju.”
Oznacza to, iż nie należy używać canonical do określenia czegoś, co nie jest zduplikowaną stroną internetową, na przykład strony w innym języku lub mediach, ale zamiast tego lepiej jest użyć alternate.
Nie oznacza to zmiany w sposobie, w jaki Google wykorzystuje lub ignoruje kanoniczne lub alternatywne elementy linków.
Dokumentacja dziennika zmian Google wyjaśnia to w ten sposób:
- Wyjaśnienie ekstrakcji adnotacji rel="canonical"
- Co: Wyjaśniono, iż adnotacje rel="canonical" z pewnymi atrybutami nie są używane do kanonizacji.
Dlaczego: Adnotacje rel="canonical" pomagają firmie Google określić, który adres URL zestawu duplikatów jest kanoniczny. Dodanie określonych atrybutów do elementu link zmienia znaczenie adnotacji na oznaczenie innego urządzenia lub wersji językowej. Jest to wyłącznie zmiana w dokumentacji; Google zawsze ignorował te adnotacje rel="canonical" w celach kanonizacyjnych.
- Co: Wyjaśniono, iż adnotacje rel="canonical" z pewnymi atrybutami nie są używane do kanonizacji.
Przeczytaj zaktualizowaną dokumentację Google: Jak określić stronę kanoniczną dzięki rel="canonical" i innych metod?
Element rel="canonical" link
Element rel="canonical" link (nazywany też elementem kanonicznym) to element używany w sekcji head kodu HTML, wskazujący, iż dla treści na stronie reprezentatywna jest inna strona.
Załóżmy, iż chcesz określić adres https://example.com/dresses/green-dresses jako kanoniczny URL, choćby wtedy, gdy do tej samej treści prowadzą także inne adresy URL. Aby go oznaczyć jako kanoniczny, wykonaj te czynności:
Dodaj element <link> z atrybutem rel="canonical" do sekcji <head> duplikatów stron, aby wskazać stronę kanoniczną. Na przykład:<html>
<head>
<title>Explore the world of dresses</title>
<link rel=”canonical” href=”https://example.com/dresses/green-dresses” />
<!– other elements –>
</head>
<!– rest of the HTML –>
Jeśli strona kanoniczna ma wersję na komórki pod osobnym adresem URL, dodaj do niej element rel="alternate" link prowadzący do jej wersji mobilnej:<html>
<head>
<title>Explore the world of dresses</title>
<link rel=”alternate” media=”only screen and (max-width: 640px)” href=”https://m.example.com/dresses/green-dresses”>
<link rel=”canonical” href=”https://example.com/dresses/green-dresses” />
<!– other elements –>
</head>
<!– rest of the HTML –>
Dodaj wszystkie elementy hreflang i inne elementy odpowiednie dla strony.
Stosuj bezwzględne ścieżki dostępu zamiast ścieżek względnych z elementem rel="canonical" link. Chociaż ścieżki względne są obsługiwane przez Google, w dłuższej perspektywie mogą powodować problemy (np. gdy w sposób niezamierzony zezwolisz na skanowanie witryny testowej), dlatego nie zalecamy ich stosowania.
Dobry przykład: https://www.example.com/dresses/green/greendress.html
Zły przykład: /dresses/green/greendress.html
Adnotacja rel="canonical" link element jest akceptowana tylko wtedy, gdy występuje w sekcji <head> w kodzie HTML, więc upewnij się, iż sekcja <head> jest prawidłowym kodem HTML.
Jeśli używasz JavaScriptu do dodawania elementu rel="canonical" link, pamiętaj, żeby prawidłowo wstawić element link strony kanonicznej.
źródło: Google Search Central | SearchEngineJournal
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos